Nauka w centrum uwagi - wyjątkowy festiwal w ZPO nr 3

Aktualności 1 zdjęcie
Festiwal Nauki w ZPO nr 3 (fot. Międzyrzec Info)

19 listopada hala sportowa Zespołu Placówek Oświatowych nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim zamieniła się w centrum naukowe przyciągające uczestników mnóstwem pokazów, eksperymentów i doświadczeń. Festiwal Nauki objął patronatem burmistrz miasta, co podniosło rangę wydarzenia, stwarzającego wyjątkową okazję do wspólnego odkrywania fascynującego świata wiedzy.

Pomysł zorganizowania Festiwalu Nauki dojrzewał w ZPO nr 3 już od dłuższego czasu, jednak dopiero teraz inicjatywa ta mogła odbyć się w tak okazałej formie. Jej realizacji podjęły się nauczycielki Karolina Wysokińska i Anna Izdebska, które zadbały o atrakcyjny program i oprawę wydarzenia.

- To pierwsza edycja Festiwalu Nauki, a mamy nadzieję, że będziemy to kontynuować w następnych latach. Dzieci są bardzo zainteresowane, więc myślę, że to spodoba się naszym uczniom. Oferta skierowana jest do uczniów klas I-VI, a starsze klasy przygotowały dla nich program naukowy. To nauka poprzez praktykę - wszystkie badania potwierdzają, że taki sposób nauczania jest najbardziej efektywny, postanowiliśmy więc zorganizować taki festiwal, żeby dzieci poprzez doświadczanie miały okazję do rozwijania swojej kreatywności i logicznego myślenia - wyjaśniła dyrektor ZPO nr 3 Ewa Włodarczyk . Jak podkreśliła, dzieci na co dzień nie mają dostępu do tak szerokiej oferty ciekawostek ze świata nauki, a to wydarzenie pozwala im rozwijać umiejętności praktyczne.

Festiwal Nauki otworzył uroczyście burmistrz miasta Paweł Łysańczuk, który odwiedził później przygotowane przez szkolną społeczność stoiska naukowe.

- Jestem zaskoczony ilością stanowisk i ludzi zaangażowanych w to przedsięwzięcie, ale też tą ciekawą atmosferą, bo nauka przez zabawę to chyba najlepszy sposób na poznanie trudniejszych zjawisk, które niekoniecznie na co dzień rozumiemy - tu wydają się natomiast łatwe, proste i logiczne. Najbardziej podoba mi się to, że starsze klasy zaangażowały się, by pokazać młodszym kolegom ciekawe aspekty nauki. To też bardzo fajne, bo to integracja szkolnej społeczności, która w tych trudnych czasach jest nie do przecenienia. Jest tak przyjemnie, że sam chciałbym zostać i trochę poeksperymentować, ale wzywają inne obowiązki - mówił tego dnia burmistrz Paweł Łysańczuk , który w latach dziecięcych również był uczniem tej szkoły, jednak, jak przyznał z żalem, wtedy placówka ta wyglądała zupełnie inaczej, chociażby nie było jeszcze hali sportowej, w której odbyło się wydarzenie, a szkoła nie miała też tak nowoczesnych zasobów, które pozwalałyby na organizację podobnych przedsięwzięć. - Choć edukacja była w trochę innej formie, to też było dobrze, były przyjaźnie i sympatyczni nauczyciele.

Szkolna hala gimnastyczna stała się tego dnia wielkim laboratorium, które oferowało liczne stoiska przygotowane przez całą szkolną społeczność. Festiwal dla wygody podzielono na dwie części, osobno dla klas I-III oraz IV-VI, dzięki czemu świat nauki i jego ciekawe tajniki zostały dopasowane do wieku uczestników, dając im możliwość pełnego zrozumienia zjawisk, jakich doświadczali. W rolę gospodarzy, a zarazem ekspertów i przewodników po naukowym świecie wcielili się uczniowie klas VII i VIII, którzy na przygotowanych stoiskach poprowadzili różnorodne pokazy i eksperymenty dla swoich młodszych kolegów z klas I-VI. Do wspólnego działania przyłączyli się nauczyciele, którzy również przygotowali stoiska i zaoferowali też własne pomoce dydaktyczne, wzbogacające program Festiwalu Nauki.

- Przygotowałam dziś doświadczenie "Wulkan" i moim zadaniem jest połączenie octu z sodą i barwnikami, dzięki czemu wulkan wybucha - podała szczegóły swojego stoiska uczennica klasy VII Lena . - Pomysły na to, co możemy zrobić, podała nam nasza pani, a my z nich wybraliśmy - dodała Aleksja . - Pokazujemy i tłumaczymy, jak coś się dzieje, na przykład, że jak się doda sodę do octu to zachodzi reakcja i to się pieni. Większość sami już wiemy i ogarniamy, a jak czegoś nie wiemy, wtedy pytamy pani - wytłumaczyła Gosia . Uczennice zgodnie przyznały, że zaoferowana forma nauki poprzez praktykę sprawdza się, bo młodsi koledzy są bardzo zainteresowani i skupiają się na tym, co jest im pokazywane.

Szkoła posiada znaczne zasoby naukowe, które zakupiła w ramach programu "Laboratoria Przyszłości". Posiada m.in. prezentowane tego dnia google VR czy też długopisy 3D, również dobrze dopsażone pracownie edukacyjnie, jednak samo wydarzenie nie odbyłoby się w tak okazałej formie, gdyby nie udział zaprzyjaźnionych placówek edukacyjnych, instytucji i organizacji, w tym: Zespołu Szkół Ekonomicznych w Międzyrzecu Podlaskim, Ochotniczej Straży Pożarnej "Śródmieście" wraz z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą, Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności "SOWA”, Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białej Podlaskiej, które wniosły dodatkową dawkę ciekawostek, praktycznych pokazów i rozmów, poszerzając perspektywę uczestników i wzbogacając program przygotowany przez gospodarzy.

- Dziś pokazujemy pierwszą pomoc, ułożenie w pozycji bezpiecznej, a także różne rzeczy przydatne w ratowaniu życia - wyjaśnił uczeń ZPO nr 3 Szymon , reprezentujący tego dnia Młodzieżową Drużynę Pożarniczą, działającą przy OSP "Śródmieście", który wcielił się w rolę szkoleniowca, choć - jak przyznał - to nie jest łatwe zadanie i wymaga przygotowania i dużych umiejętności. - Dwa razy w tygodniu mamy zbiórki MDP, uczymy się różnych rzeczy, np. jak wiązać węzły, jak udzielać pierwszej pomocy. Jestem więc dziś przygotowany. Bardzo się ucieszyłem, gdy zostałem wybrany, żeby dziś wziąć udział w festiwalu.

- U mnie duże wrażenia spowodowała skóra jaszczurki pod mikroskopem, okulary VR i dźwięki - podzielił się wrażeniami z uczestnictwa w Festiwalu Nauki uczeń klasy II Antoni . - Mi się bardzo podobały okulary VR i klocki Lego - dodał drugoklasista Ksawery . - Jest bardzo fajnie, jest tu bardzo dużo fajnych rzeczy, a najbardziej podobały mi się jeżdżące roboty Lego - stwierdził uczeń klasy III Ksawery , który przyznał, że zamiast siedzieć w szkolnej ławce, wolałby przychodzić na takie wydarzenia. - Są najfajniejsze! Już odwiedziłem Centrum Nauki Kopernik i Centrum Nauki Leonardo da Vinci, a tam jest całkiem podobnie do tego, co mamy tutaj, tylko tutaj, oczywiście, jest mniej atrakcji, ale jest fajnie.

Samorząd miejski każdego roku dokłada wszelkich starań, by doposażać własne placówki edukacyjne w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne, nie tylko poszerzające ofertę szkolną, ale też pobudzające i inspirujące do rozwijania dziecięcych pasji.

- Bardzo zależy nam na tym, by oprócz środków miejskich pozyskiwać na to jak najwięcej pieniędzy z zewnątrz. Uważam, że to, co pozyskamy dla szkół, będzie służyło wielu pokoleniom. Oczywiście te rzeczy niszczą się, zmieniają się w bardziej nowoczesne, ale żeby nasze szkoły były atrakcyjne, to musimy o to walczyć - zauważył włodarz miasta, zaznaczając również, że pozyskany sprzęt to nie wszystko, bo ważna jest też potrzeba rozwoju samych nauczycieli. - Chcą się rozwijać, szkolą się i chcą wprowadzać te nowe elementy do edukacji. Sam sprzęt to nie wszystko w szkole, muszą być odpowiedni ludzie, którzy potrafią go odpowiednio wykorzystać.

Miasto Międzyrzec Podlaski pozyskało bezpłatnie sprzęt komputerowy, który trafi do szkolnych placówek edukacyjnych. Do czterech szkół podstawowych oraz do szkoły przysposabiającej do pracy trafi nowy, przenośny sprzęt komputerowy: 145 szt. laptopów (ZPO nr 1 - 35 szt, ZPO nr 2 - 40 szt, ZPO nr 3 - 62 szt, SOSW - 8 szt), 40 szt. laptopów przeglądarkowych (ZPO nr 1 -11 szt, ZPO nr 2 - 11 szt, ZPO nr 3 - 18 szt) oraz 82 szt. tabletów do dyspozycji uczniów (ZPO nr 1 - 20 szt, ZPO nr 2 - 24 szt, ZPO nr 3 - 38 szt). Do trzech szkół podstawowych trafi sprzęt informatyczny w postaci 30 zestawów do zdalnego nauczania lub nauczania hybrydowego, przy czym każdy zestaw składa się z następujących elementów: tablet piórkowy (graficzny), słuchawki z mikrofonem, mikrofon ze stacją do zbierania dźwięku z sali, kamera, statyw wysoki oraz HUB USB. ZPO nr 1 otrzyma 7 zestawów, ZPO nr 2 - 9, ZPO nr 3 - 14. W najbliższym czasie do Szkoły Przysposabiającej do Pracy w SOSW trafi 1 pracownia STEAM oraz pracownia sztucznej inteligencji, a Pracownia AI trafi też do ZPO nr 2. Sprzęt komputerowy w całości został sfinansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) w ramach zadania realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej na zadanie: w ramach inwestycji C2.1.2 "Wyrównanie poziomu wyposażenia szkół w przenośne urządzenia multimedialne - inwestycje związane ze spełnieniem minimalnych standardów wyposażenia” oraz C2.2.1 "Wyposażenie szkół/instytucji w odpowiednie urządzenia i infrastrukturę ICT w celu poprawy ogólnej wydajności systemów edukacji” w ramach Komponentu C "Transformacja cyfrowa”.

"Cyfrowy Uczeń" dla miejskich przedszkoli

W październiku br. samorząd pozyskał 120.000 zł w ramach pierwszej edycji nowego Rządowego Programu "Cyfrowy Uczeń” na lata 2025-2029, a środki te zostaną przeznaczone na wsparcie rozwoju umiejętności cyfrowych dzieci w przedszkolach oraz na doposażenie placówek w sprzęt komputerowy i specjalistyczne oprogramowanie. Nabór do pierwszej edycji programu odbył się we wrześniu. Z województwa lubelskiego wpłynęło ponad 300 wniosków, a dofinansowanie otrzymały jedynie 123 placówki oświatowe, w tym 4 przedszkola prowadzone przez Miasto Międzyrzec Podlaski. Łącznie, wraz z 20-procentowym wkładem własnym (rzeczowym lub finansowym), na doposażenie przedszkoli przeznaczonych zostanie około 150.000 zł. Program "Cyfrowy Uczeń” ma na celu rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci oraz wsparcie nauczycieli w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii w edukacji. Dofinansowanie można przeznaczyć m.in. na: zakup komputerów, laptopów i tabletów, wyposażenie w monitory interaktywne, roboty edukacyjne i mikrokontrolery, zakup licencji i specjalistycznego oprogramowania, rozwój cyfrowych materiałów dydaktycznych. Środki przyznane miastu trafią do czterech miejskich przedszkoli: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy - Przedszkole Specjalne nr 1 - 15.000 zł, Zespół Placówek Oświatowych nr 2 - Samorządowe Przedszkole nr 4 - 30.000 zł, Zespół Placówek Oświatowych nr 3 - Samorządowe Przedszkole nr 3 - 45.000 zł i Zespół Placówek Oświatowych nr 1 - Samorządowe Przedszkole nr 2 - 30.000 zł. Placówki planują wykorzystać przyznane środki na zakup komputerów stacjonarnych, laptopów, tabletów oraz specjalistycznego oprogramowania, w tym narzędzi wspierających pracę z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Dzięki temu nauczyciele będą mogli jeszcze skuteczniej indywidualizować pracę z dziećmi, łączyć nowoczesne technologie z tradycyjnymi metodami nauczania i wspierać rozwój kompetencji cyfrowych najmłodszych mieszkańców miasta.

W 2025 r. wsparciem objęte zostały przedszkola, natomiast od roku 2026 o dofinansowanie będą mogły ubiegać się szkoły podstawowe, co pozwoli kontynuować cyfrową transformację edukacji w Międzyrzecu Podlaskim.

Galeria zdjęć


Dodaj komentarz:
Dodaj swój komentarz:


Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte

Podobne artykuły: