YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

O Bagnoszkach słów kilka...

7 stycznia 2021 08:12:27 | autor: Anna Ostapiuk
W 35 rocznicę powstania Zespołu Śpiewaczego "Bagnoszki" ukazała się publikacja będąca podsumowaniem dorobku artystycznego drelowskich śpiewaczek.

Zespół Śpiewaczy Bagnoszki z Drelowa, 1985 r. (fot. archiwum zespołu Bagnoszki, FB)

Zespół Śpiewaczy "Bagnoszki" jest jedną z wizytówek gminy Drelów. Powstał 35 lat temu, a jego pierwotny skład tworzyły Wanda Doroszuk, Jadwiga Jaworska , Halina Zieniuk, Janina Nikończuk, Janina Makaruk, Helena Sidorczuk, Janina Kołkowicz, Jadwiga Panasiuk i Janina Karpińska. Zespół mający w swoim repertuarze oryginalne melodie z okolic Drelowa, w tym pieśni okolicznościowe, zalotne, weselne i patriotyczne, rozpoczął działalność pierwszym występem w Międzyrzecu Podlaskim w 1985 r. Śpiewaczki wielokrotnie zdobywały główne nagrody podczas festiwali i konkursów krajowych, powiatowych i lokalnych.

Z inicjatywy Jadwigi Jaworskiej oraz przy udziale Gminnego Centrum Kultury w Drelowie wraz z początkiem 2021 r. została wydana 116 stronicowa publikacja "Śpiewne tęsknoty drelowskie. Historia Zespołu Śpiewaczego Bagnoszki" będąca zbiorem informacji i podsumowaniem dorobku artystycznego "Bagnoszek". W książce zawarto szczegóły dotyczące repertuaru, festiwali i zdobytych wyróżnień. Dodatkowym atutem są ciekawostki i informacje o osobach zaangażowanych w funkcjonowanie zespołu. To również baza ponad 60 autentycznych pieśni regionalnych, których część wzbogacona jest o transkrypcję nutową.

W książce dodatkowo pojawia się m.in. wątek Zespołu Śpiewaczek Ludowych z Drelowa, wspomnienie Władysława Hawryluka, a także artykuły takich autorytetów w dziedzinie kultury ludowej jak prof. dr hab. Jan Adamowski z UMCS w Lublinie. Wydawnictwo do druku opiniowała dr hab. Mariola Tymochowicz z Muzeum Narodowego w Lublinie. 

Szczegółów dotyczących promocji oraz dostępności publikacji dla czytelników udziela ⇒ Gminne Centrum Kultury w Drelowie, tel. 83 372 01 54.

 

____________________
Źródło: GCK w Drelowie

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male