YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Międzyrzec Podlaski

Obchody 188. rocznicy bitwy pod Międzyrzecem i Rogoźnicą - zaproszenie

18 września 2019 11:17:10 | autor: Anna Ostapiuk
Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski oraz przedstawiciele Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy zapraszają na obchody 188. rocznicy bitwy stoczonej pod Międzyrzecem i Rogoźnicą.

Cmentarz bohaterów powstania listopadowego w Maniach

Uroczystość w dniu 25 września rozpocznie o godz. 9:00 msza święta w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Maniach, po której nastąpi przemarsz na lokalny cmentarz wojenny. Na nekropolii jednej z największych bitew powstania listopadowego, która rozegrała się 29 sierpnia 1831 r. na przedpolach Międzyrzeca Podlaskiego, odbędą się uroczystości upamiętniające bohaterskich żołnierzy poległych w walce. 

W zwycięskiej bitwie rozegranej na polach wsi Manie i Rogoźnica oraz na przedpolach Międzyrzeca Podlaskiego walczyły przeciw sobie wojsko polskie pod dowództwem gen. Girolamo Ramorino i wojsko rosyjskie pod dowództwem gen. Grigorija Rosena.
Pod Międzyrzecem Podlaskim oddział wydzielony z korpusu gen. Ramorino pod dowództwem gen. dyw. Ignacego Prądzyńskiego pobił Rosjan z 26. Dywizji Piechoty gen. lejt. Jewgienija Gołowina. Rosjanie poniósłszy niewielkie straty wycofali się.
Pod Rogoźnicą siły powstańcze korpusu gen. dyw. Girolamo Ramorino rozbiły rosyjską osłonę 26. Dywizji Piechoty. Z oddziału liczącego 2,1 tys. żołnierzy, 1 tys. z dowódcą sił nieprzyjacielskich gen. Werpachowskim dostało się do niewoli, a 500 zginęło. W walce wyróżnił się 5. Pułk Piechoty płk. Stanisława Rychłowskiego.*

Bohaterscy żołnierze polscy polegli w walce spoczęli na cmentarzu w Maniach, nie jest znana dokładna ich liczba. Nekropolia została poddana rewitalizacji w 2018 r.  w ramach projektu "Cmentarz Wojenny Powstańców z 1831 r. w Maniach – zachować od zapomnienia." objętego programem „Wspieranie opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju” z dofinansowaniem ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Całkowita wartość projektu: 103 506 zł, dotacja ze środków MKiDN: 82 506 zł.

Zachęcamy do podzielenia się z nami informacjami dotyczącymi zwłaszcza ustnych przekazów przodków na temat walki, poległych i samego cmentarza.

* Muzeum Wojska Polskiego, http://www.muzeumwp.pl/kalendarium/10/

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male