Oddział geriatryczny symbolem odpowiedzialnej polityki senioralnej

Aktualności 1 zdjęcie
Lokalizacja przyszłego Oddziału Geriatrii w międzyrzeckim szpitalu

W Międzyrzecu Podlaskim trwa remont i bardzo istotna przebudowa Szpitala Powiatowego, w którym część oddziałów zmienia swoją lokalizację, a powstający łącznik usprawni pracę personelu i podniesie komfort pacjentów przemieszczających się na badania diagnostyczne, bez potrzeby wychodzenia na zewnątrz. Najważniejszym zadaniem jest jednak utworzenie oddziału geriatrycznego, który jest nie tylko odpowiedzią na potrzeby pacjentów w podeszłym wieku, ale też pozwala dostosować infrastrukturę szpitalną do pojawiających się wyzwań zdrowotnych. O przebiegu realizacji inwestycji, której wartość sięgnęła ponad 22 mln zł, a także o jej znaczeniu dla pacjentów, personelu i mieszkańców regionu, rozmawiano podczas konferencji prasowej, która odbyła się 28 maja w Hotelu Chrobry.

Projekt pn. „Optymalizacja świadczeń SP ZOZ w Międzyrzecu Podlaskim poprzez utworzenie oddziału geriatrycznego i powiązaną modyfikację innych świadczeń szpitalnych” realizowany jest w ramach środków pozyskanych z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, w komponencie D „Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia”, w ramach inwestycji D4.1.1 „Rozwój opieki długoterminowej poprzez modernizację infrastruktury podmiotów leczniczych na poziomie powiatowym”. Wartość projektu wynosi 22.087.011,84 zł , natomiast wartość dofinansowania to 18.269.443,35 zł .

Geriatria, łącznik i relokacja oddziałów

Przedsięwzięcie obejmuje prace remontowo-budowlane, doposażenie placówki w sprzęt, zwiększenie dostępności infrastruktury oraz działania edukacyjno-szkoleniowe. Kluczowym elementem projektu jest utworzenie 35-łóżkowego oddziału geriatrycznego , a także przebudowa i dostosowanie przestrzeni szpitalnych do nowych funkcji leczniczych i organizacyjnych. Wśród najważniejszych zadań projektu znajdują się również gruntowny remont zabytkowego budynku głównego szpitala wraz z przybudówką, budowa łącznika pomiędzy budynkami oraz relokacja części oddziałów. W nowej lokalizacji, przy ul. Wiejskiej, otworzono na nowo oddział rehabilitacji, dzięki czemu powstało tam kompleksowe centrum rehabilitacyjne. Oddział wewnętrzny wraz z oddziałem neurologicznym i pododdziałem reumatologicznym został przeniesiony w miejsce rehabilitacyjnego, gdzie odbył się gruntowny remont. Trwa trzeci etap projektu, czyli właśnie budowa oddziału geriatrycznego i łącznika, który pozwoli pacjentom i personelowi medycznemu przemieszczać się po częściach szpitala bez potrzeby wychodzenia na zewnątrz. Celem inwestycji jest poprawa dostępności i jakości świadczeń, lepsze przygotowanie infrastruktury do nowych wyzwań zdrowotnych oraz rozwój nowoczesnej opieki nad pacjentem geriatrycznym.

Oddział geriatryczny przyjmie pacjentów jeszcze w tym roku

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 28 maja w Hotelu Chrobry w Międzyrzecu Podlaskim, przedstawiono zakres inwestycji, postęp prac oraz zakładane efekty projektu. Prelegenci wspominali historię szpitala i świadczonej przez placówkę opieki długoterminowej, omawiano również koncepcje na przyszłość dotyczące działań władz powiatu w zakresie opieki nad osobami starszymi.

Ta konferencja to element promocyjny projektu, który polegał na utworzeniu tak bardzo potrzebnego 35-łóżkowego oddziału, ale też powiązany jest z kompleksową przebudową szpitala i zmianą organizacji funkcjonowania niektórych oddziałów. Generalnie jest to duży remont i duża modernizacja szpitala – podkreślił dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Międzyrzecu Podlaskim Marek Zawada . Jak zaznaczył, pomimo prowadzonych prac szpital nie przerwał udzielania świadczeń medycznych, zachowując ciągłość dostępu do poszczególnych oddziałów. – Nowy oddział geriatryczny fizycznie ma zostać ukończony do końca lipca, natomiast kwestie związane z jego uruchomieniem pewnie jeszcze troszeczkę potrwają. Myślę, że finał nastąpi w trzecim kwartale tego roku.

Polityka senioralna fundamentem działania samorządu

Korzyści, jakie realizowane przedsięwzięcie przyniesie dla pacjentów, personelu medycznego i mieszkańców regionu ze szczególną mocą podkreślał tego dnia starosta bialski, który zaznaczył, że utworzenie oddziału geriatrycznego jest odpowiedzią na potrzeby starzejącego się społeczeństwa, a zarazem wynikiem odpowiedzialnej polityki senioralnej będącej fundamentem działalności samorządu.

W 2024 r. Polskę zamieszkiwało blisko 37,5 mln osób. Ok. 10 mln z nich, czyli 26,6% populacji, stanowiły osoby w wieku 60+, a ponad 20% - w wieku 65+. Według prognoz w roku 2050 seniorzy mogą stanowić nawet 37% społeczeństwa, ponieważ obecnie Polska należy do najszybciej starzejących się krajów Unii Europejskiej.

Nasze społeczeństwo starzeje się, demografia zmienia się nieubłaganie, więc to, co dzisiaj robimy w naszym szpitalu powiatowym, jest działaniem przyszłościowym – zauważył starosta bialski Mariusz Filipiuk . – Sam fakt, że udało się pozyskać środki i powstaje oddział geriatryczny, uważam za bardzo dobre rozwiązanie, ale przede wszystkim ten oddział jest bardzo potrzebny naszym mieszkańcom. Biorąc pod uwagę Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Łózkach z perspektywy czasu widzimy, jak bardzo był potrzebny, dziś jest praktycznie stuprocentowa obsada, nie ma wolnych łóżek, a pacjenci oczekują na przyjęcie w kolejkach. To wyraźny sygnał, że tego typu placówki są bardzo potrzebne.

Jak podkreślił tego dnia włodarz, Szpital Powiatowy w Międzyrzecu Podlaskim nie jest tylko budynkiem, zespołów, oddziałów i korytarzy, natomiast jest symbolem odpowiedzialności Powiatu Bialskiego za człowieka, wyrazem tego, czy samorząd potrafi patrzeć dalej niż na jedną kadencję, dalej niż na bieżący spór, dalej niż na doraźny interes. - Zdrowie jest sprawą elementarną, a troska o człowieka w podeszłym wieku jest próbą dojrzałości całego społeczeństwa . Przyszłość polityki senioralnej w naszym powiecie nie jest już odległą wizją, ona dzieje się tu i teraz - dodał, przedstawiając dane demograficzne dotyczące powiatu.

W 2024 r. powiat bialski zamieszkiwało 104.108 osób, a rok później już 103.464. Ubyło więc 644 mieszkańców. Liczba urodzeń spadła z 733 do 658, a liczba zgonów zmniejszyła się z 1.221 do 1.150, ale mimo to przyrost naturalny pozostał głęboko ujemny i wyniósł minus 492. Saldo migracji, choć poprawiło się z minus 240 do minus 187, nadal pokazuje odpływ ludzi z tego terenu.

- To są liczby, koło których nie wolno przejść obojętnie. One mówią nam jasno: nasze społeczeństwo starzeje się, a polityka senioralna musi stać się jednym z filarów rozwoju powiatu. Nie mówię o tym po to, by budzić niepokój. Mówię o tym po to, by nazwać rzeczy po imieniu. Samorząd, który nie widzi zmian demograficznych, działa źle. Samorząd, który nie przygotowuje się na rosnące potrzeby osób starszych, spóźnia się z odpowiedzią na najważniejsze wyzwania najbliższych lat. Dlatego właśnie polityka senioralna nie jest dodatkiem do działalności powiatu. Ona jest jednym z jej fundamentów. Jest sprawdzianem dojrzałości instytucji publicznych, ale też dojrzałości nas, jako samorządowców - zaznaczył starosta.

Wśród zadań publicznych włodarz wymienił pomoc instytucjonalną, ochronę zdrowia, aktywizację społeczną, a także tworzenie warunków do godnego życia w każdym wieku. Zaznaczył rwnież nieocenioną rolę, którą pełnią Domy Pomocy Społecznej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowy Ośrodek Wsparcia Osób z Zaburzeniami Psychicznymi, warsztaty terapii zajęciowej, programy rehabilitacyjne, współpracę z organizacjami pozarządowymi i całym środowiskiem związanym z seniorami.

- Nie ma dobrej polityki senioralnej bez zdrowia, a nie ma dobrego zdrowia bez dobrego szpitala - zauważył. - Dlatego z taką satysfakcją patrzymy na rozwój Szpitala Powiatowego w Międzyrzecu Podlaskim (...) Z wielką nadzieją przyjmujemy informację, że 35-łóżkowy oddział geriatryczny rozpocznie działalność na przełomie czerwca i lipca. Będzie to jedyny tego typu specjalistyczny ośrodek w powiecie bialskim , dedykowany diagnozowaniu i leczeniu chorób wieku podeszłego. To wydarzenie o znaczeniu przełomowym. Geriatria to nie jest medycyna drugiej kategorii. To jest medycyna przyszłości (...) Oddział geriatryczny jest sygnałem mentalnej zmiany. Przestajemy myśleć o wieku starszym wyłącznie przez pryzmat ograniczeń. Zaczynamy myśleć o wieku starszym przez pryzmat potrzeb, godności i prawa do najlepszego możliwego leczenia (...) Rozwj Szpitala Powiatowego w Międzyrzecu Podlaskim i powstanie oddziału geriatrycznego to nie tylko sukces inwestycyjny. To wyraźny sygnał, że powiat bialski wybiera drogę odpowiedzialności, nowoczesności i solidarności. Wybiera drogę, na której człowiek starszy nie jest problemem. Jest częścią naszej wspólnej przyszłości.

Galeria zdjęć


Dodaj komentarz:
Dodaj swój komentarz:


Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte

1 czerwca 2026 18:12
Nie trzeba oglądać telewizji ani słuchać radia żeby dojść do wniosku, że rządzą nami kretyni.
autor: ...

1 czerwca 2026 18:02
Ty to od urodzania kretyn, to wiadomo.
autor: nn

1 czerwca 2026 15:10
Jarosław niejaki - klinika wojskowa , lekarz mu kule od nogi podawał, zero jak "był ciężko chory" - Szwajcaria. To też wina Tuska, wam już ta respublika i jedyne "słuszne" radio to tak mózgi po przerabiali że wy nie długo bez tej propagandy do toalety nie traficie :)
autor: ***

1 czerwca 2026 14:06
W samo sedno! Nawet teraz to takich na ministrów mianują.:)
autor: xxx

1 czerwca 2026 10:28
KO lubi zamykać wszystko bo nic im nie potrzeba. Oni nie leczą się w zaściankowych szpitalach. A im Polak bardziej chory i głupi tym lepszy dla antypolskiego rządu!
autor: Gonia

1 czerwca 2026 10:11
Oddział geriatryczny
Dawno temu w tym Szpitalu, przy oddziale wewnętrznym był pododdział dla przewlekle chorych. Komu ten pododdział przeszkadzał? Na pewno nie starszym chorym osobom.
autor: mieszkanka Międzyrzeca Podl.

Podobne artykuły: