YouTube Facebook fotogalerie
reklama

Odwiedzając groby bliskich zadbaj o bezpieczeństwo!

26 października 2017 21:34:09 | autor: redakcja/KMP Biała Podlaska
Przed nami okres, w którym odwiedzamy groby bliskich, zapalamy znicze i wspominamy tych którzy odeszli. To również czas wzmożonego ruchu w rejonach cmentarzy, podróży, zakupów oraz porządków przy grobach. Pamiętajmy, że w najbliższych dniach to nie kwiaty i znicze są najcenniejszymi przedmiotami jakie posiadamy, o które powinniśmy się troszczyć. Trzeba zachować wzmożoną czujność, aby nie paść ofiarą przestępców.

Zbliżające się tak święto to czas, w którym wiele osób odwiedza groby swoich bliskich i znajomych. Każdego roku przed 1 listopada Policja apeluje o ostrożność, ponieważ w tym właśnie czasie częściej niż zwykle dochodzi do kradzieży na cmentarzach, w środkach komunikacji publicznej oraz włamań do domów i mieszkań. Aby okres ten pozostał dla nas czasem zadumy bez zbędnych trosk i problemów, kierujmy się podstawowymi zasadach bezpieczeństwa.

Kiedy wybierasz się na cmentarz nie zabieraj ze sobą dużych kwot pieniędzy, nie będą Ci one potrzebne, a mogą paść łupem złodzieja. Wartościowe przedmioty takie jak pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymaj w wewnętrznej kieszeni ubrania. Zadbaj by nie pozostały one na widoku. Robiąc porządki na grobie i wokół niego nie spuszczaj z oka torebki, płaszcza czy innych wartościowych przedmiotów. Dobrze, gdy ktoś znajomy może towarzyszyć Ci na cmentarzu. Tym samym na pewno utrudnisz w ten sposób złodziejowi ewentualną próbę kradzieży.

Jeżeli w okresie Wszystkich Świętych wybierasz się na cmentarz razem z dziećmi, zwracaj na nie szczególną uwagę. Zadbaj, aby dziecko posiadające telefon komórkowy pod hasłem ICE miało wpisany numer telefonu swego rodzica lub opiekuna. Małe dzieci wyposaż w kartkę z danymi oraz telefonem do rodzica lub opiekuna. Ucz dzieci, że w sytuacjach „awaryjnych” zawsze mogą uzyskać pomoc od przedstawicieli służb mundurowych – policjanta, strażnika miejskiego czy strażaka.

Korzystając z komunikacji publicznej oraz przebywając w tłumie pamiętaj by torebki, saszetki, plecaki były zamknięte i najlepiej obrócone zapięciem do ciała i przytrzymywane ręką od góry. Natomiast przemieszczając się samochodem pamiętaj, by opuszczając pojazd dokładnie sprawdzić czy jest zamknięty. We wnętrzu auta, staraj się nie pozostawiać na widocznych miejscach żadnych przedmiotów wartościowych (np. telefonów komórkowych, radioodtwarzaczy samochodowych, bagaży, nawigacji samochodowej GPS).

Planując wyjazd na cmentarz pamiętaj też o dobrym zabezpieczeniu mieszkania czy też domu podczas nieobecności. Pamiętaj o zamknięciu drzwi oraz wszystkich okien. Poproś również sąsiadów, aby w tym czasie zwrócili na nie uwagę.

Gdyby jednak doszło do sytuacji, że staniemy się ofiarą przestępstwa, poinformujmy o tym dyżurnego komendy. Postarajmy się przy tym nie zacierać śladów oraz zapamiętać jak najwięcej szczegółów, które będą pomocne policjantom przy ustaleniu i zatrzymaniu sprawcy.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male