YouTube Facebook fotogalerie
reklama

Odznaczeni przez Wojewodę

1 lutego 2018 13:15:58 | autor: redakcja/LUW
Pod koniec stycznia w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość, podczas której 16 osób otrzymało Krzyż Zasługi. W tym gronie znaleźli się dr Szczepan Kalinowski oraz Sławomir Zacharjasz.

Fot. LUW

 

Odznaczenia przyznano za działalność na rzecz społeczności lokalnej, na rzecz osób potrzebujących pomocy oraz wsparcia oraz za zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania turystyki.

- Dzisiejsza uroczystość ma na celu przede wszystkim docenienie państwa wkładu w budowę dobra wspólnego. Te odznaczenia, które mam zaszczyt, wraz z wicewojewodą Państwu wręczać, są wyrazem uznania dla Państwa wkładu, jako ważnej części społeczności polskiej, w ciągłą budowę niepodległej Polski, ciągłą budowę wolności narodu polskiego. Nie są to słowa przesadzone w żaden sposób – zaznaczył wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. I dodał: - Patriotyzm nie może być przez nas uznawany tylko i wyłącznie jako oznaka bohaterstwa, polegająca na trzymaniu broni w ręku i z bronią w ręku bronienia niepodległości Rzeczypospolitej, wolności narodu polskiego. Umieranie, oddawanie życia czy swojego zdrowia za wolność Polski – tak, to na pewno jest bohaterstwo i do tego bohaterstwa byli powołani nasi przodkowie. Ale gdyby tylko na tym polegał patriotyzm, to musielibyśmy go teraz odłożyć na półki. Bo dzisiaj nie ma takich okoliczności, które by zmuszały nas do tego by z bronią w ręku oddawać własne życie.

Krzyżem Zasługi odznaczony został m.in. dr Szczepan Kalinowski, który obecnie mieszka w Białej Podlaskiej, jednak pochodzi z Międzyrzeca i jest zaangażowany w działalność w naszym mieście m.in. jako członek zarządu Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Szczepan Kalinowski jest historykiem, regionalistą oraz pracownikiem naukowym bialskiej filii AWF. Zgromadził bogatą kolekcję przedmiotów sztuki ludowej, grafiki, pocztówek, medali, plakatów oraz innych rzeczy związanych z Podlasiem oraz postaciami wielkich Polaków, takich jak Jan Paweł II czy Józef Piłsudski. Jego zbiory posłużyły do przygotowania kilkudziesięciu wystaw.

W gronie odznaczonych znalazł się również międzyrzeczanin Sławomir Zacharjasz – prezes Organizacji "Podaj dziecku pomocną dłoń".

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (2 lutego 2018 19:39:59) Serdeczne gratulacje dla Pana Zacharjasza. Tyle dobrego co on robi dla ludzi najuboższych, to nie robi nikt inny. Słusznie mu się ten medal należy. autor: Gość
    (1 lutego 2018 18:41:04) Gratulacje dla Pana Szczepana Kalinowskiego! autor: gośc
    logo male