YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Oni będą walczyć o Międzyrzec

8 listopada 2018 21:24:15 | autor: redakcja/GRH Grenadiere/Urząd Miasta
Już w najbliższą sobotę (10 listopada) na Placu Jana Pawła II odbędzie się piknik historyczny, a w Parku Potockich obejrzymy inscenizację Międzyrzec Podlaski 1918 - Krwawe Dni. Te wydarzenia przygotowują rekonstruktorzy z grupy GRH "Grenadiere".

Fot. GRH Grenadiere/Facebook

Członkowie GRH "Grenadiere" są doświadczonymi odtwórcami. To pasjonaci historii oraz barw i broni XX wieku. Stanowczo potępiają ideologie totalitarne. Na facebookowym profilu piszą o sobie: - Członkami naszej grupy, jako grupy apolitycznej, są ludzie dojrzali emocjonalnie, którzy za swój cel obrali ukazywanie "żywej" historii. Naszym zadaniem jest dalsze poznawanie historii i ukazanie jej innym ludziom poprzez udział w imprezach historycznych i rekonstrukcjach historycznych.

Pasją członków GRH "Grenadiere" jest odtwórstwo historyczne. W kręgu ich zainteresowań jest m.in. Wojsko Polskie z lat 1918-1921, oraz AK i NSZ.

Grupa bierze udział w wielu projektach. W minionym roku wystawiła pluton strzelców z 2. Dywizji Piechoty Legionów w rekonstrukcji bitwy pod Komarowem z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. A w sierpniu tego roku strzelcy z GRH "Grenadiere" wzięli udział w rekonstrukcji walk pod Warszawą, w których Wojsko Polskie powstrzymało bolszewickie hordy przed zajęciem nie tylko Polski ale i całej Europy.

Inscenizacja historyczna „Międzyrzec Podlaski 1918 – Krwawe Dni” rozpocznie się w sobotę (10 listopada) o godz. 14 w Parku Potockich. Poprzedzi ją piknik historyczny na placu Jana Pawła II w godz. 9-13 (do południa będzie można wpisać się do specjalnej księgi pamiątkowej).

Obchody 11 listopada rozpocznie msza święta w intencji Ojczyzny w kościele św. Mikołaja (godz. 13.30). Następnie zebrani przejdą na plac Jana Pawła II. Przy pomniku Bohaterów Miasta wmurowana zostanie kapsuła czasu. Ostatnim akcentem narodowego święta będzie odsłonięcie pomnika poświęconego żołnierzom Polskiej Organizacji Wojskowej, na ich mogile, która znajduje się na cmentarzu przy ulicy Brzeskiej. Tego dnia o godz. 15 w parku Potockich odbędzie się także Rodzinny Bieg Niepodległości.

14 listopada (środa) o godz. 17 w Galerii ES otwarta zostanie wystawa „Józef Piłsudski Twórca Niepodległej”. Dzień później (15 listopada, czwartek) na koncert z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości zapraszają uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej (godz. 17, sala koncertowa PSM, ulica Lubelska 67).

16 listopada przypada setna rocznica „Krwawych Dni Międzyrzeca”. W tym dniu o godz. 16 w asyście Wojska Polskiego z Parku Potockich pod pomnik Bohaterów Miasta wyruszy XXIII Marsz-Patrol. Przy pomniku odbędzie się Apel Poległych, wojsko odda salwę honorową. Uroczystość zwieńczy koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry dętej OSP Mykanów.

Foto: GRH Grenadiere/Facebook

REKLAMA
reklama

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male