YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Międzyrzec Podlaski

OSP Krzewica w szeregach KSRG

24 lutego 2019 21:39:50 | autor: Anna Ostapiuk
23 lutego w remizie OSP w Krzewicy odbyło się niecodzienne wydarzenie z udziałem strażaków, władz lokalnych oraz zaproszonych gości. Miejscowa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo–Gaśniczego.

Decyzję Komendanta Głównego PSP w sprawie włączenia jednostki OSP Krzewica do KSRG odczytał Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Białej Podlaskiej bryg. Marek Chwalczuk. Następnie przedstawiciele zarządu OSP Krzewica Prezes dh Zbigniew Sidorczuk i Wicepres dh Wojciechowi Sidorczukowi odebrali stosowny akt z rąk Zastępcy Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Szczepana Goławskiego i Zastępcy Komendanta Miejskiego PSP w Białej Podlaskiej bryg. Marka Chwalczuka. Asystował im Prezes Zarządu Gminnego Związku OSP RP Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski dh Krzysztofa Adamowicza. To nowy rozdział dla naszych strażaków – podkreślają członkowie Stowarzyszenia OSP Krzewica.

Na potrzeby włączenia jednostki do KSRG wybudowano garaż z zapleczem socjalnym. W ramach projektu partnerskiego „Zabezpieczenie przeciwpożarowe i przeciwpowodziowe województwa lubelskiego poprzez zakup samochodów ratowniczo – gaśniczych dla Ochotniczych Straży Pożarnych” pozyskano z RPO Województwa Lubelskiego dofinansowanie na zakup średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego Iveco eurocargo 150EW. Strażacy otrzymali również dofinansowanie na doposażenie strażnicy w sprzęt ratowniczy niezbędny do udzielania pomocy poszkodowanym.

Wójt Gminy Międzyrzec Krzysztof Adamowicz zaznacza, iż obecnie jednostki OSP to nie tylko służby ochrony życia i mienia, pełnią one też ważną funkcję społeczną. Członkowie OSP Krzewica szkolą z zasad pierwszej pomocy uczniów szkół, organizują wakacje z OSP, biorą czynny udział w wielu wydarzeniach o charakterze sportowym i kulturalnym. W ramach jednostki działa aktywna grupa młodzieżowa (MDP Krzewica).

Krajowy System Ratowniczo – Gaśniczy funkcjonuje w Polsce od 1995 r. i został zorganizowany przez Państwową Straż Pożarną. Podstawowym celem jego istnienia jest ochrona życia, zdrowia, mienia lub środowiska poprzez: walkę z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi, ratownictwo techniczne, chemiczne i od 1997 roku również poprzez ratownictwo ekologiczne i medyczne. To  jednolity i spójny układ skupiający powiązane ze sobą różne podmioty ratownicze, m.in. Ochotnicze Straże Pożarne, ułatwiający podejmowanie skutecznych działań ratowniczych. OSP Krzewica została włączona do systemu z dniem 1 stycznia 2019 r.

fot: Gmina Międzyrzec Podlaski oraz Stowarzyszenie OSP Krzewica
 


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (26 lutego 2019 23:05:38) do MM Racja to przede wszystkim odpowiedzialność - na pewno sprostają wymogom i dadzą rady ! Też gratuluję druhnom i druhom KSRG Krzewica autor: gość
    (26 lutego 2019 19:53:01) Druhowie! To zaszczyt i splendor ale i odpowiedzialność. Gratuluję. autor: MM
    logo male