YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

Pamięci represjonowanych górników

11 grudnia 2017 09:41:11 | autor: Redakcja
Barbórka obchodzona jest również na południowym Podlasiu. Mieszkańcy Drelowa 4 grudnia oddają hołd represjonowanym przez władze komunistyczne żołnierzom-górnikom, których zmuszano do pracy w kopalniach.

Uroczystość poświęconą pamięci żołnierzy-górników (fot. Grzegorz Pansiuk)

W gminie Drelów represje dotknęły wielu mieszkańców. Gdy w 1949 roku komunistyczne władze utworzyły Wojskowy Korpus Górniczy kierowano do niego głównie młodych mężczyzn, których uznawano za przeciwników politycznych, przede wszystkim członków organizacji niepodległościowych i antykomunistycznych, synów przedwojennej inteligencji i tzw. kułaków. Wywożono ich na Śląsk, gdzie zmuszano do ciężkiej pracy w kopalniach węgla i rud uranu.

W Drelowie żywa jest pamięć o tych wydarzeniach i ludziach. Upamietniająca ich tablica zawiera około 20 nazwisk osób żyjących i zmarłych, które były represjonopwane. Powstała dzięki inicjatywie członków drelowskiego koła Związku Represjonowanych Żołnierzy – Górników, m.in. Kazimierza Kubika, Antoniego Jakimiuka i Czesława Chodźko. W tym roku przedstawiciele koła, organizacji wojskowych i kombatanckich z regionu, a także przedstawiciele władz gminy i powiatu po raz kolejny spotkali się przy pamiątkowej tablicy i wspólnie uczcili pamięć represjonowanych żołnierzy.


Uroczystość poświęcona pamięci żołnierzy-górników


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male