YouTube Facebook fotogalerie
reklama
Region

Pielęgnujemy świąteczne tradycje

26 grudnia 2011 15:32:08
W naszych kościołach pojawiły się Bożonarodzeniowe szopki, a na ulicach grupy kolędników. To dobrze, że dbamy o świąteczne tradycje.

Według książki Feliksa Olesiejuka „Zwyczaje i obrzędy ludu międzyrzecczyzny” w XIX wśród ludu na Podlasiu tradycje świąteczne Bożego Narodzenia obejmowały również jeszcze trzeci dzień świąt, 27 grudnia, oraz czwarty dzień, 28 grudnia. Według niego pogoda w dniu Bożego Narodzenia była wśród ludu zapowiedzią pogody na przyszły rok „… gdy nie ma mrozu na Boże Narodzenie, zima pokaże się na Wielkanoc (...). „Jeśli pola zielone, gdy się Chrystus rodzi, to gdy zmartwychwstaje, śnieg z mrozem kołaczom przeszkodzi.” Gospodarze zaś uważali „Zielone Boże Narodzenie, a Wielkanoc biała, z pola pociecha mała”. Znane są również nam wszystkim takie przysłowia, jak „Boże Narodzenie po wodzie, Wielkanoc po lodzie” lub „Mokre Gody, mało urody”.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć tegorocznych szopek bożonarodzeniowych zaprezentowanych w okolicznych kościołach oraz zdjęć napotkanych grup kolędniczych.


 
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male