YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

Po wiedzę do biblioteki w Drelowie

24 marca 2016 16:46:01 | autor: Redakcja/ GBP w Drelowie
W dzisiejszych czasach biblioteka oprócz wypożyczania książek pełni także rolę upowszechniania i popularyzacji wiedzy. Lekcje biblioteczne oraz zajęcia z programowania robotów zbudowanych z klocków Lego to oferta skierowana do uczniów drelowskich szkół - szkoły podstawowej oraz gimnazjum.

fot. GBP w Drelowie

Oswoić LEKTURĘ

Na hasło „lektura” gimnazjaliści często wykazują reakcję wprost alergiczną. Czytają, bo muszą, natomiast opracowanie jej bywa trudne i bolesne, zwłaszcza dla polonisty. Dlatego biblioteka, w porozumieniu z nauczycielem języka polskiego, cyklicznie prowadzi zajęcia mające na celu „oswoić” lekturę. Lekcje te są nietypowe, ponieważ odbywają się w bibliotece. W zależności od utworu omawianej treści towarzyszą rekwizyty, specjalna aranżacja wnętrza, pomoce dydaktyczne oraz laptop i projektor, umożliwiający prelekcję multimedialną. W ciągu dwóch godzin lekcyjnych uczniowie wzbogacają swoją wiedzę o fakty biograficzne z życia autora, będące często kluczem do zrozumienia treści. Doskonalą umiejętność interpretacji kluczowych zagadnień poruszanej problematyki, utrwalają wiedzę dotyczącą budowy utworu, jego rodzaju i gatunku. Taka powtórka z lektury jest niezwykle korzystna zwłaszcza dla trzecioklasistów, przed którymi niebawem egzamin gimnazjalny. Sami uczniowie bardzo pozytywnie oceniają organizowane lekcje. Chętnie angażują się w działania, nie unikają zadawania pytań, maksymalnie korzystają z przygotowanych materiałów.

Z PROGRAMOWANIEM za pan brat

Zupełnie inny charakter mają lekcje z budowania i programowania robotów Lego Mindstroms, adresowanie do uczniów szkoły podstawowej. Tym razem zestawy specjalnych klocków Lego wędrują wraz z instruktorem, specjalnie przeszkolonym pracownikiem naszej biblioteki,  do szkoły gdzie chętni uczniowie budują i programują roboty, znakomicie się przy tym bawiąc. W miarę nabywanej wiedzy i umiejętności podejmują nowe wyzwania i stawiają sobie coraz wyżej poprzeczkę. Dodatkowym urozmaiceniem spotkań jest praca z  robotem sterowanym za pomocą tabletu, gdzie uczniowie tworzą przeszkody oraz zadania wykorzystujące wiadomości z zakresu programowania. Do niedawna z oferty korzystały wyłącznie dzieci ze szkoły podstawowej z Drelowa i Żerocina. W ostatnim czasie zajęcia z programowania prowadzone są również w Zespole Szkół w Dołdze.


Po wiedzę do biblioteki w Drelowie


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male