YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Międzyrzec Podlaski

Pochwały i szansa na nagrodę za inspirowanie młodzieży

24 maja 2018 10:57:57 | autor: bk
Sołtys Tłuśćca wraz z radą sołecką oraz władze gminy Międzyrzec Podlaski zostały nominowane do nagrody Super Samorząd 2018.

Aktywiści z Tłuśćca ze wsparciem władz gminy zostali już wyróżnieni tym tytułem w ubiegłym roku. Doceniono wtedy podejmowane przez nich działania związane z nadaniem nazw ulicom w swojej miejscowości oraz rozwiązaniem problemu braku poprawnej numeracji we wsi.

W tym roku nominacja dotyczy inspirowania młodzieży do działania na rzecz otoczenia. Młodzi mieszkańcy wsi zaprojektowali ogródek jordanowski, przekonali pozostałych mieszkańców i władze lokalne do jego budowy oraz zadeklarowali pomoc przy pracach budowlanych. Czy dzięki temu Tłuściec zyska ponownie miano „Super Samorządu”. Wszystko rozstrzygnie się 25 maja w Warszawie. To właśnie na Zamku Królewskim nastąpi wręczenie nagród.

Tłuściec rywalizuje w tym roku z czternastoma innymi grupami z całej Polski.

Dla nas to przede wszystkim zaskoczenie – komentuje Czesław Krzysztof Węgrzyniak sołtys Tłuśćca zapytany o przyznanie nominacji.

Na  uroczystość rozdania nagród, sołtys wybiera się w towarzystwie dwóch laureatek wioskowego konkursu na projekt dalszego zagospodarowania ogródka jordanowskiego – projektu, który będzie zrealizowany. (Zwycięzcami konkursu sołectwa Tłuściec na zagospodarowanie ogródka jordanowskiego, zostali ex aequo autorzy pracy zespołowej-rodzeństwo Patrycja i Aleksander Nurzyńscy oraz Julia Leszczuk).

- Fajnie, że gdzieś w Warszawie ktoś dostrzega i docenia takie mało medialne inicjatywy – podkreśla Węgrzyniak. Na pytanie co zrobić, by zainspirować młodzież do działania odpowiada krótko: trzeba zacząć od małego. - Jeżeli chcemy mieć mieszkańców wsi świadomych swojej mocy sprawczej realizowanej nie tylko przez udział w wyborach, to musimy zacząć kształtować tych najmłodszych. W przypadku naszego ogródka to oni są jego głównym użytkownikiem. Któż więc inny miałby decydować o jego wyposażeniu czy rozbudowie – opowiada Czesław Węgrzyniak. Przyznaje też, że pomysł konkursu powstał rok temu w Warszawie właśnie w związku z przyznaniem nagrody. - Podczas któregoś z wywiadów zapytano mnie, co planujemy na przyszły rok. Na poczekaniu powiedziałem o konkurs, a wójt Krzysztof Adamowicz dodał wtedy, że w takim razie to on funduje nagrody i tak się stało -  kwituje.

Nagroda Super Samorząd przyznawana jest od 2011 roku  grupom uczestniczącym w akcji Masz Głos, które wprowadziły najbardziej znaczące zmiany w swoim otoczeniu, współpracując przy tym z władzami samorządowymi i z całą społecznością.

W skład Jury nagrody Super Samorząd w 2018 wchodzą: Mikołaj Cześnik (członek Zarządu Fundacji im. Stefana Batorego), sędzia Jerzy Stępień (były przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego), Katarzyna Kubicka-Żach (redaktor prowadząca serwis Samorzad.lex.pl wydawnictwa Wolters Kluwer).

REKLAMA
reklama

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male