YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Międzyrzec Podlaski

Premiera wyjątkowego albumu

14 października 2018 21:43:42 | autor: Redakcja / JM
Po kilku miesiącach prac, 12 października, światło dzienne ujrzał długo wyczekiwany projekt. Album, wraz z nagranym na płycie filmem: "Krzyże i kapliczki gminy Międzyrzec Podlaski". Wartość jego realizacji to 55 tys. zł w ponad połowie sfinansowane ze środków zewnętrznych.

Premiera książki i filmu "Krzyże i kapliczki Gminy Międzyrzec Podlaski"

Publikacja została opracowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim. Dzięki wsparciu Bialskiej Lokalnej Grupy Dzialania pomysłodawcom opracowania udało się pozyskać blisko 64% z dofinansowania z Unii Europejskiej, pozostałą część wyłożył samorząd gminy.

- Pomysł powstał blisko dwa lata temu, i już wtedy zaczęliśmy się rozglądać za krzyżami i kapliczkami w gminie Międzyrzec Podlaski. Natomiast takie intensywne prace nad projektem trwały od maja tego roku. Udało się spisać ponad 650 obiektów, mam nadzieję wszystkie, sfotografować, opisać z czego są wybudowane, historię powstania, również lokalizację - mówi Magdalena Chdzoińska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej. - Z albumu wybraliśmy kilkanaście historii, które postanowiliśmy nagrać i tak powstał film, w którym występują mieszkańcy gminy, opowiadają o swoich krzyżach i kapliczkach.

Skład redakcyjny książki to 13 osób, wśród nich ksiądz, kilku lokalnych historyków i pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej. Prace nad filmem trwały często wiele godzin. Organizatorzy umawiali się na spotkania z mieszkańcami, którzy opowiadali o danym krzyżu bądź kapliczce. Zmontowany film trwa godzinę.

- Kapliczkę postawił mój pra pra dziadek, Paweł Kondraciuk w 1910 roku, a intencją tej kapliczki była wdzięczność dla Matki Boskiej za szczęśliwą podróż pieszo do Rzymu. Dziadek był delegatem, niósł prośbę do papieża o prześladowanych Unitach na Podlasiu. Później wracając z tej szczęśliwej pielgrzymki ufundował tę kapliczkę - mówi Władysław Nowosielski z Wysokiego. - To ja opiekuję się tą kapliczką. Pomysł na wydanie albumu i filmu uważam za bardzo wartościowy, nawet pomagałem dziewczynom z biblioteki szukać innych kapliczek.

Udział w tworzeniu publikacji brał również ksiądz Michał Wawerski z parafii św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim. - Historia gminy jest piękna, usłana różnymi przeżyciami ludzi, ludzkim życiem i ludzką śmiercią. To jest potężna pamiątka, która dobrze, że powstała - mówi ks. Wawerski. - Trzeba zwrócić uwagę, że ludzie, którzy przygotowywali materiały rozmawiali osobiście z gospodarzami, z ludźmi, którzy cokolwiek wiedzieli na temat kapliczek czy krzyży i to spowodowało wielkie poruszenie.

Zadowolenia i dumy z sukcesu nie krył wójt Krzysztof Adamowicz. Projekt nazwał spełnieniem marzeń, bo album to ocalenie od zapomnienia historii ludzi, przedmiotów gminy Międzyrzec Podlaski. - Ta publikacja nie pretenduje to pracy naukowej czy historycznej, ale jest to szczególna książka. Gdy rozmawialiśmy o niej z panią Magdą Chodzińską, mówiliśmy o stu stronach, które będą opisywały te niezwykłe miejsca, ostatecznie znalazły się w niej 654 krzyże i kapliczki z gminy Międzyrzec Podlaski.

Na premierze albumu obecna była większość osób bezpośrednio zaangażowanych w powstanie publikacji oraz filmu. Dyrektor Chodzińska wespół z wójtem w sposób szczególny podziękowała im: twócom, osobom wspierającym oraz fundatorom, bez których pomocy powstanie albumu było by bardz trudne.

Uwieńczeniem premiery był tort urodzinowy, przygotowany dla wszystkich uczestników spotkania. Ponadto, każdy z obecnych, miał możliwość otrzymać za darmo egzemplarz albumu i filmu. Była to właściwie jedyna taka okazja by zdobyć publikację na własność. Została ona wydana z funduszy unijnych i zgodnie z założeniami realizowanego projektu nie będzie sprzedawana. Nie oznacza to jednak, że będzie niedostępna. Każdy z zainteresowanych łatwo się z nią zapozna. Docelowo egzemplarze tej publikacji zostaną udostępnione we wszystkich filiach Gminnej Biblioteki Publicznej.
 


 
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (15 października 2018 21:39:57) kupię Jeśli ktoś ma tę książkę na sprzedaż to chętnie kupię. swiatmlodych31@wp.pl autor: swiatmlodych31@wp.pl
    (15 października 2018 13:24:57) bez sensu wydać 64 tys z unii pożyczki żeby zrobić książkę której nie można kupić. A chętnie bym taką książkę kupił. PSL się bawi przed wyborami. autor: zaczytany
    logo male