YouTube Facebook fotogalerie
reklama

Prestiżowa nagroda dla uczniów Ekonomika

28 października 2017 16:00:11 | autor: ZSE/Redakcja
Uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych zajęli I miejsce w XX edycji ogólnopolskiego konkursu historycznego „Historia bliska”, organizowanego przez Ośrodek KARTA. Nagrodzono ich prezentację dotyczącą Związku Ewolucjonistów Wolności - młodzieżowej organizacji antykomunistycznej utworzonej przez uczniów międzyrzeckich szkół.

Zespół z ZSE pracował w składzie: Benedykt Lewandowski, Eliza Korneluk, Malwina Lewandowska, Katarzyna Uss, Bartosz Jakubowicz i Marcin Kaczanowicz. Uczniowie zajęli I miejsce za prezentację pt. Związek Ewolucjonistów Wolności jako przykład młodzieżowej organizacji antykomunistycznej z lat 1944 -1956”. Zdobyli nagrodę główną w wysokości 6 tysięcy złotych. Nagrodzono również opiekunki zespołu Marię Witkowską i Joannę Pióro, które otrzymały nagrodę finansową w kwocie 2 tys. zł.

Nagrodzony zespół

Konkurs „Historia bliska” jest organizowany od 20 lat przez Ośrodek KARTA w Warszawie. Jego głównym celem jest badanie historii bliskiej, będącej niejako na wyciągnięcie ręki, ale często nieznanej, zapomnianej, nieobecnej w świadomości lokalnej społeczności. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Walka, praca, trwanie… Ludzie i czyny dla Niepodległej 1918–2018”. Ogłaszając konkurs w okresie przygotowań do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, organizatorzy chcieli zachęcić młodzież do pokazania różnych wymiarów walki o własne państwo, a także troski o jego kształt i trwałość, pracy na jego rzecz.

Praca konkursowa przybliża wydarzenia z początku lat 50, w których uczestniczyło 11 uczniów Technikum Handlowego. Młodzi ludzie z międzyrzeckich szkół średnich w 1951 r. założyli tajną organizację antykomunistyczną - Związek Ewolucjonistów Wolności. Członkowie ZEW–u redagowali ulotki antykomunistyczne, prowadzili działania sabotażowe m.in. zerwanie linii telefonicznej czy najsłynniejsza akcja organizacji – zamach na „Mitropę” – pociąg wojskowy relacji Moskwa- Berlin. W 1952 roku rozpoczęły się aresztowania inspirowane przez Urząd Bezpieczeństwa. W ciągu kilku dni ponad 30 osób znalazło się w więzieniach. Uczniowie przeszli okrutne, upokarzające przesłuchania, tortury, grożono im śmiercią. Po trwającym pół roku śledztwie rozpoczęły się procesy sądowe. Członkowie ZEW–u otrzymali kary od 3 do 9 lat pozbawienia wolności. Wywieziono ich do Jaworzna, gdzie ciężko pracując w kopalniach, odbywali wyroki, które na mocy amnestii zostały zmniejszone. Nie mogli powrócić do szkół, stwarzano im poważne trudności w znalezieniu pracy.

Wszystkich zainteresowanych tematem ZEW–u zachęcamy do zapoznania się z prezentacją konkursową zamieszczoną na szkolnym Facebooku oraz do obejrzenia transmisji z gali finałowej na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=YzSKixPvsXA.

Nie jest to jedyny sukces młodzieży z ZSE w konkursach historycznych w tym roku. Anna Siłaczuk została laureatką VI edycji ogólnopolskiego konkursu „Epizody z historii najnowszej w komiksie”, organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Uczennica Ekonomika została nagrodzona za pracę Związek Ewolucjonistów Wolności – Oni pragnęli wolnej i niepodległej Polski. Oprócz nagród rzeczowych Ania otrzymała zaproszenie na warsztaty historyczne, które odbyły się 2 września 2017 roku w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

Anna Siłaczuk

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male