YouTube Facebook fotogalerie
reklama
Region

Przejrzyj swój domowy budżet. Zrób z nim porządek na nowy rok

9 stycznia 2015 13:28:20 | autor: Kamil Kucharski
Koniec okresu świątecznego to już właściwy czas, aby uporządkować swoje domowe finanse. Pozbądź się kosztownych rachunków bankowych, z których nie korzystasz, skonsoliduj swoje zobowiązania finansowe i zacznij księgować wszystkie wydatki.

3 sprawdzone wskazówki finansowe na nowy rok:

1. Ogranicz liczbę rachunków bankowych do minimum

Porządki w domowych finansach zacznij od ograniczana liczby rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, z których korzystasz. W zupełności wystarczą cię dwa, maksymalnie trzy konta.

Każde kolejne to zasadnicze obciążenie dla twojego budżetu o wartości od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych (średni koszt utrzymania ROR to 3 do 9 zł). Pewnym rozwiązaniem może być pozostawienie rachunków, ale wycofanie większości kart debetowych – ostateczną decyzję podejmuj zapoznając się z aktualną tabelą opłat i prowizji w regulaminie banku.

2. Spłać wszystkie mniejsze zobowiązania lub skorzystaj z konsolidacji

Jeśli udało ci się wygospodarować jakiekolwiek poświąteczne oszczędności, możesz wykorzystać je do spłacenia zobowiązań o mniejszej wartości. Znalazłeś się w kropce finansowej, a dług zaczyna cię przesadnie obciążać? Złóż wniosek do banku o tzw. kredyt konsolidacyjny. W ten sposób połączysz cały dług w 1 kredyt o niższym RRSO i wyznaczysz nowy, korzystniejszy harmonogram spłaty.

[…] o kredyt konsolidacyjny wystąp jeszcze zanim zaczną się poważne problemy. Czysta karta w BIK będzie miała decydujące znaczenie przy ponownej analizie zdolności kredytowejoceniają analitycy Comperia.pl na forum dyskusyjnym

Kredytem konsolidacyjnym możesz połączyć portfel złożony z kredytów gotówkowych, samochodowych, a nawet hipotecznych oraz zakupów ratalnych.

3. Pilnuj codziennych wydatków i analizuj koszty

Kluczem do uwolnienia domowego budżetu jest prognozowanie wydatków oraz ich analiza. Zbieraj rachunki za zakupy i podziel je według kilku standardowych kategorii: żywność, odzież, media, rozrywka i pozostałe.

W ten sposób będziesz wiedział, które segmenty powodują największy odpływ gotówki z twojego portfela i dowiesz się, gdzie możesz ograniczyć wydatki w kolejnych miesiącach.

Czytaj również: Uporządkuj swój domowy portfel w 4 krokach >>>

REKLAMA
reklama

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male