YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Przemyt papierosów a akcyza

18 lipca 2018 12:06:39 | autor: Waldemar Pepa
W nawiązaniu do informacji zawartej w artykule "Kontrabanda pod meblami" i zgłoszonych przez Czytelników wątpliwości odnośnie podanych w nim danych, zwróciliśmy się o dodatkowe wyjaśnienia do biura rzecznika prasowego Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

- Szacunkowa wartości rynkowa przejętych 700 paczek papierosów wynosi 9520 zł. Podana kwota została obliczona na podstawie przyjętej przez Izbę Administracji Skarbowej, aktualnej szacunkowej wartości 1 paczki papierosów, która wynosi 13,60 zł - informuje Bożena Birska, z biura rzecznika prasowego.

Udzielono nam również wyjaśnienia będącego odpowiedzią na wątpliwości zgłoszone przez Czytelników portalu. Dotyczyło ono podanej przez policję wartości akcyzy, jaką mógłby utracić Skarb Państwa.

- Nie znamy sposobu wyliczenia podanej wysokości podatku przez policję i trudno jest nam się do tego odnieść. Podana w takim przypadku kwota akcyzy jest zawsze wartością wirtualną, obrazującą jedynie skalę przestępstwa. Ale nie oznacza to, że jest to kwota błędna. Zawsze w przypadku przemytu papierosów straty Skarbu Państwa są dużo wyższe. Dokładne wyliczenie ewentualnej straty Skarbu Państwa jest bardzo skomplikowane. Izba Administracji Skarbowej ze względów praktycznych stara się podawać jedynie szacunkową wartość przejętych od przemytników papierosów – dodaje przedstawicielka biura rzecznika prasowego IAS.

Jeżeli przyjęlibyśmy jedynie wartość szacunkową przejętych papierosów – 9520 zł, to wysokość akcyzy (straty Skarbu państwa) wyniosłaby ok. 2 898,64 zł. Dla uproszczenia przyjęliśmy, że w paczce jest 20 sztuk papierosów.

Podstawą do obliczeń jest fakt, że zgodnie z obowiązującym prawem (Dz.U.2018.110.1114 oraz Dz.U.2017.5.43) w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 r. stawka akcyzy na papierosy w Polsce wynosi 206,76 zł za każde 1000 sztuk i 31,41% maksymalnej ceny detalicznej. Średnia ważona detaliczna cena sprzedaży papierosów na potrzeby ustalenia minimalnej stawki akcyzy na papierosy na rok 2018, wynosi 687,95 zł w przeliczeniu na 1000 sztuk papierosów (czyli podane wyżej 13,60 za paczkę). Podstawa prawna:  ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (j.t. Dz.U. z 2017 r., poz. 43 ze zm.) oraz obwieszczenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 6 grudnia 2017 r. w sprawie średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów na rok 2018 (M.P. poz. 1173).

Z uzyskanych danych wynika, że w przypadku każdorazowego udanego przemytu papierosów rzeczywiste straty budżetu państwa są dużo większe. Po pierwsze wiąże się to z utratą sumy wszystkich elementów podatkowanych kosztów całego procesu produkcji papierosów (m.in VAT, podatek dochodowy, podatki od osób fizycznych). Po drugie rzeczywista wartość rynkowa zarekwirowanych papierosów może być dużo większa, niż przyjęte 13,60 zł. Stąd rozbieżność naszych wyliczeń – ok. 3 tys. zł i kwoty podanej przez rzecznika Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej – 11 tys. zł. Z naszych ustaleń wynika, że przy obliczaniu prawdopodobnej wysokości utraconego podatku akcyzowego podawanego przez policję, korzysta się z przyjętej tabeli szacunkowej. Pozwala ona, przy założeniu pewnych uproszczeń, na szybkie zobrazowanie pełnej wysokości strat wynikających z niezapłaconych podatków do budżetu państwa. Dla uproszczenia, wynikiem obliczeń, jest to szacunkowa wartość niezapłaconej akcyzy.
 

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
 • captcha
 • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
  (21 lipca 2018 09:57:27) Twarde dane Dla każdego, który jest zainteresowany tematem przemytu papierosów i chce twardych danych - zawsze policja podaje ilość paczek zabranych przemytnikom - wystarczy przeliczyć ilość przez aktualną wartość średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży jednej paczki papierosów na dany rok i mamy umowną wartość "kontrabandy". A każdy zainteresowany może już sam sobie wyliczyć akcyzę od tej wartości i zastanowić się, co mu grozi i czy warto się narażać ;-) Policja tylko grozi palcem, a każdy ma swój rozum. autor: Uważny
  (19 lipca 2018 12:39:33) Wyjaśniono niewyjaśniając Jak w temacie. Wyjaśniono, że 2x2 to niekoniecznie 4 tylko ile sobie Pan życzy! autor: Dociekliwy
  (19 lipca 2018 01:08:49) Brawa za czytelny art. i wyczerpującą inf. autor: gość
  (18 lipca 2018 19:03:18) wieksza wirtualna sume wpisza= wazniejsza sprawe rozwiazali, bo wychodzi ze od nich zalezy czy wirtualna cene wpisza 13 zl czy 26 zl samej akcyzy autor: tK
  logo male