YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Rekordowy wynik wolontariusza z Międzyrzeca

13 stycznia 2015 12:37:50 | autor: Waldemar Pepa
W tym roku z Międzyrzeca na konto Fundacji WOŚP wpłynęła dużo mniejsza kwota - 22 tys. zł. Nie przeszkodziło to wolontariuszom z naszego miasta odnotować rekordowego wyniku podczas kwesty.

W ramach tegorocznej kwesty w Międzyrzecu na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wolontariusze zebrali do puszek oraz w trakcie imprez towarzyszących w sumie 12 902,42 zł i 5,05 euro, co wraz pieniędzmi uzyskanymi z aukcji dało kwotę 21 837,42 zł i 5,05 euro. Biorąc pod uwagę tylko efekty zbiórki wolontariuszy działających przy Miejskim Ośrodku Kultury, jest to kwota o ponad 6,5 tys. mniejsza niż w roku ubiegłym (28 460 zł). Czy można to uznać za porażkę akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Międzyrzecu Podlaskim? Czy międzyrzeczanie stali się nagle mniej hojni i nie interesuje ich pomoc innym?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, należy trochę dokładniej porównać 22. i 23. Finał WOŚP.

Na wstępie trzeba podkreślić, że w ubiegłym roku na terenie Międzyrzeca i okolicznych miejscowości kwestowali również wolontariusze działający przy sztabie zarejestrowanym w Drelowie. Jeśli do efektów ich zbiórki dodamy środki zebrane przez sztab działający przy MOK to uzyskamy kwotę blisko 40 tys. zł. Jest to faktyczna skala ofiarności mieszkańców Międzyrzeca i okolicznych miejscowości w 2014 roku. Porównując więc same liczby (40 i blisko 22 tys.) można stwierdzić, że wykazali się dużo większą hojnością, niż w roku bieżącym.

Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że w tym roku, w Międzyrzecu Podlaskim, ani w innej okolicznej miejscowości nie został zarejestrowany, żaden oficjalny sztab WOŚP. Natomiast w 2014 roku, na terenie Międzyrzeca de facto funkcjonowały dwa oficjalne sztaby. Pod ich opieką działało na rzecz WOŚP ponad 120 wolontariuszy (w tym ponad 50 w sztabie przy MOK) z miasta i gminy Drelów oraz Międzyrzec. Byli to młodzi ludzie, najczęściej uczniowie okolicznych szkół, wspierani przez swoich opiekunów i inne aktywnie zaangażowane osoby oraz instytucje samorządowe.

Ale czy brak sztabu to jakiś problem? Nie, dla aktywnych, młodych mieszkańców Międzyrzeca Podlaskiego, którzy chętnie zgłosili się (przy wsparciu MOK) do Fundacji Jurka Owsiaka jako wolontariusze. Co prawda oficjalnie zostali zarejestrowani przy sztabach w Białej Podlaskiej oraz Radzyniu Podlaskim, ale nie zmienia to faktu, że była to młodzież z Międzyrzeca. Młodzież, która włączyła nasze miasto do udziału w 23. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pomogły też instytucje samorządowe oraz hojni darczyńcy.

31 wolontariuszy zebrało kwotę blisko 13 tys. złotych, zaś jeden z nich - Ireneusz - zebrał indywidualnie do puszki 1489,98 zł. Jest to niekwestionowany rekord biorąc pod uwagę wszystkich wolontariuszy ogółem, działających przy sztabach Orkiestry w Białej i Radzyniu Podlaskim. Niewiele mniej, bo kwotę 1180,78 zł, zebrała międzyrzecka wolontariuszka Ola. Ich wyniki należy uznać za tegoroczny sukces międzyrzeckiego 23. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Aby obraz porównania obydwu Finałów był pełny należy również spojrzeć na efekty dwóch ostatnich aukcji na rzecz WOŚP organizowanych w MOK (dla prawidłowości porównania pomijamy ubiegłoroczny wynik aukcji z Drelowa). W ubiegłym roku blisko 100 przedmiotów (i usług) zostało zlicytowanych za 12 645 zł (średnia 126,45 zł), zaś w tym roku na aukcję wystawiono 53 przedmioty (i usługi). Sprzedano je za kwotę 8 935 zł, co daje średnią ok. 168,58 zł za poszczególną pozycję. Widać z tego wyraźnie, że mimo ogólnie mniejszego dochodu z aukcji, to tegoroczni uczestnicy licytacji wykazali się wyraźnie większą hojnością.

Podsumujmy - 31 wolontariuszy zebrało dzięki hojności międzyrzeczan kwotę blisko 13 000 zł, czyli średnio ok. 419 zł do jednej puszki. Pomyślmy - a gdyby tak wolontariuszy było 4 razy więcej, czyli tak jak w latach ubiegłych? Policzmy i odpowiedzmy sobie na pytanie o hojność mieszkańców naszego miasta.

Kierujący ogólnopolska akcją Jurek Owsiak stwierdził, że liczy na pobicie rekordu jeżeli chodzi o kwotę zebraną podczas 23. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przy tym jednocześnie zaznaczył, że nie o bicie rekordów chodzi, a o pomoc chorym.

Wczoraj (12.01.2015 r.) podano, że na konta Fundacji WOŚP wpłynęła kwota blisko 40 milionów złotych.

Według danych WOŚP, to wynik lepszy niż o tej samej porze w minionym roku. Obliczenia cały czas trwają, ale już wiadomo, że na samych licytacjach trzech pierwszych Złotych Serduszek udało się zebrać ponad pół miliona złotych. Jest to wynik zdecydowanie lepszy niż rok temu. Wtedy za trzy pierwsze Złote Serduszka otrzymano blisko 190 tysięcy złotych. Należy przy tym przypomnieć, że w trakcie tegorocznej aukcji w Międzyrzecu wartość wylicytowanych przedmiotów osiągała też stosunkowo wysokie kwoty.

Ciekawe, czy faktycznie uda się pobić ogólnopolski rekord WOŚP z minionego roku. Wtedy udało się zebrać 52,448 765,49 złotych. Na oficjalnych stronach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znajduje się informacja, iż na przestrzeni 23 lat udało się zebrać łącznie kwotę blisko 581 700 717,37 złotych!

Przypomnijmy, że WOŚP 2015 grała dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki medycznej seniorów.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male