Rusza budowa kolejnego odcinka Via Carpatia

Aktualności 1 zdjęcie

Budowa drogi ekspresowej S19 między Międzyrzecem Podlaskim a Radzyniem Podlaskim może wejść w kolejny etap. Wojewoda wydał decyzję, która pozwala rozpocząć roboty budowlane i procedury związane z przejmowaniem gruntów pod inwestycję.

Decyzja określa granice terenu przeznaczonego pod inwestycję i umożliwia rozpoczęcie procedur związanych z przejmowaniem nieruchomości oraz wypłatą odszkodowań dla właścicieli gruntów. Postępowania w tej sprawie prowadzić będzie Wojewoda Lubelski, a wysokość rekompensat oszacują niezależni rzeczoznawcy majątkowi.

Po przekazaniu placu budowy wykonawca rozpocznie pierwsze prace przygotowawcze. Teren zostanie sprawdzony przez saperów, następnie prowadzona będzie wycinka drzew i krzewów oraz usuwanie wierzchniej warstwy ziemi. W planach są również roboty rozbiórkowe, budowa dróg technologicznych i przebudowa istniejącej infrastruktury technicznej. W przyszłym roku rozpoczną się główne roboty ziemne oraz budowa obiektów inżynierskich.

Inwestycję wartą ponad 570 mln zł realizuje w systemie „Projektuj i buduj” firma Stecol Corporation. Zakończenie prac i oddanie trasy do ruchu planowane jest na połowę 2028 roku.

Nowy odcinek S19 będzie miał 22,3 kilometra długości. Rozpocznie się na końcu budowanej obwodnicy Międzyrzeca Podlaskiego, a zakończy przy kolejnym powstającym fragmencie trasy – między Radzyniem Podlaskim a Kockiem.

Przez pierwsze trzy kilometry ekspresówka pobiegnie śladem obecnej drogi krajowej nr 19. Dalej trasa zostanie poprowadzona nowym korytarzem, omijając Kąkolewnicę od zachodniej strony. W ramach inwestycji powstaną dwa węzły drogowe – Kąkolewnica oraz Radzyń Podlaski Północ.

Drogowcy zapowiadają budowę 22 obiektów inżynierskich, w tym mostów, wiaduktów i przejść dla zwierząt. Powstaną także ekrany akustyczne, nowe drogi dojazdowe, chodniki o łącznej długości siedmiu kilometrów oraz cztery kilometry ścieżek rowerowych.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przypomina, że już w maju kierowcy mają skorzystać z dwujezdniowej obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej. Trwają również intensywne prace na pozostałych odcinkach północnej części S19. Zgodnie z planem całą trasą od granicy województwa mazowieckiego do obwodnicy Lublina kierowcy pojadą w połowie 2028 roku.

Dodaj komentarz:
Dodaj swój komentarz:


Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte

Podobne artykuły: