YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Międzyrzec Podlaski

Stulatka z widokiem na nowoczesność

6 października 2019 21:04:04 | autor: Anna Ostapiuk
Szkoła o stuletniej tradycji została wyposażona w nowoczesną halę sportową. Uroczyste otwarcie połączono z wyjątkowym jubileuszem, który stał się okazją do wspomnień, podziękowań, podsumowania osiągnięć i sukcesów oraz kreślenia planów na przyszłość.

Jubileusz 100-lecia szkoły i otwarcie hali sportowej w Rogoźnicy (fot. Adam Mikołajczuk)

Wyjątkowy jubileusz 100-lecia istnienia placówki przeżyła 4 października 2019 r. społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy. Uroczystość zainaugurowana mszą świętą celebrowaną przez biskupa siedleckiego ks. Kazimierza Gurdę, zgromadziła uczniów i ich ich rodziców, absolwentów, nauczycieli, przedstawicieli włądz samorządowych, powiatowych i wojewódzkich oraz osoby, które w znaczący sposób przyczyniły się do sukcesów obecnej placówki.

Jednym z głównych elementów spotkania było otwarcie i poświęcenie wybudowanej w tym roku, długo oczekiwanej hali sportowej, która, jak podkreślił wójt gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz, jest najnowocześniejszą halą w gminie, a zapewne również w całej Ziemi Międzyrzeckiej. - Projekt na kwotę 6,5 mln złotych składał się z trzech etapów: budowa hali sportowej w technologii budownictwa pasywnego, czyli energooszczędna, zagospodarowanie placu oraz budowa ogniw fotowoltaicznych i pomp ciepła, które ogrzewają tę halę. Jest to już druga duża inwestycja edukacyjna na terenie gminy - przypomniał wójt, przywołując otwarcie przedszkola w Rzeczycy - Czekają nas jeszcze projekty termomodernizacyjne naszych szkół. Na wszystko to otrzymaliśmy dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego.

Symbolicznego przecięcia wstęgi podczas otwarcia hali dokonali gospodarze wójt Krzysztof Adamowicz i dyrektor szkoły Dorota Herda w asyście zaproszonych gości. Gospodarze zapalili również rozpoczynający część oficjalną i artystyczną znicz olimpijski. Odsłonięto zewnętrzną pamiątkową tablicę jubileuszową, której fundatorami są absolwenci szkoły Weronika i Paweł Łukaszukowie. - Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień, które choć mówione, zawsze pozostają w pamięci. Chociaż czas je porządkuje, dodaje im blasku, a dźwięk szkolnego dzwonka przywołuje je ponownie - tymi słowami powitała zgromadzonych dyrektor Dorota Herda - Jak mówi motto dzisiejszej uroczystości "Są miejsca, za które się ginie, dla których się żyje, które tak zwyczajnie, po prostu się kocha." Trudno być obojętnym wobec miejsca ukochanego, rogoźnickiej szkoły, w której się zostawiło część swojego życia.

Społeczność stulatki otrzymała z rąk wójta Adamowicza upominek pieniężny o wartości 10 tys złotych na zakup wyposażenia hali. Uczniowie szkoły w podziękowaniu za wszelką przychylność dla ich placówki przygotowali emocjonalną część artystyczną, podczas której deklamowali wiersze, śpiewali piosenki, prezentowali układy taneczne. Zgromadzeni goście mogli obejrzeć różnorodne wystawy, m.in. "Życie szkolne w obiektywie",  "Tylko fotografie nie liczą się z czasem" z kolekcją starodawnych fotografii, plastyczne i wierszowane prace konkursowe obrazujące konkurs literacki i plastyczny, "Sukcesy szkoły", certyfikaty, kroniki, pamiątki warsztatów rękodzielniczych oraz osiągnięcia Szkolnego Klubu Wolontariusza. Jedną z tablic poświęcono patronowi szkoły, olimpijczykowi Januszowi Kusocińskiemu. Uroczystość uświetnił występ chóru jubileuszowego. 

- Szkoła w Rogoźnicy wypracowała swoistą markę. Wyróżnia się w gminie, powiecie, województwie, nawet kraju - tak o wyjątkowości szkoły mówiła jej obecna dyrektor - Jej fenomen polega na niezwykłym połączeniu wspaniałej, przyjaznej młodym ludziom atmosfery z rzetelną pracą gwarantującą sukcesy na egzaminach, konkursach, olimpiadach i zawodach sportowych. Staramy się sprawiać, aby kolejne pokolenia uczniów uwierzyły w swoje siły, nie bały się marzyć i sięgać gwiazd. Idąc z duchem czasu nasza placówka stara się uatrakcyjniać ofertę edukacyjną, wykorzystywać w procesie kształcenia najnowsze zdobycze techniki i multimedia. Mamy wyjątkową kadrę pedagogiczną, nasi nauczyciele opracowują i realizują wiele innowacji pedagogicznych i programów autorskich. Na przestrzeni lat szkoła uzyskała wiele certyfikatów potwierdzających wysoką jakość naszej placówki.

Spotkanie stało się okazją do przypomnienia historii szkoły wraz z minioną i obecną kadrą kierowniczą z lat 1919- 2019. Minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy odeszli, a tworzyli szkolną społeczność. Wręczono pamiątkowe grawery i upominki.

Przypomniano moment wmurowania kamienia węgielnego, który miał miejsce 3 września 2018 r., zaś osobom, które przyczyniły się do powstania budynku nowoczesnej hali sportowej wręczono symboliczne "Róże Pamięci". - Dzisiaj każdy z nas staje się przyjacielem oświaty w gminie Międzyrzec Podlaski - dziękował wójt Adamowicz.

Hala sportowa wyposażona w małą widownię jest obiektem pełnowymiarowym z możliwością dzielenia przestrzeni według potrzeb korzystających z niej uczniów, co pozwoli na jednoczesne prowadzenie zajęć dla kilku grup. Wybudowana została w technologii pasywnej, co oznacza, że będzie energetycznie samowystarczalna. Wartość inwestycji sięgnęła 6,5 mln złotych, z czego gmina otrzymała 4 mln złotych dotacji ze środków unijnych. W niedalekiej przyszłości gmina planuje również dokonać termomodernizacji szkoły, wymienić w niej ogrzewanie, instalację elektryczną i okna.


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male