YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Międzyrzec Podlaski

Szkoły dla Niepodległej

22 listopada 2018 22:58:35 | autor: Redakcja / JM
Uczniowie szkół podstawowych z Tłuśćca i Rzeczycy śpiewem, tańcem, konkursami i biciem rekordu świętowali odzyskanie przez Polskę niepodległości. Nie opuszczał ich podniosły nastrój, a przy okazji poszerzali swoją historyczną wiedzę.

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Tłuśćcu zorganizowała szereg działań upamiętniających powrót Polski na mapy po 123 latach niewoli. Ogranizacja wydarzenia miała na celu wzbudzenie w młodzieży miłości do Ojczyzny i symboli narodowych.

We wtorek, 13 listopada odbyła się uroczysta akademia. Część oficjalną  rozpoczęło wprowadzenie sztandaru szkoły i odśpiewanie hymnu państwowego. Scenariusz części artystycznej obejmował treści historyczne, pieśni, wiersze oraz fragmenty prac literackich uczniów zatytułowanych „Moja ojczyzna”. Interpretacje muzyczne i recytatorskie utworów literackich pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.

Uczniowie klasy piątej i szóstej zaśpiewali dwie pieśni patriotyczne „Wojenko, wojenko”  i „Przybyli ułani”. Uczennica Patrycja Tarkowska zaśpiewała „Myślimy o Polsce”. Na scenie wystąpili również najmłodsi, wykonując piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Wystąpił również zespół taneczny z patriotycznym tańcu z flagami.

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Rzeczycy zorganizowała Tydzień Niepodległości, który zaczął się od śpiewania, 9 listopada, dokładnie o godzinie 11:11 Mazurka Dąbrowskiego w ramach ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”.

W kolejnych dniach uczniowie wykonali kartki urodzinowe dla Marszałka, które trafiły do Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku, grali w grę edukacyjną „Droga do niepodległości”. Piątek, 16 listopada, był ostatnim dniem, który podsumowywał cały niepodległościowy tydzień. Na uroczystości zostali zaproszeni: wójt gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz, radny gminy Międzyrzec Podlaski Łukasz Łosicki, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim dr Szczepan Kalinowski, sekretarz Nadleśnictwa Międzyrzec oraz członek zarządu Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim Adam Szulik, sołtys wsi Rzeczyca Stanisław Kurenda, prezes Klubu Seniora w Rzeczycy Teresa Kuraszyk z seniorami.

Młodzież, nauczyciele i goście mogli posłuchać wykładu dr Szczepana Kalinowskiego „Jak rodziła się Niepodległa na Międzyrzecczyźnie?” . Następnie wystawiono program słowno-muzyczny, w któym wystąpiły trzy pokolenia. Pani Agata Osak wspólnie z wnuczką Zuzanną zaśpiewały piosenkę „O mój rozmarynie”, pan Czesław Stefaniuk z wnuczką Joanną wykonał utwór „Wojenko, wojenko”, pan Tadeusz Woliński z wnuczką Aleksandrą „Pierwszą Kadrową”, pani Barbara Wachulik z wnuczką Julią zaśpiewała utwór „Piechota”, a pani Alicja Grudzińska z Zosią „Przybyli ułani pod okienko”.

W ten sposób szkoły podstawowe w Tłuśćcu i Rzeczycy odbyły wyjątkowe lekcje patriotyzmu i historii, a uczniowie i nauczyciele mogli powspominać członków rodziny, którzy oddali życie za Ojczyznę.
 

REKLAMA
reklama


Szkolny tydzień patriotyzmu w Rzeczycy


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male