YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Uczą grać od 25 lat

7 maja 2016 12:38:42 | autor: redakcja
Pięknym koncertem w wykonaniu uczniów i nauczycieli podsumowano jubileusz 25-lecia powstania Szkoły Muzycznej I stopnia im. Karola Kurpińskiego.

Koncert na 25-lecie Szkoły Muzycznej w Międzyrzecu Podlaskim (miedzyrzec.info)

Miedzyrzecka Szkoła Muzyczna I Stopnia rozpoczęła działalność w 1990 rorku na bazie Społecznego Ogniska Muzycznego. W latach 1990-1993 placówką kierowała Wanda Filipek. Od ponad 20 lat dyrektorem jest Janusz Samociuk.

Początkowo w szkole funkcjonowały jedynie 3 klasy instrumentalne – fortepian, akordeon, trąbka. Z czasem ofertę edukacyjną poszerzano o gitary, saksofon i flet poprzeczny. Pierwsza siedziba szkoły mieściła się w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury. W latach 1999-2014 placówka funkcjonowała w budynku przy ul. Kościuszki 4. Nie było tam idealnych warunków, choć dokonywano systematycznych modernizacji. Upór i zaangażowanie dyrektora Samociuka doprowadziły do przekazania w 2011 roku na rzecz szkoły budynku zabytkowej wozowni w zespole pałacowo-parkowym przy ulicy Lubelskiej. Dyrektorowi udało się także zdobyć pieniądze na adaptację pomieszczeń. Dzięki temu w listopadzie 2014 r. szkoła zyskała nową piękną siedzibę, a uczniowie i nauczyciele idealne warunki do nauki i pracy.

Od początku istnienia szkoła aktywnie uczestniczyła w życiu kulturalnym miasta i okolicznych gmin. Organizowano koncerty dla mieszkańców oraz audycje dla szkół i przedszkoli. W 2003 roku zorganizowano I Międzyrzeckie Spotkania Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I stopnia. Impreza spotkała spotkała się z tak pozytywnym przyjęciem, że jest z powodzeniem kontynuowana. Od 2011 r. nosi nazwę Międzyrzeckiego Festiwalu Akordeonowego.

Placówka ma na koncie liczne sukcesy. Zapoczątkowało je zdobycie w 2000 r. pierwszego miejsca w Regionalnych Przesłuchaniach Akordeonowych w Lublinie. Od tego czasu każdego roku uczniowie różnych klas instrumentalnych przywożą nagrody z licznych przeglądów i konkursów międzyszkolnych, regionalnych i ogólnopolskich.

Nagród i wyróżnień nie zabrakło także podczas jubileuszowych uroczystości. Dyplomy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymali: Ewa Łańcut-Nestoruk, Jacek Nestoruk, Wiesława Kowalczuk oraz Barbara Konarska.

Wręczono także dwie nagrody za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce, przyznane przez Centrum Edukacji Artystycznej. Nagrodę I stopnia otrzymał dyrektor Janusz Samociuk, a II stopnia - nauczyciel Jacek Nestoruk.

Nagrodzono również uczniów. Janusz Samociuk wręczył dyplomy i nagrody młodym muzykom, którzy niedawno zwyciężyli w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Jazzowych i Rozrywkowych School&Jazz Festival w Lubaczowie. Otrzymali je: Eryk Waszczuk (śpiew) laureat głównej nagrody w kategorii Młody Popularyzator Polskiej Muzyki Rozrywkowej i Marta Tchórzewska (śpiew) wyróżniona w kategorii Jazz i Muzyka Rozrywkowa, a także zespół instrumentalny PIANO BAND w składzie: Karolina Janusiewicz, Maja Rynn, Natalia Rzewuska, Marta Tchórzewska, Gabriel Bełczącki i Mikołaj Korpysz.


Obchody 25-lecia Szkioły Muzycznej


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male