YouTube Facebook fotogalerie
reklama
Region

VI Powiatowy Przegląd Tradycji Wielkanocnych w Sosnówce

13 marca 2019 11:27:15 | autor: Anna Ostapiuk
Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Wójt Gminy Sosnówka oraz Gminny Ośrodek Kultury w Sosnówce serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w VI Powiatowym Przeglądzie Tradycji Wielkanocnych, który odbędzie się 7 kwietnia 2019 roku w Szkole Podstawowej w Sosnówce.

IV Powiatowy Przegląd Tradycji Wielkanocnych w Sosnówce (fot. Tomasz Bieniek)

Podczas przeglądu odbędą się konkursy dla dzieci, młodzieży szkolnej i dorosłych: na palmę i pisankę oraz na stół wielkanocny. Konkursy wielkanocne organizowane od sześciu lat w Sosnówce stwarzają okazję do prezentacji działalności artystycznej oraz wymiany wiedzy na temat zanikającego zwyczaju własnoręcznego zdobienia pisanek i samodzielnego wykonywania palm wielkanocnych. Jest to również swoista forma promowania tradycyjnych potraw i dekoracji wielkanocnych.

Organizatorzy zachęcają chóry i zespoły do udziału w Przeglądzie Pieśni Wielkopostnej oraz twórców ludowych do prezentacji i sprzedaży swoich wyrobów o charakterze wielkanocnym na kiermaszu odbywającym się podczas imprezy.

Szczegółowych informacji udziela dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sosnówce – Jolanta Mikulska tel.: (83) 379-30-57, 696-033-448; e-mail: gok_sosnowka@tlen.pl
Ze strony www.sosnowka.pl można pobrać regulaminy wraz z kartami zgłoszeniowymi.

Do konkursów w dwóch kategoriach wiekowych (dzieci i młodzież szkolna, dorośli) można zgłosić:
- jedną pisankę wykonaną techniką tradycyjną, np. przy użyciu techniki batiku (pisane woskiem), techniką wydrapywania, kategoria indywidualna;
- jedną pisankę wykonaną techniką współczesną, kategoria indywidualna;
- jedną palmę tradycyjną, kategoria indywidualna;
- jedną palmę tradycyjną, kategoria zespołowa.

Do konkursu na stoisko wielkanocne mogą przystąpić sołectwa, zespoły, koła gospodyń wiejskich z terenu powiatu bialskiego. Każda reprezentacja przygotowuje i wystawia jeden stół, na którym znajdują się symbole świąteczne tj. koszyczek ze święconką, co najmniej 3 tradycyjne potrawy, w tym wyroby lub wypieki wielkanocne, dekoracje, np.: stroiki, pisanki, inne produkty i prace rękodzielnicze nawiązujące do tradycji Świąt Wielkiej Nocy, według pomysłu i uznania uczestników konkursu. Reprezentacja zobowiązana jest do dokonania krótkiej prezentacji ustnej swojego stołu przed Komisją Konkursową.

Warunkiem wzięcia udziału w konkursach jest dostarczenie karty zgłoszeniowej do dnia 29 marca 2019 r. do siedziby GOK w Sosnówce.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male