YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

W Drelowie powstał chór parafialny

11 lutego 2019 07:49:57 | autor: Anna Ostapiuk
27 stycznia b.r. podczas Mszy Świętej w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Drelowie zadebiutował nowo powstały chór parafialny pod kierunkiem ks. Michała Bieńczyka.

W kościele parafialnym w Drelowie, z inicjatywy wikariusza ks. Michała, powstał chór liczący obecnie 25 osób, skupiający młodzież i osoby dorosłe. W krótkim czasie chórzyści zdołali opanować duży materiał, potrzebny do oprawy całej Eucharystii tj. np. części stałe mszy  – Szybko przyswajają wiedzę muzyczną (m.in. znajomość zapisu nutowego) – wyjaśnia pomysłodawca – Istotne jest to, że śpiewają dlatego, że chcą, nikt ich nie musiał do tego namawiać. Ważne są ćwiczenia, pozyskanie odpowiedniego warsztatu wokalnego i sposobu pracy chóru. Podczas naszych prób kładę nacisk na zarządzanie powietrzem, akcentowanie., odpowiednią rytmikę oraz oczywiście poprawne wykonywanie pieśni. To pojętni uczniowie.

Pomysł utworzenia chóru zrodził się w głowie księdza już dawno. W swojej rodzinnej parafii współprowadził scholę dziecięcą, a w seminarium sam śpiewał w chórze i pobierał lekcje śpiewu kościelnego od wybitnych profesorów. Uczył się gry na organach kościelnych. – Bardzo mi się to podobało. Przychodząc na parafię w Drelowie pojawiały się myśli o stworzeniu chóru – opowiada ksiądz Michał – ale taka solidna myśl o tym powstała podczas przygotowań do kolędowania z młodzieżą, w grudniu przed pasterką. Miałem również duże wsparcie ze strony księdza proboszcza Wiesława Mańczyny, który popierał pomysł i widział potencjał w przeniesieniu moich umiejętności na grunt parafialny. Po świętach Bożego Narodzenia ogłosiliśmy nabór, zgłosiło się wielu chętnych, zarówno młodzież jak i dorośli. I pomimo, że do pierwszego śpiewu na mszy było dość mało czasu, świetnie sobie poradzili! Podczas półtoragodzinnych prób doskonalą swój warsztat, opanowali już duży podstawowy materiał, teraz uczą się nowych melodii i pieśni. Po każdej próbie jest coraz łatwiej.

„Premierowy” śpiew na Mszy Świętej wzbogacił akompaniamentem organowym ks. Michał, który będąc w seminarium rozpoczął naukę gry na organach kościelnych. W trakcie Eucharystii dołożył wszelkich starań, by wydobyć pełne możliwości instrumentu. - Po pierwszym śpiewie kościelnym otrzymaliśmy dużo pozytywnych komentarzy, parafianom bardzo się podobało – mówi z radością ksiądz – Mówili, że podczas mszy, przy towarzyszeniu chóru, śpiewało im się lekko i dynamicznie. O to nam właśnie chodziło.

Obecnie zaczynamy przygotowania do Wielkiego Postu, ćwiczymy pieśni wielkopostne,  a naszym zamierzeniem jest poprowadzenie śpiewu Gorzkich Żali – przybliża plany ks. Michał – W Wielkim Poście pragniemy w Niedzielę Laetarę przygotować medytację pasyjną, mamy ambicje śpiewu podczas uroczystości parafialnych. Postaramy się z czasem także sięgnąć do śpiewu wielogłosowego. Lecz to wszystko przyjdzie z czasem – dodaje z uśmiechem – Mam nadzieję, że dołączy więcej głosów męskich, obecnie śpiewa tylko dwóch panów.

Osoby chętne mogą dołączyć do chórzystów w każdej chwili. Próby odbywają się co tydzień w sobotę na Sali Pamięci przy kościele parafialnym w Drelowie.
 

REKLAMA
reklama

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (8 lutego 2019 22:40:09) Super Brawo dla księdza!!! Taki chór powinien być już od kilku lat. Parafia Unicka a zaniedbana. 10 lat temu był porządek i coś się działo. autor: gość
    logo male