YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

W Drelowie szykują monografię

12 kwietnia 2018 08:24:35 | autor: redakcja
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Drelowskiej przygotowuje dużą publikację popularnonaukową porządkującą całą dotychczasową wiedzę na temat gminy. Stąd apel do mieszkańców o przekazanie lub wypożyczenie wszelkich materiałów ciekawych i istotnych z historycznego punktu widzenia.

 

TPZD otrzymało na "Monografię gminy Drelów" dofinansowanie z funduszy europejskich. Za kwotę 55 tys. zł ma powstać obszerne wydawnictwo zawierające usystematyzowane informacje historyczne, przyrodniczo-krajobrazowe oraz kulturowe.

Nad monografią pracuje zespół badaczy, złożony z archeologów, historyków, etnografów i geomorfologów. Wydawnictwo ma zawierać znaczną ilość ilustracji, fotografii i map. Ma być pełnym rysem historycznym terenów zajętych przez obecną gminę. Autorzy chcą pokazać wielokulturową, wielowyznaniową (ze szczególnym uwzględnieniem Unitów) i pokojowo współistniejąca ze sobą przez setki lat społeczność. Do tego powstanie obszerny słownik geograficzny zawierający pełną informację historyczną na temat wszystkich miejscowości wchodzących w skład gminy. Opisane zostaną zwyczaje, obyczaje oraz stroje. Nie zabraknie miejscowych legend i pieśni. W celu pełnego zebrania informacji wykonane zostaną badania powierzchniowo–weryfikacyjne prowadzone metodą AZP (Archeologiczne Zdjęcie Polski) w celu stworzenia mapy osadniczej prezentującej rozwój gminy na przestrzeni dziejów.

TPZD zwróciło się do mieszkańców z apelem o przekazanie (wypożyczenie) istotnych z historycznego punktu widzenia materiałów dotyczące gminy Drelów. Mogą to być stare pisma, legitymacje, dokumenty, fotografie przodków, zdjęcia obiektów budowlanych czy innego rodzaju dziejowe pamiątki. Osoby, które mogą pomóc proszone są o kontakt z Urzędem Gminy (tel. 83 372 32 33). Wypożyczone materiały zostaną zeskanowane (sfotografowane) i wraz z opisem trafią do powstałej publikacji.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male