YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Międzyrzec Podlaski

W gminie Międzyrzec powstaje sieć kanalizacyjna

2 października 2018 11:33:10 | autor: Redkacja / JM
- Chcemy wszystkie miejscowości wokół Międzyrzeca skanalizować, a dalszymi naszymi planami będzie rozwój sieci wodociągowo-kanalizacyjnej na terenie gminy Międzyrzec Podlaski - mówi wójt Krzysztof Adamowicz.

Budowa sieci kanalizacyjnej w miejscowości Rzeczyca (fot. miedzyrzec.info)

W trakcie realizacji jest budowa sieci kanalizacji sanitarnej z przepompowniami w miejscowości Rzeczyca-gmina Międzyrzec Podlaski. Umowę na projekt podpisano w marcu 2018 roku. Pierwszy etap zakończono w czerwcu br, drugi etap prac potrwa do połowy roku 2019. Jak podkreśla wójt Adamowicz, stara się aby wszelkie inwestycje w gminie były realizowane z jak największym dofinansowaniem ze środków zewnętrznych. - W ramach uzyskanych środków z Unii Europejskiej, zrealizowaliśmy budowę odcinka wodociągu pomiędzy Tłuśćcem a Krzewicą i zmodernizowaliśmy stację uzdatniania wody w Halasach - mówi wójt.

Hala filtrów na zmodernizowanym ujęciu wody w Halasach (fot. miedzyrzec.info)

Przy każdej z powstających stacji pojawiają się również panele fotowoltaiczne, co ma znacznie obniżyć koszty użytkowania. Projekt w Rzeczycy wyniósł 11 mln zł, jest to ponad 22 km sieci kanalizacyjnej z 9 przepompowniami. To ważna inwestycja ponieważ, jak zaznacza wójt Adamowicz, Rzeczyca staje się zapleczem mieszkalnym Międzyrzeca Podlaskiego, dlatego priorytetem jest aby było to miejsce wygodne do mieszkania.

Celem projektu jest „Wsparcie lokalnego rozwoju obszarów wiejskich poprzez budowę kanalizacji sanitarnej umożliwiającej zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie realizacji inwestycji, wpływającej na poprawę warunków życia mieszkańców oraz regulację gospodarki ściekowej i ochronę środowiska naturalnego w Gminie Międzyrzec Podlaski”.

Wyeliminowane zostaną nieprzyjemne zapachy związane z odprowadzaniem ścieków do szamb i ich ewentualnym nielegalnym przepompowaniem, a także ryzyka związane np. z wpadnięciem do niezabezpieczonego szamba. Projekt przyczyni się ponadto do podniesienia jakości wód powierzchniowych i minimalizacji szkód dla środowiska naturalnego.

To nie koniec inwestycji w polityką wodną w gminie. - W 2019/20 roku planujemy zrealizować budowę kanalizacji w miejscowości Wysokie. W ramach środków zewnętrznych otrzymaliśmy dofinansowanie na modernizację stacji uzdatniania wody w Rogoźnicy i te prace będą się toczyły na przełomie 2018/2019 roku. Chcemy połączyć wodociągi w jeden, zamknięty układ. W dniu dzisiejszym w 99% woda z wodociągów gminnych dociera do mieszkańców gminy Międzyrzec Podlaski - podkreśla wójt.

***

Do listopada 2018 nastąpi odcinkowe płukanie gminnej sieci wodociągowej. W tym czasie może nastąpić pogorszenie jakości dostarczanej wody, a także czasowe ograniczenie dostaw na płukanych odcinkach.
 

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (3 października 2018 14:11:46) jak tlusciec byl podlaczony pod krzewice to woda byla ok, ale odkad jest podlaczony pod halasy to woda jest lekko zolta, taka nowa stacja uzdatniania autor: gość
    (2 października 2018 12:38:46) ... Budowa kanalizacji w Rzeczycy idzie jak "krew z nosa". Siedzą już prawie rok i dłubią dalej w jednym miejscu. autor: Burak
    logo male