YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Międzyrzec Podlaski

W Rogoźnicy na niebiesko

11 kwietnia 2018 22:32:23 | autor: bk
Kolor jaki 5 kwietnia przywdziali uczniowie Szkoły Podstawowej w Rogoźnicy był symbolem jedności z osobami dotkniętymi autyzmem.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w SP w Rogoźnicy obchodzono 5 kwietnia. To pierwsza tego typu akcja w szkole. Jak przyznaje Marta Sawczuk, koordynatora akcji dzieci nie do końca wiedzą czym dokładnie jest autyzm. – Kiedyś na lekcji w młodszej klasie uczniowie pytali mnie, czy autyzm jest zaraźliwy. Młodzież podobnie: słyszeli, że istnieje ale nie do końca wiedzieli na czym polega oraz jak rozmawiać z osobą z tym zaburzeniem. Dlatego zorganizowaliśmy niebieski dzień – argumentuje. Podkreśla, że odbył się on przy dużym wsparciu I przychylności dyrekcji oraz dzięki otwartości nauczycieli, którzy podczas lekcji opowiadali dzieciom o autyzmie. Wyjaśniali czym jest, jakie są jego objawy i jak się zachować kiedy spotkamy osobę dotkniętą autyzmem. Uczniowie mogli obejrzeć także prezentacje na ten temat. Jedna z nich pokazywała np. jak autystyk odbiera hałas.

- Według najnowszych badań u coraz większej liczby dzieci diagnozuje się to zaburzenie. A konkretne przyczyny nadal nie są znane. Dlatego warto rozmawiać i przybliżać ten temat dzieciom i młodzieży – mówi Marta Sawczuk, która jest nauczycielem wspomagającym autystyka. 

Dzień zakończył się spotkaniem uczniów z nauczycielami i dyrekcją placówki. Ubrani na niebiesko na korytarzu szkolnym oraz przed szkołą upamiętnili wydarzenie zdjęciem, na którym trzymają niebieskie balony z hasłem „Autyzm - wiem, pomagam, rozumiem” , które symbolizowały jedność społeczności szkolnej z osobami dotkniętymi autyzmem. Korytarz szkolny ozdobiła gazetka o autyzmie.


 

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male