YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Wspólne czytanie to dobre wychowanie

25 lutego 2013 09:41:01 | autor: red.
Miejska Biblioteka Publiczna rozpoczęła cykl spotkań dla dzieci w wieku 3-5 lat, które nie chodzą do przedszkola.

Zajęcia biblioteczne dla dzieci objętych edukacją przedszkolną

- Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców miasta i dążąc do zapewnienia optymalnych warunków rozwoju i wyrównania szans edukacyjnych małych dzieci, nasza biblioteka rozpoczęła cykliczne spotkania dla milusińskich w wieku 3-5 lat, które nie chodzą do przedszkola – informuje Halina Bugajewska, dyrektor międzyrzeckiej Biblioteki.

To alternatywa dla edukacji przedszkolnej, której zadaniem jest stworzenie dzieciom jak najlepszych warunków do budowania poczucia własnej wartości, rozbudzania ciekawości, rozwijania samodzielności i kreatywności. Spotkania, w których uczestniczą dzieci wraz z opiekunami odbywają się raz w tygodniu, mają określony porządek i rytuały: czytanie tekstów literackich, zabawy integracyjne, ruchowe, działania plastyczne dostosowane do możliwości dzieci, nauka wierszyków i piosenek.

Pierwsze spotkanie odbyło się 20 lutego. Było poświęcone najbliższemu otoczeniu dziecka. Kanwą do wszelkich działań była książka Agnieszki Frączek „A w moim domu ciepło, cieplutko…”. Dzieci usłyszały wierszyki o mamie, tacie, babci, dziadku, bracie i siostrze, a także o domu. Świetną zabawę stanowiły łaskotki i masażyki, drużynowe turlanie piłeczek, przedzieranie się przez tunel. Maluchy prawie samodzielnie wykonały z gotowych figur geometrycznych ilustrację do wiersza „Malunki”, w którym dziecko rysuje dla swoich rodziców obrazek przedstawiający dom. Nieodzownym elementem spotkania było też wypożyczanie książeczek.

- Bardzo nas cieszy, że mamy chętnie włączały się do proponowanych zabaw i widać było, że bawią się równie dobrze jak dzieci – opowiada Halina Bugajewska. - Kolejne spotkanie odbędzie się 27 lutego o godzinie 14, zapraszamy – zachęca dyrektor MBP.

W czerwcu Biblioteka planuje spotkanie z autorem książek dla dzieci i podsumowanie konkursu fotograficznego „Zaczytani są wśród nas”. Opiekunom oferuje co miesiąc „szkołę dla rodziców”, czyli spotkania z psychologiem, pedagogiem, pediatrą, ratownikiem medycznym i innymi specjalistami. W planach jest także wspólne tworzenie internetowego „forum odpowiedzialnych rodziców”.

„Wspólne czytanie sposobem na dobre wychowanie”, to przedsięwzięcie realizowane  w ramach Programu Rozwoju Bibliotek Polsko–Amerykańskiej Fundacji Wolności, na które  międzyrzecka Biblioteka  wygrała grant i otrzymała środki od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.


Zajecia edukacyjne dla przedszkolaków w bibliotece miejskiej


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male