YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Wyjątkowe plany na 100-lecie Niepodległości

11 stycznia 2018 18:38:22 | autor: Redakcja
Kilkadziesiąt różnych wydarzeń i projektów zaplanowano w ramach Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości i Krwawych Dni Międzyrzeca. Szczególnym miesiącem będzie oczywiście listopad. Międzyrzeczanie będą mieli okazję zobaczyć historyczną rekonstrukcję wydarzeń z 16 listopada 1918 roku oraz uczestniczyć w wyjątkowych patriotycznych uroczystościach.

10 stycznia w Urzędzie Miasta odbyła się konferencja prasowa poświęcona obchodom rocznicy. Obok burmistrza Zbigniewa Kota uczestniczyli w niej przedstawiciele stowarzyszeń i instytucji współpracujących z władzami miasta.

- Pierwsze spotkanie komitetu organizacyjnego obchodów odbyło się już w lutym 2016 roku – przypomniał burmistrz. - Mieliśmy świadomość, że szereg działań, które chcieliśmy przygotować wymaga różnych uzgodnień, m.in. z konserwatorem zabytków czy też wojewodą. Czas na przygotowanie projektów i budżetu był potrzebny zarówno nam jak i innym instytucjom czy stowarzyszeniom. Wydania książki nie da się przecież przygotować w miesiąc – wyjaśniał.

Zbigniew Kot podkreślił, że cały 2018 rok ma być poświęcony upamiętnieniu rocznicy. Już w styczniu w szkołach rozpoczną się przygotowania do konkursów związanych z tradycją i poprawnością językową. Kolejne miesiące obfitować mają w koncerty, spektakle, przeglądy filmowe i spotkania związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi.

- Nasz coroczny kalendarz cyklicznych świąt takich jak Dzień Flagi czy Święto Konstytucji 3 Maja chcemy wzbogacić o inne wydarzenia, które towarzyszyły nam w drodze ku niepodległości – mówił burmistrz. Wśród licznych planowanych imprez wymienił m.in. koncert z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Kulminacyjnym etapem obchodów będzie listopad. W przeddzień Święta Niepodległości grupa rekonstrukcyjna z Lublina odtworzy dramatyczne wydarzenia znane pod nazwą Krwawych Dni Międzyrzeca. Wydarzenie będzie połączone z piknikiem historycznym.

- Międzyrzeczanie będą mogli obejrzeć uzbrojenie jakim dysponowały wtedy niemieckie wojska okupacyjne oraz Polska Organizacja Wojskowa – zapowiedział Zbigniew Kot. - Przy okazji chcemy podkreślić w jakim miejscu te najbardziej dramatyczne wydarzenia się odbywały, bo większość mieszkańców kojarzy je z naszym obecnym pałacem. Chcemy przy pracach rewaloryzacyjnych w Parku Potockich uwidocznić to miejsce. Bryła starego zniszczonego pałacu będzie wyryta na pamiątkowym medalu wydanym z okazji 100-lecia. Spróbujemy również wykonać jego makietę i umieścić ją w pobliżu miejsca, w którym się znajdował - dodał.

10 listopada na cmentarzu parafialnym przy ulicy Brzeskiej planowane jest również odsłonięcie pomnika poświęconego żołnierzom Polskiej Organizacji Wojskowej i odrestaurowanej mogiły Peowiaków. Obecny na konferencji sekretarz Nadleśnictwa Międzyrzec Adam Szulik przypomniał, że podczas czterech świątecznych kwest na cmentarzu zebrano na ten cel około 35 tys. zł. W tym roku pieniądze będą zbierane jeszcze dwukrotnie – podczas Odpustu Św. Rocha i uroczystości Wszystkich Świętych.

Wyjątkowość tegorocznych obchodów Świata Niepodległości ma podkreślić również wspólna sesja rady miasta i gminy Międzyrzec Podlaski, która odbędzie się w listopadzie. Przedstawiciel Urzędu Gminy Michał Teofilski podkreślił, że samorządy zaplanowały współpracę szkół przy organizacji konkursów. Miasto i gmina będą także wzajemnie promować wydarzenia związane z obchodami. Gminny harmonogram obchodów zostanie przedstawiony pod koniec stycznia.

Ważną datą, którą należy zaznaczyć w świątecznym kalendarzu będzie 16 listopada, kiedy to tradycyjnie odbywa się Marsz-Patrol szlakiem Krwawych Dni Międzyrzeca. Tegoroczny będzie miał oczywiście wyjątkowy charakter, chociażby ze względu na obecność orkiestry OSP Mykanów (wystąpiła w Międzyrzecu w 2017 roku podczas jubileuszu OSP Stołpno), która zaprezentuje koncert pieśni patriotycznych i poprowadzi uroczysty marsz z Parku Potockich do pomnika Bohaterów Miasta. Naczelnik wydziału oświaty, kultury i sportu UM Andrzej Mironiuk poinformował, że miasto czyni starania o obecność 16 listopada asysty wojskowej, która z pewnością podniesie rangę Apelu Poległych.

Ciekawe rocznicowe plany ma Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Przedstawił je na konferencji Andrzej Kurenda. Na początku października TPN zorganizuje 3-dniowy Sejmik Towarzystw Regionalnych Lubelszczyzny, na którym spodziewanych jest około 100 gości. Tematyka obrad będzie oczywiście związana z rocznicą. Tak będzie również w przypadku jubileuszowego wydania Rocznika Międzyrzeckiego, w którym znajdą się ponadto ciekawe materiały związane z 50-leciem TPN.

Plany wydawnicze ma również Stowarzyszenie Miłośników Historii Międzyrzeca Podlaskiego. Pocztówkową formę będzie miało wydawnictwo związane z Krwawymi Dniami Międzyrzeca. Prezes stowarzyszenia Mirosław Maraszek zapowiedział także książkę "Międzyrzecka droga do niepodległości", która będzie zawierać wszelkie informacje i fotografie związane z wydarzeniami z 16 listopada 1918 oraz budową pomnika Bohaterów Miasta.

Na chwilę obecną nie wszystkie plany związane z obchodami są doprecyzowane. Burmistrz Zbigniew Kot podkreśla, że udział w tym powinni mieć mieszkańcy Międzyrzeca.

- Chcemy, aby międzyrzeczanie wybrali nazwę dla ronda znajdującego się przy skwerze Armii Krajowej, Alei w Parku Potockich prowadzącej do miejsca, w którym stał stary pałac oraz dębu, który zostanie posadzony na pamiątkę rocznicy. Autorzy wybranych pomysłów zostaną nagrodzeni – zapowiedział burmistrz.

Międzyrzeczanie mają także zdecydować co znajdzie się w kapsule czasu, która zostanie wmurowana w cokół pomnika Bohaterów Miasta. Jej ponowne otwarcie planowane jest najwcześniej za 50 lat, w 150. Rocznicę Odzyskania Niepodległości.

- W pełni świadomie nie chcemy jeszcze ujawniać wszystkich szczegółów obchodów. Na pewno będzie wiele niespodzianek, które po prostu traktujemy jako nagrodę dla wszystkich mieszkańców, którzy wezmą udział w planowanych uroczystościach – zapowiedział burmistrz.

Wkrótce na stronie internetowej miasta powstanie zakładka z harmonogramem działań i relacjami z ich przebiegu, natomiast na Placu Jana Pawła II zawiśnie baner nawiązujący do wyjątkowej rocznicy.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
 • captcha
 • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
  (14 lutego 2018 14:30:21) witam. Wszystkich którzy krytykują, wyrażają niezadowolenie itd. zapraszam na f. podejmijmy/cie inicjatywę. Podsuńcie pomysł. wykażcie się... zorganizujmy coś... PAA autor: gość
  (14 lutego 2018 13:46:23) zapewne skończy się tym co zawsze - czyli msza u Mikołaja, kwiatki pod pomnikiem ido domu. Rocznica odfakowana. autor: pamiętliwy
  (12 lutego 2018 18:35:47) Jeżeli chodzi o Maraszka to taką wiedzę jaką ma na temat historii miasta to niejeden historyk nie ma pojęcia. Chwała mu za to że dba o naszą historię która jest jego pasją. autor: Monster
  (16 stycznia 2018 12:23:20) Jak rowniez zadbanie o ulice Sitenska,tam gdzie wkrotce powstanie zatruwajaca zycie mieszkancom,ubojnia i gdzie byc moze pan Kot znajdzie zatrudnienie po przegranych wyborach na burmistrza miasta. autor: gosc
  (16 stycznia 2018 11:26:14) Wynik pracy to: 2015 - nic (udzielenie poparcia dla S.Ż., budowa obwodnicy- jedno pismo i telefon do kolegów z PSL). W 2016 roku MC dostał statuetkę Lider Samorządu za rozwój Wipaszu oraz dr. Oczywiście budowa obwodnicy -"ruszyliśmy z kopyta". w 2017 również statuetka za rozwój miasta, nowe miejsca pracy - Wipasz i Dr. a i "budujemy obwodnicę". Także ta sama płyta. Plan na następną kadencje. To obwodnica, spłacanie zobowiązań, noi rozwój żwirownie (tej samej co do której krytykowało się Grzyna). autor: gość
  (16 stycznia 2018 10:52:52) cały czas pracuje, od początku kadencji autor: gość
  (15 stycznia 2018 16:05:58) Jezeli chodzi o podrywanie dupy do gory,to tak naprawde swoja, burmistrz Kot poderwal w tym roku,wyborczym roku.W poprzednich latach jakos bardziej pierdzial w stolek niz byl aktywny autor: gosc3
  (15 stycznia 2018 13:16:08) Wy tak serio czy macie coś nie tak z głowami? Narzekacie na Kota? Wybierzcie sobie jakiegoś idiotę z jedynej słusznej partii i wtedy będziecie mieli powody do narzekania. Z dotychczasowych burmistrzów naszego miasta to właśnie obecny najlepiej się sprawdza na swojej funkcji. Jeżeli macie takie super pomysły itd to zamiast hejtować z anonima poderwijcie doopy do góry i sami coś zróbcie, przecież tacy mądrzy jesteście. A osoby wytykające p. Maraszkowi niech się zastanowią ile razy sami nachlani pokazali jak się bydło zachowuje i wtedy niech wytykają innym. :) autor: Rafał
  (15 stycznia 2018 12:59:37) "Facet chce dzialac i się stara". On się już kiedyś starał, jak był oskarżycielem w kolegium do spraw wykroczeń. Wiedzą coś na ten temat kierowcy, którzy nie przyjęli mandatu. autor: gość
  (15 stycznia 2018 10:30:13) Ten pan jako nieliczy interesuje się historią miasta i należy do stowarzyszenia- tego nikt nie moze mu zakazac. Facet chce dzialac i się stara. Na youtube jest filmik. Zgłoś się na jego miejsce. I nie oplowaj. autor: gość
  (15 stycznia 2018 08:30:53) Zblizajace sie wybory.To jest odpowiedz na twoje pytanie. autor: gosc
  (15 stycznia 2018 07:49:06) Na temat Większość pisze tutaj nie na temat. Ja się pytam co w tym "komitecie" obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości robi taka persona jak Maraszek - człowiek z korzeniami z MO i przede wszystkim człowiek o nikłej reputacji. Wiemy z jakiego powodu odszedł z Milicji/Policji. Skompromitował się jako komendant Straży Miejskiej. Czy taka osoba powinna zajmować się historią naszego miasta i to jeszcze z takiego okresu ? autor: gość
  (14 stycznia 2018 18:32:38) Chciałbym popytać o wpływ mieszkańców. W czym zdołano przekonać burmistrza. Co dobrego wynikło z zebrań. Pytam poważnie i serio. autor: gość
  (14 stycznia 2018 15:35:37) Tak jak jego partia,Platforma Obywatelska.Prawa uczciwa i prospoleczna. autor: gosc
  (14 stycznia 2018 15:28:27) Na pana Kota czeka druga, tym razem 5-letnia kadencja. Pan Kot to dobry człowiek, doświadczony i skuteczny samorządowiec. Pierwszy, który szanuje ludzi, spotyka się z nimi na otwartych spotkaniach, pyta o zdanie, zmienia swoje pod wpływem racji mieszkańców.Dba o rozwój wszystkich części naszego miasta. autor: gość
  (14 stycznia 2018 13:18:34) W Wipaszu stolek dyrektorski jest juz zajety,przez kolege partyjnego z PO,Lesiuka.Na Kota czeka juz zarezerwowane miejsce dyrektora ubojni,po przegranych wyborach samorzadowych.Jak widac umia sie ustawic ci z koalicji PO-PSL autor: gosc
  (14 stycznia 2018 11:59:21) Miasto się rozwija i jest doceniane poprzez wyróżnienia. Samorządowiec 2016 i 2017 za wipasz i ciastka. W 2018 i 2019 też dostanie za wipaszu i ciastka. Do tego dojdzie fabryka okien i stacja benzynowa. Jak na 4 lata to duży sukces. Wipas się rozwija. Ciastka i sedar. Wszystko burmistrza zasługa, a nie właścicieli zakładów. Rekordowy budżet. Rekordowe wydatki. Rekordowe wpływy. Rekordowe imprezy. Nikt tego nie pociągnie tylko kot. W 2 kadencji będzie przecinek wstęgi i składał długi. A na koniec powie że zrealizował to co obiecał. Pójdzie do wipaszu jak jego nauczyciel i martwcie się sami. autor: gość
  (14 stycznia 2018 08:15:05) docenimy Kota jak przegra wybory Platforma Obywatelska do spolki z PSL,przez osiem lat rzadzenia Polska,uczynili z naszego kraju prywatny folwark z dojna krowa.Afer i zlodziejstwa bylo w tym czasie,nie sposob wymienic.Skoro w Sejmie i Senacie doszlo do zmiany wladzy.Z wyjatkowo dobrym skutkiem,to rowniez w Samorzadzie trzeba skonczyc z kumoterstwem i zlodziejstwem.Burmistrz Zbigniew Kot jest czlonkiem Platformy Obywatelskiej i niejednokrotnie pokazywal swa arogancie i bute w stosunku do ludzi,ktorych poprostu krzywdzil,tylko dlatego ze nie sympatyzowali z jego ugrupowaniem politycznym.Dlatego musi odejdc i odejdzie! autor: gosc
  (13 stycznia 2018 22:27:46) nie doceniacie tego co macie! "śmierdzi"wam ubojnia(przyszła), Wipasz,Burmistrz to chyba najbardziej ale nie zdajecie sobie sprawy z tego co się dzieje w innych miastach gdzie rządzi "dobra zmiana" i zamiast zakładów produkcyjnych takich jak Wipasz robi się po cichu śmietnik odpadów radioaktywnych albo inne cholerstwo- co mają zrobić ludzie tam mieszkający- zwolennicy Ducha i dobrej zmiany pogadajcie z "wujkiem Google" to znajdziecie!Prawda jest taka że p.Lesiuk otworzył drzwi dla wipaszu,"ciasteczek mafijnych" a p. Grzyb z wcześniej przygotowanego przez p. Lesiuka obwodnicy 19-ki wynegocjował "górkę Arturka". No trzeba przyznać że p. Lesiuk ułożył na skwerku dla kobiet "drogę krzyżową", poprawił to p.Grzyb i zrobił "bieżnię". Zagłosujcie na "dobrą zmianę" to po kilku miesiącach ich władzy Międzyrzec pozostanie tyko ZAORAĆ!!! autor: olo
  (13 stycznia 2018 21:21:42) Panie Burmistrzu. Knują przeciwko Panu intrygę przegrani z 2014 r. i tzw. dobra zmiana do spółki. Proszę być bardzo czujnym i zapobiegliwym. autor: gość
  (13 stycznia 2018 19:09:07) Wanka.wez sie do pracy. Ale nie pisania esejow marnych glabie ty autor: gość
  (13 stycznia 2018 19:05:28) Wobec tego pytam? Po jaka cholere w Miedzyrzecu ta ubojnia.Jakie wymierne korzysci z niej beda dla mieszkancow ? Smrod,brud,zatrucie srodowiska i zycia mieszkancom i prca dla Ukraincow.Dlaczego burmistrz Kot nie bierze pod uwage protesty i obawy ludzi.Tylko dlatego ze jego partyjny kolega z PO stoi za budowa tej zarazy ? autor: gosc
  (13 stycznia 2018 18:50:30) Rok 100 lecia Odzyskania Niepodległości i Krwawych Dni Międzyrzeca. Władze nie robią nic źle, mają ciekawy program jeszcze gorzej. A program jest różnorodny. W jego opracowanie zaangażowały się różne środowiska - to też źle. Szanowny Panie Burmistrzu! Jestem przekonany, że władze miasta, komitet organizacyjny, inne podmioty które chcą upamiętnić wydarzenia sprzed stu lat powinni robić swoje i nie zwracać uwagi na bezsensowne wpisy, które były, są i będą. Burmistrzu - Alleluja i do przodu. Gorąco pozdrawiam. autor: gość
  (13 stycznia 2018 18:38:30) Po co wszyscy piszą o tych inwestycjach i ściąganiu inwestorów do Międzyrzeca ? W Międzyrzecu nie ma pracy tylko ten, co nie chce pracować. Te wszystkie inwestycje w Międzyrzecu to tworzenie miejsc pracy dla Ukraińców. Czy jeszcze nikt nie zauważył, że w Międzyrzecu to po prostu nie ma ludzi do pracy, albo takich, którzy przejawiają chęć pracowania. Każda firma w Międzyrzecu poszukuje pracownika lub kilku, a nawet kilkunastu pracowników. Tylko mi nie piszcie, że to z powodu niskich zarobków. autor: gość
  (13 stycznia 2018 14:35:49) Niszczenie srodowiska i zatruwanie zycia ludziom,nazywasz prospoleczna inwestycja.Spoleczenstwo nigdy nie wybaczy Kotowi tego ze,pod dyktando kolegi z PO,zgodzil sie a wrecz pomagal w ruszeniu budowy,tej przekletej ubojni.Pan burmistrz przed wyborami dowie sie ze,popelnil katastrofalny blad,rowniez pod swoim katem. autor: gosc
  (13 stycznia 2018 14:17:24) Skończcie z tą ubojnią. Nie ma roboty źle, ktoś chce coś zrobić źle. Proszę władzom pokazać klasę i ściągnąć inwestorów takich, którzy będą odpowiadać wymaganiom szanownych "państwa". autor: gość
  (13 stycznia 2018 12:58:10) ubojnia pomnikiem Kota PO-stawcie dla Kota PO-mnik,zamiast laweczki dla Pilsudskiegiego.A zrezta Kot z Lesiukiem sami sobie postawia pomnik w postaci smrodzacej ubojni. autor: Gosc
  (13 stycznia 2018 11:22:10) To jest jeden z najlepszych Burmistrzów jak do tej pory autor: gość
  (13 stycznia 2018 09:49:31) Ze złym burmistrzem skończyliśmy 3 lata temu. A teraz cieszymy się z obecnego burmistrza i wspaniałego święta 100-lecia Niepodległości. autor: gość
  (13 stycznia 2018 07:59:10) Predzej wyborcy skoncza ze zlym burmistrzem,jakim jest Kot,niz on dokonczy ulice Adamki autor: gosc
  (12 stycznia 2018 20:15:48) Zaczął to i dokończy nie pękaj. Dobry pomysł z rekonstrukcją. Oby tylko rekonstruktorzy dali radę. autor: gość
  (12 stycznia 2018 15:37:39) Drogi Panie Burmistrzu a ADAMKI KIEDY Pan dokończysz autor: gość
  (12 stycznia 2018 15:26:38) do gościa z 11. 21 .27 Na tym portalu to chyba wszyscy mają prawo wyrazić swoje zdanie więc po co od razu twierdzisz że ktoś pisze "bzdury", nie wszyscy muszą podzielać twoje zdanie!!! Popieram "farciaza" - Mniej kija, więcej marchewki mniej psioczenia więcej inwencji twórczej !!! autor: olo
  (12 stycznia 2018 11:21:27) do goscia 9.47 .Co ty za bzdury wypisujesz,Zbigniew Kot jest ulegly i PO-dlegly Lesiukowi,Broniewiczowi,a prezede wszstkim Zmijanowi,bez ktorego zgody,glosno piardnac nie moze.Taki z niego "samorzadowiec". autor: Gosc
  (12 stycznia 2018 11:18:04) Nie wszyscy narzekają. Jestem bardzo zadowolony bo zawsze marzyła mi się rekonstrukcja krwawych dni i nareszcie będzie. autor: gość
  (12 stycznia 2018 10:00:13) Kampania czy nie przynajmniej się coś dzieje, ktoś chce coś zorganizować. Najlepiej usiąść pogrzebać palcem w nosie, czekać i patrzeć jak inne samorządy się promują.. Dlaczego nikt z poniższych osób nie podsunie żadnego pomysłu ?? Potraficie tylko narzekać !! autor: farciaz
  (12 stycznia 2018 09:47:48) Na kandydatów partyjnych to ja głosuję w wyborach parlamentarnych. A w wyborach samorządowych wybieram ludzi z dobrymi pomysłami na rozwój miasta. I mniej istotna jest tu przynależność partyjna. Jestem wyborcą PIS ale z czystym sumieniem zagłosuję na obecnego burmistrza. A Duszek? Przecież on był w jednej partii z Litwiniukiem i Stefaniukiem. Był w PSL koalicjantem Platformy Obywatelskiej. Cała jego kariera polityczna to wielka ściema. autor: gość
  (12 stycznia 2018 09:05:33) Gratulujac burmistrzowi i wojtowi,gratulujesz Platformie Obywatelskiej.A ja sie pytam,czego tu gratulowac ? Tego ze pod koniec swoich kadencji i zblizajacych sie wyborow samorzadowych,za wszelka cene chca pospulstwu zafundowac igrzyska.Tym ludziom nie malezy ufac,ani tym bardziej glosowac na partie PO-spolitych oszustow.Moim zdaniem,pomysl z laweczka dla 'dziadka" i imprezy okolicznosciowe,autorstwa posla Marcina Duszka i innych osob,jest o wiele lepszy autor: Gosc
  (12 stycznia 2018 08:27:43) Wyjątkowo ciekawe i różnorodne pomysły zachęcające do udziału, bo przecież to rok który zdarza się co 100 lat. Wezmę udział w przedstawianiu pomysłów na nazwę ronda, nazwy alejek itp. Wychodzi na to że w mieście będzie bardzo radośnie. Gratulacje burmistrzowi, wójtowi oraz przedstawicielom stowarzyszeń. autor: gość
  (12 stycznia 2018 07:36:17) Łysy wańka z pomocą ruskiej agentury chce ludzi topić. To już są chyba groźby karalne. autor: gość
  (12 stycznia 2018 06:45:34) zatopimy platforme Platforma Obywatelska zrobi wszystko w naszym i nie tylko miescie,aby utrzymac sie przy wladzy.Jezeli zatonie burmistrz Kot,a zatonie (jestem o tym swiecie przekonany) zatopi pozostalych PO-paprancow,a w 2019 zatopimy Staszka Zmijana,tego co kierowcow srogo,karac chcial.Amen autor: gosc
  (11 stycznia 2018 23:06:20) Normalnie skandal, kto się ośmielił robić 100-lecie niepodległości w roku wyborczym????????????? autor: gość
  (11 stycznia 2018 22:36:49) Ja chciałbym się dowiedzieć o budżet jaki władza ma zamiar wpompować w tą uroczystość. Nie chcę być złośliwy. Zwracam uwagę, że dotychczas to była msza i złożenie wieńców - 20 min uroczystości z garstką mieszkańców. Na więcej nie było stać władz miasta. No ale teraz, w rok wyborczy. Dni międzyrzeca również z pompą. No ale ok. coś się dzieje, oby nie na chwilę i oby nie przerosło to organizatorów. autor: gość
  (11 stycznia 2018 22:21:14) Jest i nasz łysy wańka ze swoją ruską agenturą. Już ujadają. Zapewne śni im się rekonstrukcja powitania czerwonoarmiejców w Międzyrzecu. Uczczenie niepodległości im nie w smak. autor: gość
  (11 stycznia 2018 21:19:37) Kampania Za pieniądze mieszkańców miasta, pod przykrywką obchodów rocznicy odzyskania niepodległości urządzają sobie panowie z PO i PSL kampanie wyborcza do wyborów samorządowych. Ciekawe czy Kolejne wybory skończą sie wybieraniem gorszego zła, czy w końcu pojawi się ktoś godny oddanego głosu. autor: Swój
  (11 stycznia 2018 20:47:58) PO-spolici oszusci Przez cala swoja kadencje Kot drzewa wycinal,teraz gdy zblizaja sie wybory bedzie je sadzil.Co za obluda,godna czlonka PO autor: Gosc
  logo male