YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

XXII Marsz-Patrol szlakiem "Krwawych Dni Międzyrzeca"

17 listopada 2017 12:57:32 | autor: Redakcja
16 listopada zorganizowano już po raz 22 Marsz – Patrol upamiętniający atak niemieckich "huzarów śmierci" na Międzyrzec Podlaski.

XXII Marsz-Patrol szlakiem "Krwawych Dni Międzyrzeca" (fot. miedzyrzec.info)

 

Dzięki inicjatywie nauczyciela, historyka i sekretarza międzyrzeckiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk Romana Sidorowicza już po raz 22 mieszkańcy Międzyrzeca Podlaskiego zgromadzili się na Placu Jana Pawła II, aby uczcić pamięć żołnierzy POW i mieszkańców Międzyrzeca Podlaskiego pomordowanych w listopadzie 1918 roku przez niemieckich żołnierzy.

W wydarzeniu uczestniczyła młodzież z międzyrzeckich szkół wraz z pocztami sztandarowymi, przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich, oraz zaproszeni goście - przedstawiciele miejscowości, z których pochodziła część zamordowanych w 1918 roku członków POW.

99 lat temu gdy cała Polska cieszyła się odzyskaniem niepodległości w naszym mieście szalał terror niemieckich huzarów śmierci, którzy przez trzy dni mordowali praktycznie bezbronnych mieszkańców oraz niedoświadczonych żołnierzy POW dowodzonych przez sierżanta Zowczaka. Zginęło wielu młodych ludzi, w tym sierżant Zowczak oraz jego podkomendni, między innymi ze Stężycy i Ułęża.

W 99. rocznicę tych tragicznych wydarzeń obchody miały nieco skromniejszy charakter ze względu na rewitalizację parku Potockich, gdzie tradycyjnie przygotowywana jest główna odsłona tej niezwykłej lekcji historii. Patrole "marszem gwiaździstym" wyruszyły z 7 miejsc naznaczonych krwią poległych, by wspólnie stanąć pod pomnikiem Bohaterów Miasta i złożyć meldunki. Po odśpiewaniu hymnu państwowego Apel Poległych odczytał prezes OSP Stołpno Karola Szmytko.

Hołd poległym oddały zaproszone delegacje oraz przybyli goście, którzy złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Miasta. Wśród nich byli: wicewojewoda Robert Gmitruczuk, wicestarosta Janusz Skolimowski, wiceburmistrz Grzegorz Łubik, sekretarz Elżbieta Dedelis i naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Andrzej Mironiuk.

Prowadzący uroczystość Andrzej Kurenda z TPN podziękował w imieniu organizatorów wszystkim przybyłym na międzyrzecką uroczystość, w szczególności: przedstawicielom OSP Ułęż z prezesem Piotrem Kulikowskim, Jarosławowi Frąckiewiczowi z Towarzystwa Przyjaciół Stężycy, strażakom z OSP Stołpno, przedstawicielom Konnej Straży Ochrony Tradycji i Przyrody z Andrzejem Nowakiem na czele, członkom pocztów sztandarowych ze szkół miasta i gminy Międzyrzec Podlaski oraz dyrektorom szkół, uczniom i wszystkich zgromadzonym, którzy pamiętali o ważnej dla miasta rocznicy.


XXII Marsz-Patrol szlakiem "Krwawych Dni Międzyrzeca"


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (20 listopada 2017 22:08:25) Kontekst! Hold poleglym, ale nie rozumiem tego pompatycznego upamietniania porazek. Dodatkowego smaczku dodaje historia tego, dlaczego zolnierze POW "niczego sie nie spodziewali" i zostali unicestwieni/zamordowani przez niezrewolucjonizowane oddzialy Niemieckie powracajace po przegranej wojnie ze Wschodu do domu. Do przeczytania w swietnej ksiazce Jozefa Geresza "Miedzyrzec Podlaski: dzieje miasta i okolic". autor: Stanczyk
    logo male