YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

Za szkody w uprawach zapłaci Skarb Państwa

5 sierpnia 2016 19:47:57 | autor: Redakcja / UG Drelów
Ponieważ temat ten wielokrotnie poruszany był na zebraniach wiejskich oraz był przedmiotem obrad sesji rady gminy- wielu mieszkańców z pewnością zainteresuję zmiana przepisów dotycząca szkód łowieckich.

Zapis, wprowadzony przez sejm w ostatnich miesiącach, dotyczy przełożenia odpowiedzialności za  szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne na skarb państwa. Wojewoda będzie organem, który będzie prowadził szacowanie szkód i będzie podejmował decyzje o wypłaconych  odszkodowaniach. Oczywiście myśliwi będą zobowiązani do tego aby do odszkodowania się dokładać. Powstanie fundusz odszkodowawczy, który będzie wypłacany przez koło łowieckie wedle stawek ustalonych przez wojewodę. Myśliwi będą płacić w zależności nie od rzeczywiście pozyskanej, a od ilości zaplanowanej do ustrzelenia zwierzyny. Zazwyczaj plan pozyskania jest wyższy od  ilości pozyskanych zwierząt więc będzie to też mobilizacja dla kół łowieckich  ażeby jak najwięcej zwierząt ustrzelić. Tym samym koła będą mieć z tego tytułu przychody, które zostaną wpłacone na fundusz odszkodowawczy, a nim będzie dysponował Wojewoda.

Do tej pory koło łowieckie wypłacało odszkodowania na wniosek rolników. Bardzo często była to rekompensata nieadekwatna do poniesionych strat. Należy jednak pamiętać, że koło łowieckie utrzymuje się z własnych składek, ze zbiórek samych myśliwych więc dysponuje niewielką pulą finansową. Zintensyfikowano odstrzał, zwłaszcza dzików, co przyniosło efekty ale nie na tyle, żeby satysfakcjonowało to rolników. Takie sytuacje doprowadzały często do konfliktów. Gmina pośredniczyła w sporze ponieważ wójt miał obowiązek prowadzić negocjacje ze zwaśnionymi stronami- członkami kół łowieckich i rolnikami. W ostatnich latach było przeprowadzonych kilkanaście takich mediacji. Co warte podkreślenia- wszystkie ukończyły się ugodą dzięki czemu udało się zaoszczędzić kosztów obu stronom. Po zmianie przepisów samorząd będzie pominięty w sporze, znalezienie rozwiązania będzie leżało w gestii Wojewody.

Oby wysokości odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzynę łowną były wyższe, a  deklaracja ze strony skarbu państwa - dotycząca partycypowania państwa w kosztach w przypadku braku finansów - prawdziwa. Nowe rozwiązania są wielce obiecujące a jak będzie czas pokaże.

REKLAMA
reklama

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male