YouTube Facebook fotogalerie
reklama
Region

Zakaz wstępu do lasu na czas oprysków!

2 maja 2019 09:22:23 | autor: Małgorzata Kołodziejczyk (Nadleśnictwo Międzyrzec)
Będzie zakaz wstępu do lasów w zarządzie Nadleśnictwa Miedzyrzec, na czas oprysków agrolotniczych, zwalczających chrabąszcza majowego i kasztanowca.

fot. Chrabąszcz majowy (fot. Nadleśnictwo Międzyrzec)

Zabieg agrolotniczy będzie wykonywany na terenie lasów w zarządzie Nadleśnictwa Międzyrzec oraz lasów przyległych, nie stanowiących własności Skarbu Państwa, w godzinach rannych i popołudniowych w dniach 6 – 31 maja br.

Opryski zostaną przeprowadzone na terenie leśnictw: Przyłuki, Sitno, Woroniec, Sokule i Dołha oraz w części leśnictw:  Żerocin i Bereza.  Obejmie też fragmenty lasów prywatnych, wchodzących w skład gmin: Biała Podlaska, Drelów i Międzyrzec  oraz miasto Międzyrzec Podlaski. Planowana powierzchnia zabiegu agrolotniczego to 3704,32 ha. Na czas wykonywania oprysków agrolotniczych w poszczególnych kompleksach leśnych   obowiązywał będzie  zakaz wstępu do lasu, na podstawie decyzji  Nadleśniczego Nadleśnictwa Międzyrzec (zgodnie z art. 26 ust. 3 ustawy o lasach). Od chwili wykonania zabiegu agrolotniczego, przez 14 dni obowiązywał będzie okres karencji. Tereny objęte zabiegami chemicznymi zostaną oznakowane za pomocą tablic. Informacje o terminach szczegółowych zakazu  wstępu do lasu znajdą  się na stronie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych oraz Nadleśnictwa Międzyrzec.

Do wykonania zabiegu użyty zostanie środek chemiczny – Mospilan 20 SP przy użyciu adiuwantu IKAR 95 EC.  Skład podano na stronie: https://www.sumiagro.pl/download/etykiety-instrukcje/mospilan-20-sp-etykieta-uzytkownicy-profesjonalni.pdf. Dodatkowe  informacje udzielane są pod numerem telefonu: 83 371 42 06.

Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) –gatunek chrząszcza z rodziny żukowatych. Bardzo podobny do chrabąszcza kasztanowego. Loty odbywa wieczorami w maju, czerwcu, a czasami na początku lipca, w dzień przebywa na drzewach liściastych. Długość 25–35 mm, ciało owalne, nieco wydłużone, czarne z białymi plamami na bokach odwłoka, czułki, pokrywy skrzydłowe i odnóża brunatne, silny gryzący aparat gębowy. Larwy oligopodialne (3 pary nóg tułowiowych), białe, grube, charakterystycznie zgięte w podkowę nazywane pędrakami. Poczwarka wolna. Dorosłe chrząszcze oraz pędraki zimują w glebie na głębokości 1 metra. Chrabąszcz żywi się liśćmi różnych drzew liściastych (drzewa owocowe, wierzby, brzozy, buki, dęby i inne), a jego larwy są typowymi polifagami: żerują na korzeniach roślin zielnych, krzewów i drzew; mogą uszkadzać system korzeniowy młodych roślin; z punktu widzenia człowieka są szkodnikami szkółek, upraw oraz trawników. Najmniej szkodliwe są larwy w pierwszym i drugim stadium L1 i L2 (pierwsza i druga wylinka), żywią się głównie butwiejącymi resztkami roślinnymi i korzeniami, dopiero w ostatnim stadium L3 (trzecia wylinka) podgryzają żywe rośliny.

Rozwój -  przeobrażenie zupełne:  jajo, 3 wylinki (L1, L2, L3), poczwarka i imago (owad doskonały). Chrząszcze pojawiają się w maju i żerują na drzewach liściastych. Samica składa jaja pod ziemią, w pobliżu drzew, w wydrążonym przez siebie korytarzu na głębokości 10–15 cm, po 15–20 jaj w złożu. Samice zamierają w czerwcu, po złożeniu około 80 jaj. Po 3 tygodniach wylęgają się larwy. Żerują one początkowo w warstwie próchniczej gleby, zjadając rozkładające się rośliny. Rozwijają się zwykle 3 lata i co roku dwukrotnie linieją. W trzecim roku, pod koniec lata, przepoczwarczają się, a w październiku wylęgają się dorosłe chrząszcze, które wychodzą na powierzchnię dopiero w maju następnego roku.

fot. Chrabąszcz majowy (fot. Nadleśnictwo Międzyrzec)
 

REKLAMA
reklama

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (3 maja 2019 22:04:41) zrobić zrobić autor: gość
    (2 maja 2019 23:29:58) na kleszcze opryski zrobić!! autor: gość
    logo male