Zaśpiewali Matce Bożej
10 maja w kaplicy pw. św. Michała Archanioła w Przychodach odbył się osiemnasty już Przegląd Pieśni Maryjnej, podczas którego zaprezentowało się kilkanaście zespołów śpiewaczych z regionu, zarówno z gminy Międzyrzec Podlaski, jak i gmin ościennych. Szczególnym wzruszeniem napełnił zgromadzonych występ wokalno-instrumentalny utalentowanych najmłodszych mieszkańców miejscowości.
Wydarzenie poprzedziła msza święta, a po wspólnej modlitwie jako pierwszy wystąpił gospodarz przeglądu, zespół ludowy "Echo" z Przychód, który w tym roku świętuje jubileusz 40-lecia swojej działalności.
Tego dnia w przeglądzie wzięły udział zespoły z terenu gmin Międzyrzec Podlaski, Kąkolewnica i Komarówka Podlaska: "Jutrzenka" z Rogoźnicy z Kapelą "Retro", "Ale Baby" z Berezy, "Sami Swoi" z Tłuśćca, "Leśne Echo" z Zaścianek, "Złota Jesień" z Berezy, "Przedmieścianki" z Rzeczycy, "Kalina" z Wygnanki, "Tęcza" z Brzozowicy Małej, "Malwy" z Komarówki Podlaskiej, "Cykady" z Derewicznej i "Zorza" z Polskowoli, a także solista Piotr Struczyk, który wzbogacił prezentowany utwór grą na mandolinie.
Wydarzenie uświetnili również swoim występem wokalno-instrumentalnym z wykorzystaniem gitary, fletu, saksofonu i akordeonu najmłodsi mieszkańcy miejscowości Przychody pod kierownictwem Małgorzaty Zamarii Gaszewskiej z zespołu "Echo".
Wykonawcy zaprezentowali liczne pieśni maryjne, zarówno te śpiewane na co dzień w kościele czy nabożeństwach majowych, jak i dawne, niemal zapomniane, przekazywane z pokolenia na pokolenie w poszczególnych rodzinach i miejscowościach. To nie tylko wyraz czci i uwielbienia dla Matki Bożej, ale też ważna lekcja kultury i tradycji.
- Każdy z nas, który wyrósł na ziemi międzyrzeckiej, na ziemi podlaskiej, w gminie Międzyrzec Podlaski, uczestniczył w nabożeństwach majowych odbywających się wiele lat temu przy kapliczkach, następnie w kaplicach. Maryja nas wszystkich jednoczy, a maj jest miesiącem maryjnym, więc z ogromną radością przyjmuję fakt, że tak ważna uroczystość jednoczy mieszkańców gminy. W przeglądzie biorą udział wszystkie zespoły z terenu gminy, ale również zaprzyjaźnione, z sąsiednich gmin, które chcą wspólnie dać wyraz swojego przywiązania do Maryi, do tradycji, ale też przywiązania do tej ludowości dobrze rozumianej, która kwitnie i rozwija się w naszej gminie - podkreślił wójt Krzysztof Adamowicz .
Włodarz akcentował tego dnia wagę i odpowiedzialność inicjatywy, której podejmują się zespoły, które w sposób szczególny dbają o podtrzymywanie kultury chrześcijańskiej i polskiej tradycji. Wspominał dawne nabożeństwa majowe i dziękował wykonawcom za wierność ważnym dla społeczności wartościom. Szczególne słowa podziękowania skierował do gospodarzy przeglądu za wykonanie bliskiej jego sercu pieśni pielgrzymkowej "Matko o twarzy jak polska ziemia czarnej", odnoszącej się bezpośrednio do wizerunku Czarnej Madonny, utożsamiając jej oblicze z trudną historią Polski, cierpieniem, ziemią i bliznami narodu. W kilku słowach włodarz wspomniał również śp. ks. Józefa Brzozowskiego, a zgromadzeni uczcili minutą ciszy zmarłego kapłana, honorowego obywatela gminy.
Utworom przysłuchiwała się liczna publiczność, wśród której nie zabrakło również przedstawicieli władz powiatowych. Starosta bialski podkreślił tego dnia, że takie wydarzenia, gromadzące wokół najwyższych wartości mieszkańców powiatu i okolic, mają ważny wymiar społeczny.
- Tego typu wydarzenia mają ogromne znaczenie. One cały czas przypominają nam o tradycjach ludowych, o religii, więc cieszę się, że jesteśmy dziś tak licznie zgromadzeni. Każdego roku możemy wysłuchać nowego repertuaru, a widać, jak bardzo panie i panowie z zespołów przygotowują się do tego wydarzenia. Praktycznie każdego roku są nowe pieśni, a ci ludzie muszą nad tym pracować, uczyć się tego - słów, śpiewania i grania, za co należy im się wielki szacunek - zauważył starosta Mariusz Filipiuk . - Po raz osiemnasty spotykamy się w Przychodach, by oddać cześć Maryi, którą tak bardzo w Polsce kochamy, i radować ją śpiewem. Maryja zawsze była dla nas wielkim wzorem, swoim życiem była wyrazicielem oddania się Bogu. To dzisiejsze śpiewanie pokazuje, że ta tradycja jest bardzo ważna, ale jest także wyrazem uczuć, co dziś było słychać bardzo mocno w pieśniach, w których jest i podziękowanie, i prośba, a dla mnie każda pieśń to swoista modlitwa, łącząca nas, bo dzięki niej spotykamy się. I to jest bardzo piękne - dodał radny powiatu bialskiego Marek Sulima , życząc zgromadzonym, by ten dzień zapisał się w ich sercach spokojem, łagodnością, czymś, co w dzisiejszym świecie jest najbardziej potrzebne. Prosił również o opiekę Matki Bożej i łaski od Boga.
Wydarzenie zwieńczyły podziękowania i wręczenie wykonawcom okolicznościowych dyplomów.
- Dzisiejszy repertuar był bardzo urozmaicony i myślę, że to był bardzo miły i wartościowy czas, który nawiązywał do nabożeństw majowych odbywających się przy przydrożnych kapliczkach na podlaskich wsiach. Szczególnie wdzięczny był występ dzieci, które przygotowuje członkini zespołu "Echo". To bardzo dobra inicjatywa, za którą jestem wdzięczna, bo to nie jest powszechne, że dzieci angażują się w działania związane z folklorem, szczególnie realizowane przez seniorów. To grupy, które dzielą dwa pokolenia, więc to dosyć dużo i nieraz mówią trochę innym językiem, a pani Małgosia robo to dobrze i dzieci włączyły się licznie, z odwagą, były bardzo dobrze przygotowane i zaśpiewały oraz zagrały bardzo pięknie. Dzieci z Przychód są bardzo utalentowane, uczą się gry na instrumentach w szkołach muzycznych i różnych innych miejscach, a nam pokazują te talenty i to jest świetne, że potrafią, chcą, nie wstydzą się, że inwestują w swój czas i rozwój - podsumowała prowadząca tego dnia wydarzenie dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim z siedzibą w Wysokim Sylwia Hubica .
Dodaj komentarz:
Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
podziękowanie
pięknie dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność ,sponsorom za okazaną pomoc i wsparcie oraz wszystkim którzy pomogli to wszystko zorganizować. .Dziękujemy .
autor: Echo
Najczęściej czytane
3
Tragiczny finał podróży. Auto uderzyło w drzewo i stanęło w płomieniach
Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek około godz. 10:00 na drodze między Zahajkami a Żerocinem. Samochód osobowy zjechał z jezdni, uderzył w drzewo, a następnie stanął w ogniu. Kierowcy nie udało się uratować.
1
Dziki spacer przez Międzyrzec. Odyniec miał własny plan na czwartek
Prawdziwy twardziel pojawił się w czwartek, 4 czerwca, na ulicy Warszawskiej w Międzyrzecu Podlaskim. Młody odyniec ważący około 80 kilogramów urządził sobie spacer przez miasto, a później przez kilka godzin skutecznie opierał się próbom uśpienia i wywiezienia do lasu.
Ostatnio komentowane
2
Czy da się pogodzić wielkopowierzchniową produkcję zwierzęcą z interesem społecznym?
Gmina Międzyrzec Podlaski jest gminą typowo rolniczą, choć w ostatnich latach obserwuje się diametralną zmianą charakteru gospodarstw rolnych, w szczególności ukierunkowanych na hodowlę zwierząt. W wielu miejscowościach zanikły drobne przydomowe hodowle, a ich miejsce zajmują wielkokubaturowe budynki inwentarskie mieszczące liczne stada, głównie drobiu. Dla jednych sposób na biznes lub dostosowanie się do wymogów nowoczesnego rolnictwa, dla innych - uciążliwość i obawa o środowisko naturalne. W latach 2010-2026 na terenie gminy Międzyrzec Podlaski powstało 85 ferm drobiu. Jaki jest ich odbiór społeczny i czy podobne inwestycje postrzegane są tylko negatywnie?
Podobne artykuły:
0
Wieczornica z Janem Pawłem II - zaproszenie
Wieczornica poświęcona pamięci Świętego Jana Pawła II odbędzie się 13 października o godz. 17:30 w kaplicy w Przychodach. W programie koncert kapeli "Góralska Hora" pt. "Nuty góralskie Św. Jana Pawła II". Na uroczystość zaprasza wójt gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz oraz Gminna Biblioteka Publiczna.
20
Koła Gospodyń to potęga - spotkanie członkiń z kandydatką na Premiera
W Świetlicy Wiejskiej w Przychodach miało miejsce spotkanie członkiń Kół Gospodyń Wiejskich z kandydatką na Premiera RP Małgorzatą Kidawą - Błońską. Wicemarszałek Sejmu VIII kadencji przedstawiła program wyborczy oparty o programy dla seniorów, realizację projektów obywatelskich i decentralizację wsparcia finansowego inicjatyw małych organizacji.