YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Zatańczyły dzieci z Podlasia

13 kwietnia 2015 10:46:37 | autor: redakcja
12 kwietnia w Kinie Sława odbył się koncert Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego "Dzieci Podlasia".

ZPiTL "Dzieci Podlasia" powstał w 1983 roku przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Międzyrzecu Podlaskim. W 1991 roku trafił pod opiekę Miejskiego Ośrodka Kultury. Opiekunem zespołu jest instruktor Ewa Bernatowicz. Na zajęcia uczęszcza 50 osób w wieku od 6 do 16 lat.

"Dzieci Podlasia" są jedną z wizytówek Międzyrzeca. Uświetniają swoimi występami wiele miejskich uroczystości. Zespół występuje w pięknych strojach podlaskich, lubelskich, łowickich, krakowskich, rzeszowskich, mołdawskich, z Beskidu Śląskiego oraz w kontuszach szlacheckich. Dorobił się także wspaniałego repertuaru, w ktorym są m.in. polonez, mazur, kujawiak, krakowiak, wiązanka tańców lubelskich, tańce podhalańskie, zabawy dziecięce z Podlasia, tańce śląskie, beskidzkie, rzeszowskie, mołdawskie.

Do najważniejszych wydarzeń artystycznych w historii zespołu należą występy na festiwalach i przeglądach m.in. w Olsztynie, Zielonej Górze, Białej Podlaskiej, Kielcach, Częstochowie, Radomiu, Stalowej Woli, łodzi, Krakowie, Chełmie, Włodawie, Lubartowie.

Z tych imprez "Dzieci Podlasia" zawsze wracały z nagrodami, np. Grand Prix na Festiwalu Folkloru w Świnoujściu, udział w II Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym "Eurofolk 2006" w Malborku. Zespół wielokrotnie koncertował poza granicami kraju, m.in. w Belgii, Niemczech, Francji, na Białorusi, Ukrainie, Litwie, w Serbii i Chorwacji.

Info:MOK


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (14 kwietnia 2015 12:07:00) popieram byłego tancerza Niestety opisane sukcesy i wyjazdy to odległa przeszłość dotycząca pierwszych składów zespołu. A były to czasy, kiedy trudno było wyjechać "na zachód". Szkoda, że przy obecnych możliwościach pozyskania dofinansowania władze nie starają się o napisanie ciekawego wniosku o wsparcie unijne. Panie Burmistrzu jest pole do popisu, zwłaszcza, że są jeszcze ludzie, którzy pamiętają czasy świetności i są w stanie to pociągnąć. autor: gość
    (14 kwietnia 2015 09:56:58) wspierać zespół Niestety jak zawsze Zespół jest niedofinansowany. Zdecydowanie większy budżet powinien mieć, powinni znaleźć się sponsorzy. Choćby taki koncert jak w niedzielę powinien być płatny choćby za symboliczne 5 zł. Każdy fan i rodzic tańczących dzieci zapłaciłby aby tylko te pieniądze poszły na nowe stroje, wyjazdy na konkursy. Ten zespół jest od dawna wizytówką miasta jak i regionu. Pamiętajmy o tym. Nie tylko sport się liczy ale i kultura. Dzieciaki mają zajęcie i jest to coś pięknego :) autor: były tancerz
    (13 kwietnia 2015 21:34:30) Uroczo. Pięknie i kolorowo! :) autor: gość
    logo male