Zgłoś swój piec, bo będziesz stratny
W czwartek, 30 czerwca, mija ostateczny termin zgłoszenia swojego pieca do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Osoby, które tego nie zrobią, zapłacą karę. Mogą mieć również problemy z zakupem taniego węgla, dotowanego przez rząd.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel lub zarządca budynku czy lokalu ma obowiązek złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Do przedmiotowej ewidencji należy zgłosić każdy budynek lub lokal (mieszkalny lub niemieszkalny), który posiada zainstalowane źródło ciepła lub spalania paliw o mocy nominalnej do 1 MW.
Zgłoszenia należy dokonać wypełniając odpowiednią deklarację na stronie internetowej www.zone.gunb.gov.pl w zakładce „Zaloguj się przez Węzeł Krajowy aby złożyć deklarację”. W tym celu niezbędne jest posiadanie profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub e-dowodu. W przypadku braku dostępu do internetu wypełnioną deklarację dotyczącą budynków/lokali usytuowanych na terenie miasta Międzyrzec Podlaski można złożyć osobiście w Urzędzie Miasta przy ul. Pocztowej 8 (pokój nr 4) lub wysłać na adres urzędu listem poleconym.
W przypadku uruchomienia źródła ciepła lub źródła spalania paliw w nowo wybudowanym budynku właściciel lub zarządca obowiązany jest do złożenia deklaracji w terminie 14 dni od dnia pierwszego uruchomienia danego źródła. Natomiast w przypadku zmiany źródła ciepła właściciel lub zarządca obowiązany jest do zaktualizowania deklaracji w terminie 14 dni od dnia zaistnienia zmiany.
Osobom, które nie dopilnują tego obowiązku grozi grzywna do 500 zł, a w przypadku skierowania sprawy do sądu nawet do 5 tys. zł. Poza tym niezgłoszenie źródła ogrzewania może uniemożliwić zakup taniego, dotowanego przez państwo węgla, którego tona ma kosztować około 1 tys. zł.
Dodaj komentarz:
Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
Najczęściej czytane
3
Tragiczny finał podróży. Auto uderzyło w drzewo i stanęło w płomieniach
Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek około godz. 10:00 na drodze między Zahajkami a Żerocinem. Samochód osobowy zjechał z jezdni, uderzył w drzewo, a następnie stanął w ogniu. Kierowcy nie udało się uratować.
1
Dziki spacer przez Międzyrzec. Odyniec miał własny plan na czwartek
Prawdziwy twardziel pojawił się w czwartek, 4 czerwca, na ulicy Warszawskiej w Międzyrzecu Podlaskim. Młody odyniec ważący około 80 kilogramów urządził sobie spacer przez miasto, a później przez kilka godzin skutecznie opierał się próbom uśpienia i wywiezienia do lasu.
Ostatnio komentowane
2
Czy da się pogodzić wielkopowierzchniową produkcję zwierzęcą z interesem społecznym?
Gmina Międzyrzec Podlaski jest gminą typowo rolniczą, choć w ostatnich latach obserwuje się diametralną zmianą charakteru gospodarstw rolnych, w szczególności ukierunkowanych na hodowlę zwierząt. W wielu miejscowościach zanikły drobne przydomowe hodowle, a ich miejsce zajmują wielkokubaturowe budynki inwentarskie mieszczące liczne stada, głównie drobiu. Dla jednych sposób na biznes lub dostosowanie się do wymogów nowoczesnego rolnictwa, dla innych - uciążliwość i obawa o środowisko naturalne. W latach 2010-2026 na terenie gminy Międzyrzec Podlaski powstało 85 ferm drobiu. Jaki jest ich odbiór społeczny i czy podobne inwestycje postrzegane są tylko negatywnie?
Podobne artykuły:
14
Czekając na węgiel
Dziewięć samorządów z powiatu bialskiego zadeklarowało już zainteresowanie dystrybucją węgla dla swoich mieszkańców. Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy określa cenę sprzedaży węgla dla samorządów na maksymalnym poziomie 1500 zł. Mieszkańcy mają płacić nie więcej niż 2 tys. zł za tonę.
0
Premia za czyste powietrze
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawił wyniki rankingu gmin w programie „Czyste Powietrze”. Międzyrzec Podlaski znalazł się w gronie samorządów, które zyskają dodatkowe fundusze na promocję wymiany „kopciuchów” i termomodernizacji domów. Miasto ma najwyższy wskaźnik zaangażowania w projekt w województwie lubelskim.