YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Międzyrzec Podlaski

Zwiedzali Białoruś i Słowację

8 listopada 2018 08:52:31 | autor: Redakcja / JM
Dzięki grantowi uzyskanemu z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego w kwocie 16120,00 euro, uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kożuszkach mieli okazję wybrać się na wycieczki na Białoruś i Słowację. Młodzież nie kryła swojego zadowolenia i z chęcią wspomina odbyte podróże.

Dzięki współpracy jaką szkoła w Kożuszkach nawiązała ze szkołami na Białorusi, Słowacji i w Czechach możliwe było wspólne napisanie projektu „Schools as local centres of revitalization and keeping national identity”. Jego celem było zaprezentowanie elementów własnej kultury oraz zapoznanie z kulturą i tradycją pozostałych państw uczestniczących w projekcie. W ramach zapoznawania się z kulturami innych krajów zorganizowane zostały dwa wyjazdy zagraniczne.

26-29 września uczniowie czterech krajów biorących udział w projekcie udali się do Grodna na Białorusi. Zwłaszcza polscy uczniowie mieli okazję odkrywać na Białorusi również dzieje własnej ojczyzny. Wszyscy uczniowie mogli zapoznać się z białoruską kulturą. W programie było m.in. zwiedzanie Muzeum Minerałów, warsztaty tworzenia tradycyjnych białoruskich lalek. Natomiast uczniowie z Kożuszek uczyli innych uczestników wycieczki lepienia pierogów. Przeszkody w zawiązywaniu przyjaźni nie stanowiła nawet bariera językowa.

15 października młodzież z Kożuszek wyjechała do Łuczeńca na Słowacji. Nie zabrakło kolejnych atrakcji, np. oglądania tradycyjnych słowackich strojów narodowych, warsztatów ceramicznych, tworzenia biżuterii sutache czy wypalania obrazków w drewnie. Tym razem uczniowie z Polski przygotowali i zaprezentowali tradycyjny polski taniec czyli polonez.
- Projekt obejmował wyjazd, wyżywienie uczniów oraz organizację wszystkich zajęć. Bardzo ciekawą wycieczkę po Grodnie zorganizowali nam nauczyciele tamtejszej szkoły - mówi Zenon Domański, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Kożuszkach. - Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda nam się znowu spotkać z wszystkimi uczniami i nauczycielami z tych czterech krajów, którzy wzięli udział w projekcie.

Młodzież nie kryje zadowolenia z udziału w zagranicznych podróżach. Cieszy ich to, że mogli poznać nowych przyjaciół, zobaczyć inne kraje i odkrywać nowe, ciekawe kultury. Na tym jednak projekt się nie kończy. Trwają prace nad bogato ilustrowaną publikacją, która będzie prezentować kulturę krajów zaangażowanych w projekt we wszystkich językach narodowych oraz w języku angielskim.

fot. UG Międzyrzec Podlaski

REKLAMA
reklama

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male