YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Oddali hołd ofiarom Katynia i Smoleńska

15 kwietnia 2013 21:50:07 | autor: mw
W niedzielę, 14 kwietnia, międzyrzeczanie uczcili pamięć ofiar tragedii smoleńskiej oraz pomordowanych na wschodzie.

Bardzo okazały i podniosły charakter miały uroczystości zorganizowane w 3 rocznicę tragedii smoleńskiej oraz 73 rocznicę zbrodni katyńskiej. Mszę święta koncelebrowało trzech kapłanów – proboszcz parafii św. Józefa ks. Tadeusz Karwowski, kapelan NSZZ Solidarność ks. Stanisław Chodźko oraz ks. infułat Kazimierz Korszniewicz. Ten ostatni w wygłoszonej homilii przypominał, że bez prawdy nie ma wolności. - Jeżeli ktoś szuka prawdy, to szuka drogi do wolności, drogi do miłości – mówił ks. infułat.

Po mszy świętej zgromadzeni udali się pod pomnik Golgota Wschodu, przy którym znajduje się także tablica upamiętniająca tragedię z 10.04.2010. Apel poległych odczytał prof. Józef Geresz. Liczne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

W międzyrzeckich uroczystościach uczestniczyła wdowa po generale Andrzeju Błasiku, dowódcy sił powietrznych RP, który zginął pod Smoleńskiem.

- 10 kwietnia 2010 roku na zawsze zmienił bieg historii naszego kraju i krwawo acz niezniszczalnie wpisał się w bieg dziejów – przemawiała do zebranych Ewa Błasik. - To wydarzenie pokazało jak wiele miłości do ojczyzny posiadają w swych sercach Polacy, ale pokazało też i obnażyło jak wiele szkody wyrządziła propaganda i jak udało się zmanipulować i zafałszować obrazy rzeczywistości - mówiła.

Pani generałowa dziękowała zebranym: (...) że nie uwierzyliście w to, co na siłę wiadome media wtłaczają nam już przeszło trzy lata. Nade wszystko, że nie uwierzyliście w jedyną możliwą według Rosjan, jakże prymitywną teorię kłamstwa. Dziękuję wam rodacy, że byliście z nami przez te wszystkie bolesne dni i że nadal jesteście (...) To właśnie wy jako pierwsi w Polsce zaraz po katastrofie umieściliście tę wymowną tablicę, upamiętniającą tragedię pod Smoleńskiem. Z serca za to dziękuję w imieniu wszystkich rodzin ofiar (...) Wasza modlitwa, wsparcie i obecność pomagają nam odzyskiwać wiarę w to, że prawda jest wartością, której żadne układy i siły nie zdołają zagłuszyć i wyeliminować (...) Ufam, że te bolesne wydarzenia oświecone blaskiem prawdy będą dobrym fundamentem dla zbudowania nowej Polski, dumnej i szanującej swe dziedzictwo.

Poseł Adam Abramowicz odczytał skierowany do uczestników uroczystości list od Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

Lider opozycji dziękował w nim za pamięć o ofiarach tragedii smoleńskiej: „Ważne, że istnieje droga nadziei, która może nadać wielki sens naszej żałobie i naszej egzystencji. Ukojeniem i otuchą jest kontynuacja ich dzieła. Podążanie śladem tych, którzy byli dla nas przykładem i wzorem. Tylko tak możemy naznaczyć nieszczęście dobrem, wypełnić pustkę i przeciwstawić się bezsile, a pamięć o nich nasycić treścią”.

W uroczystościach licznie reprezentowane były środowiska Prawa i Sprawiedliwości. Nie zabrakło przedstawicieli senatora Grzegorza Biereckiego oraz europosła prof. Mirosława Piotrowskiego. Kwiaty pod pomnikiem złożyli m.in. przedstawiciele władz miasta i gminy Międzyrzec. Wystąpił chór z parafii św. Józefa.


3 rocznica tragedii smoleńskiej i 73 rocznica zbrodni katyńskiej (Międzyrzec P., 14.04.2013)


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (5 lutego 2017 11:06:04) W kościele św Józefa jest polityka ani modlitwa .Nowy Proboszcz podał się Infułatowi który sieje nienawiść i skłóca ludzi.Ludzie opuszczają parafie chodzą do innych kościołów autor: gość
    (16 kwietnia 2013 18:10:37) Ale jaja!!! Kapłan obok Abramowicza!!! Jeszcze ktoś uwierzy, że to są bardzo bliscy sobie przyjaciele. Obok nich "czarny koń" następnych wyborów parlamentarnych, czyli pani Błasik. autor: abc
    logo male