YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Polne Monstrancje w Galerii ES

20 lutego 2016 10:43:48 | autor: redakcja
Międzyrzecka Galeria ES zaprasza na wystawę prac Antoniego Wróblewskiego pod intrygującym tytułem "Monstrancje Polne i Krzyże Pamiętne Ziemią z Różnych Stron Świata malowane". Wernisaż odbędzie się w sobotę (20 lutego) o godz. 17.

Antoni Wróblewski opracował sobie tylko znaną technikę malowania ziemią, co pozwala mu na traktowanie jej jako farb o bogatej gamie kolorystycznej. Malując ziemią wkomponowuje w obrazy również mniejsze i większe kamyki, które natura może zamienić w pył, bo gleba powstaje właśnie ze skały macierzystej pod wpływem czynników glebotwórczych. Ziemia, po której stąpamy, którą uprawiamy, by wydała plony potrzebne do utrzymania ciągłości życia, dla Wróblewskiego ma wymiar sakralny – dosłownie i w twórczej interpretacji. Najbardziej wymownym przykładem jest cykl obrazów, który nosi tytuł „Monstrancje polne”. Monstrancja to naczynie liturgiczne służące do umieszczania w nim konsekrowanej Hostii, celem wystawiania jej na ołtarz podczas nabożeństw. W wierze katolickiej konsekrowana Hostia jest uobecnieniem Chrystusa, Boga-człowieka. Monstrancje malowane ziemią, w kontekście religijno-filozoficznym, kojarzą się ze słowami: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz”.

Antoni Wróblewski urodził się w Chodlu, a dzieciństwo spędził w Platerowie. Jest absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w pracowni grafiki prof. Haliny Chrostowskiej uzyskał w 1976 roku. Po studiach wrócił do Siedlec. Uprawia grafikę, malarstwo, rysunek, ale w swoim dorobku ma również inne formy realizacji plastycznych. Wspólnie z rzeźbiarzem Andrzejem Sołtysiukiem wykonał ołtarz w Pałacu Prymasowskim w Warszawie podczas pierwszej wizyty Jana Pawła II w Polsce.

Jest autorem wielu plakatów do wystaw i przedstawień teatralnych. Wykonał wiele scenografii do siedleckich imprez kulturalnych m.in. na Festiwale Standardów Jazzowych czy Zaduszki Jazzowe. Jego kompozycje artystyczne towarzyszyły koncertom takich artystów jak Stanisław Sojka czy Balkan Electrique. Swoje prace prezentował na wielu wystawach w kraju i za granicą m.in. w Grecji, Kanadzie, USA, Niemczech, Bułgarii, Macedonii, Słowacji, Ukrainie.

Według Antoniego Wróblewskiego jego postawę twórczą najlepiej charakteryzują słowa Cypriana Norwida z „Pielgrzyma”: "Przecież i ja ziemi tyle mam, Ile jej stopa ma pokrywa, Dopokąd idę…".

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male