Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
16.0°C
Kontakt
Region

Wojewoda apeluje o samodyscyplinę

17 marca 2021 09:57 | autor: redakcja

Rośnie liczba zakażeń, a tym samym maleje liczba łóżek i respiratorów dla pacjentów covidowych. Najgorzej sytuacja wygląda w powiatach hrubieszowskim i biłgorajskim oraz w Białej Podlaskiej. Wojewoda Lech Sprawka wystosował apel do mieszkańców o samodyscyplinę, aby ograniczyć skalę zakażeń i hospitalizacji, a w ślad za tym również zgonów.

"Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy Województwa Lubelskiego,
zwracam się z apelem związanym z obecną sytuacją epidemiczną.

Trzecia fala pandemii wirusa SARS-CoV-2 napiera tempa. W naszym województwie dynamika wzrostu zakażeń jest znacznie niższa niż w innych regionach kraju, niemniej jednak jest tendencja wzrostowa. Ponadto, wzrasta liczba osób hospitalizowanych: w niedzielę przybyło 36 osób, w poniedziałek kolejne 63. Oznacza to, że zarówno zaraźliwość, jak zjadliwość, szczególnie nowej mutacji koronawirusa jest na tyle wysoka, że wymusza konieczność bardzo zdyscyplinowanych działań w wymiarze indywidualnym i zbiorowym.

Szanowni Państwo, na terenie naszego województwa są rejony, które w szczególny sposób są w tej chwili narażone. Najtrudniejszą sytuację mamy aktualnie w powiecie hrubieszowskim, gdzie średnia tygodniowa liczba zakażeń wynosi 40 mieszkańców na 100 tys., następnie powiat biłgorajski – 39,2, miasto Biała Podlaska – 34,7, powiat świdnicki – 32,9, miasto Zamość – 30,7. Kolejne powiaty także mają stosunkowo wysoki wskaźnik zakażeń na 100 tys. mieszkańców w układzie siedmiodniowym.

Dlatego też, zwracam się do wszystkich Państwa z prośbą o dużą samodyscyplinę – sami zdecydujemy o tym, czy zahamujemy wysoką dynamikę wzrostu zakażeń oraz osób hospitalizowanych, czy też nie. Bardzo proszę o przestrzeganie zasady: dezynfekcja, dystans społeczny, maseczka, a także o to, aby nie zwlekać z kontaktem z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, kiedy pojawiają się objawy, szczególnie grypopodobne. Proszę o szybki kontakt z lekarzem i niebronienie się przed skierowaniem na badania, bo tylko szybka i skuteczna izolacja osób zakażonych zapobiegnie dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Proszę również o maksymalne ograniczenie aktywności poza domowej i poza zawodowej. Róbmy tylko to, co niezbędne w sensie kontaktu społecznego.

Ponadto, zwracam się z prośbą do wszystkich instytucji, jednostek samorządu terytorialnego, zakładów pracy, różnych organizacji o powstrzymanie się przed – w tej chwili niekoniecznymi – dużymi spotkaniami na rzecz kontaktu zdalnego. Rozprzestrzenianie się wirusa ma miejsce m.in. właśnie poprzez spotkania organizowane na różnych poziomach różnych instytucji.

Zwracam się z bardzo serdeczną prośbą do lekarzy POZ, abyście Państwo zachęcali swoich pacjentów do otwartego kontaktu z Wami, ale również przełamywanie barier w chęci poddania się badaniom laboratoryjnym. System badań laboratoryjnych w naszym województwie jest drożny, dlatego zachęcam do szybkiej identyfikacji osób zakażonych, a w ślad za tym, do ich izolacji.

Zwracam się także do wszystkich osób, które podchodzą sceptycznie do tego, czy mamy zjawisko pandemii, czy też nie. Szanowni Państwo, w ramach zgodnego współżycia społecznego pozwólcie innym stosować się do obowiązujących zasad. Nie propagujcie postulatów znoszenia czy łamania ograniczeń. Stoimy przed bardzo poważnym wyzwaniem. Im większa teraz będzie samodyscyplina, tym większą mamy szansę na skrócenie czasu obowiązywania ograniczeń i spędzenia – w miarę spokojnego – Świąt Wielkanocnych.

Całą społeczność województwa lubelskiego proszę o samodyscyplinę. Jest szansa na to, żeby w naszym regionie nie powtórzyła się druga fala z przełomu października i listopada 2020 roku. Mamy szansę na ograniczenie skali zakażeń i osób hospitalizowanych, a w ślad za tym również zgonów. Jednak tylko i wyłącznie wspólnym działaniem jesteśmy w stanie ten cel osiągnąć. Dziękuję!"

***

Z informacji przedstawionych przez Urząd Wojewódzki wynika, że wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19 zabrakło w 10 z 26 szpitali. Dotyczy to placówek w Międzyrzecu Podlaskim, Biłgoraju, Hrubieszowie, Kraśniku, Łukowie, Parczewie, Radzyniu Podlaskim, jednej w Zamościu i dwóch w Lublinie: SPSK1 przy ul. Staszica i SPSK4 przy ul. Jaczewskiego.

Ponadto brak wolnych respiratorów dla zakażonych zgłosiły szpitale w Międzyrzecu Podlaskim, Biłgoraju, Hrubieszowie, Radzyniu Podlaskim, Bełżycach, Włodawie, Szczebrzeszynie oraz w trzech szpitalach w Lublinie.

Wojewoda zapowiedział zwiększenie liczby łóżek covidowych w rejonie zamojskim oraz bialskopodlaskim.

16 marca w województwie lubelskim było 1690 łóżek covidowych, z czego 1162 były zajęte. Z 204 respiratorów zajętych było 120.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny