Historius YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Mural będzie, tylko gdzie?

10 września 2013 17:07:41 | autor: mw
„Płomień”, „Kurzawa”, „Polny” i „Kłos”, to żołnierze podziemnej armii, których miałoby w Międzyrzecu upamiętniać patriotyczne graffiti. Sponsor już jest, brakuje tylko lokalizacji.

Mural w Parczewie.

O powstanie w Międzyrzecu muralu upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych zabiegają różne osoby i środowiska. Sponsor tego przedsięwzięcia już jest. Fundacja Kocham Podlasie założona przez senatora Grzegorza Biereckiego od strony organizacyjnej i finansowej wsparła już powstanie patriotycznych murali w Białej Podlaskiej, Parczewie i Piszczacu, gdzie graffiti zostanie uroczyście odsłonięte w najbliższych dniach.

- Bardzo chętnie sfinansujemy to przedsięwzięcie, czekamy jedynie na konkretną propozycję ze strony zainteresowanych środowisk – zapewnia dyrektor fundacji Dariusz Stefaniuk.

Początkowo działacze Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Ruchu Społecznego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego proponowali, aby mural powstał na ścianie byłego magistratu przy Placu Jana Pawła II, od strony kościoła św. Józefa.

- Na kościelnym placu są pomniki Golgoty Wschodu i Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, to dobre miejsce, które może pełnić rolę swoistego centrum pamięci – mówi Janusz Skólimowski z RS im. L. Kaczyńskiego.

Ta propozycja nie spodobała się jednak burmistrzowi. Artur Grzyb tłumaczył, że ścianę zasłaniają gałęzie drzew, a poza tym zgody na graffiti w tym miejscu nie wyrazi konserwator zabytków.

- Rozważaliśmy także inne lokalizacje – stwierdza Ryszard Turyk, prezes TPN. – Była to ściana kamienicy przy ulicy Warszawskiej, w której mieścił się dawniej komisariat oraz ściany bloków, przy skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Kościelnej oraz przy ulicy Warszawskiej, obok Miejskiego Ośrodka Kultury – wylicza.

W minionym tygodniu prezes TPN złożył w sekretariacie burmistrza pismo z prośbą o wskazanie przez władze miasta ewentualnych miejsc, w których mógłby powstać mural. Artur Grzyb jeszcze nie odpowiedział, jednak lokalizację wskazywał już wcześniej na wniosek grupy młodych międzyrzeczan związanych ze środowiskiem kibicowskim i skupionych wokół grupy Narodowa Biała Podlaska.

- Mural mógłby powstać na ścianie budynku PUK przy promenadzie nad Krzną, byłby z tego miejsca widoczny także od strony ulicy Lubelskiej – mówi Bartek Maksymowicz, przedstawiciel wnioskodawców.

Do innego pomysłu przekonuje Janusz Skólimowski. - Można wybudować kawałek muru za pomnikiem Armii Krajowej przy ulicy Warszawskiej, na którym powstałby mural. Wszystko pięknie by się komponowało – stwierdza, i zapewnia, że ze sponsorami takiego przedsięwzięcia nie będzie problemów.

Ryszard Turyk przyznaje, że dobrze byłoby doprowadzić do spotkania wszystkich zainteresowanych powstaniem muralu, i zapewnia, że postara się je zorganizować pod egidą TPN. Na muralu chciałby upamiętnić czterech żołnierzy Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, którzy w naszej okolicy walczyli z dwoma okupantami – niemieckim i sowieckim. Są to: Jan Grudziński ps. Płomień z Kąkolewnicy, Tadeusz Marczuk ps. Kurzawa z Huszlewa, Franciszek Michaluk ps. Polny z Tłuśćca i Stanisław Miszczuk ps. Kłos z Międzyrzeca.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
 • captcha
 • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
  (12 sierpnia 2015 20:59:38) ??? Janusz? nie ma ściany w MC? autor: ja
  (11 czerwca 2015 16:59:14) ??? ??? #janusz bedzie mural kiedys??? autor: gość
  (1 maja 2015 11:06:03) Niestety ta miejscówka odpada bo Gazol kupił plac obok i jak zacznie coś budować to zasłoni. autor: gość
  (1 maja 2015 10:31:39) piękne miejsce U Janusza na ścianie sklepu Kleks jednak najlepsze miejsce autor: gość
  (1 maja 2015 09:59:42) kiedy? o muralu cicho! ORMO czuwa? czy trzeba jakichś wyborów? Januszu działaj!!! autor: gość
  (4 marca 2015 21:08:16) skąd ten mur Mural widzę na murze obok dawnego kina Bałtyk między lodziarnią a Romaniukiem autor: mkw
  (4 marca 2015 19:16:48) do ja No Pan Janusz z chęcią na swojej posesji, a jaka reklama dla stihla i kasa przy okazji ale to tak symbolicznie pare zeta na koszty elewacji :) Ormowcy jak wrucą to będziecie gubić buty po drodze a wszystko do tego idzie ( ci z ukrainy wasi przyjaciele,bandera inni)czekają tylko!!! autor: gość
  (4 marca 2015 17:57:54) co z ta sprawa sie dzieje? teraz moze cos sie ruszy? panie Januszu trzeba dzialac... dopoki ORMO-wcy pogonieni z miasta. autor: ja
  (12 września 2013 07:56:46) Ściany tych dwóch bloków o których mówi Turyk to niezła lokalizacja. autor: gość
  (12 września 2013 07:54:41) Owszem, tylko wskaż taką ścianę, która byłaby dobrze widoczna. A na skwerku żadnej wycinki by nie było! autor: gość
  (11 września 2013 21:54:20) Czy ja dobrze czytam budowa muru na skwerze AK. Skończyło by się to pewnie wycinką kilkunastu drzew nie niszczmy jednej rzeczy żeby stworzyć drugą zwłaszcza że w tym mieście jest to już ostatni skrawek "oaza" zieleni już lepiej wykorzystać ściany wc na skwerze. Wydaje mi się że najlepszym miejscem dla takich murali są ślepe ściany budynków. autor: gość
  logo male