"Jest to czas na podsumowanie naszej działalności na rzecz popularyzacji wiedzy środowiska lokalnego, współpracy z różnymi organizacjami przy dokumentowaniu bieżących wydarzeń oraz kultywowaniu, upowszechnianiu i pomnażaniu dorobku Międzyrzeca i instytucji działających na jego terenie oraz jego mieszkańców" – napisał w przedmowie do Rocznika wiceprezes TPN Andrzej Kurenda.
Zgodnie z tą zapowiedzią w rozdziale "Artykuły i Rozprawy" czytelnicy znajdą m.in. artykuł prezesa Ryszarda Turyka na temat działalności TPN w latach 2008-2018. Jest to uzupełnienie wcześniejszego sprawozdania z działalności Towarzystwa, które ukazało się w Roczniku wydanym w 2010 r. O „Funkcjonowaniu Towarzystwa Przyjaciół Nauk w społeczności Międzyrzeca Podlaskiego i okolic w latach 2000-2018” napisał również wiceprezes Kurenda.
W kolejnym rozdziale "Materiały" znalazły się opracowania dotyczące Krwawych Dni Międzyrzeca. Jarosław Frąckiewicz przedstawia żołnierzy z oddziału sierżanta Zowczaka, a Józef Geresz pisze o napaści Niemców na Międzyrzec.
Mirosław Maraszek i Marek Maleszyk prezentują historię odbudowy w latach 1955-1959 Pomnika Bohaterów Miasta. Z kolei Adam Szulik podjął się opracowania wspomnień Adama S. Wysockiego, dotyczących jego pradziadka Kazimierza Jasińskiego - pierwszego burmistrza Międzyrzeca Podlaskiego.
Ponadto w najnowszym Roczniku znajdziemy teksty Czesława Miazgi o Jaćwingach oraz Szczepana Kalinowskiego o pobycie na Podlasiu Legionów Piłsudskiego w 1915 r. Wydawnictwo zawiera również wspomnienia i nekrologi znanych i cenionych mieszkańców naszego miasta. Ryszard Kornacki żegna swojego przyjaciela, wybitnego aktora Mieczysława Kalenika, a Szczepan Kalinowski wspomina Romana Sidorowicza – nauczyciela i wiceprezesa TPN.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny