Towarzystwo Przyjaciół Nauk wydaje Rocznik Międzyrzecki od 1968. Najnowsze wydawnictwo ze względu na pandemię koronawirusa i związane z nią utrudnienia zostało nieco opóźnione. W końcu jednak jest, a TPN może się pochwalić, że wydał już pięćdziesiąt tomów Rocznika.
Tematyka w nowym Roczniku jest zróżnicowana. Nie sposób było pominąć w nim szeregu bardzo ważnych wydarzeń z lat 2018-2020, takich jak 100. rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę, którą obszernie zrelacjonowano.
W Roczniku znajdziemy również podsumowanie inicjatyw i działań TPN w wymienionym okresie, takich jak odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Alei Katyńskiej czy też organizacji w Międzyrzecu zjazdu regionalistów z woj. lubelskiego pod hasłem „Drogi do niepodległości w małych ojczyznach”.
Nie zabrakło sprawozdania z Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego, na którym wybrano nowe władze stowarzyszenia. Po 22 latach przewodniczenia zarządowi TPN rezygnację złożył Ryszard Turyk. Nowym prezesem został Andrzej Kurenda. W skład zarządu weszli: Szczepan Kalinowski – wiceprezes, Elżbieta Kamasa – wiceprezes, Adam Szulik – sekretarz, Anna Łuciuk – skarbnik, Ryszard Kornacki – redaktor wydawnictw oraz Leszek Sokołowski, Jerzy Jeleszuk i Sławomir Litwiniuk.
Co jeszcze znajdziemy w Roczniku? Ryszard Turyk analizuje tam „Znaczenie nauczania Jana Pawła II”, Jerzy Jeleszuk pisze o uroczystościach na „Uroczysku Baran”, Sylwia Hukaluk przedstawia swój obszerny wywiad z Ryszardem Kornackim, Marek Maleszyk prezentuje sylwetki międzyrzeckich pasjonatów historii, Ryszard Kornacki przedstawia „Rys historyczno–literacki Międzyrzeca Podlaskiego”, Mirosław Maraszek opisuje historię organizacji ZEW, a Adam Szulik wspomina pomordowanych leśniczych.
W Roczniku znajdziemy również tekst Adama Szulika o historii najmłodszej międzyrzeckiej parafii Chrystusa Króla, relację Anny Sobolewskiej z obchodów jubileuszu Szkoły Podstawowej nr 1 oraz obszerne sprawozdanie Jerzego Jeleszuka z remontu jaki był przeprowadzony w Parafii Św. Józefa Oblubieńca NMP.
Sporo miejsca poświęcono w Roczniku ludziom związanym z ziemią międzyrzecką. Adam Szulik opublikował ciekawy tekst „Historia członka LOK”, Emilia Sidorowicz-Kułak i Tomasz Grudziński podzielili się wspomnieniami o swoim przodku w artykule „Płomień odzyskał tożsamość”, a Ryszard Kornacki przedstawił postacie Antoniego Nadolnego i Mojżesza Ryneckiego. Smutną koniecznością dla redaktorów Rocznika było zamieszczenie nekrologów zasłużonych członków TPN - Józefa Geresza i Piotra Malona.
W przedmowie do Rocznika Andrzej Kurenda podziękował autorom za ich poświęcenie i wkład w tworzenie całości rocznika. „Zdajemy sobie sprawę, że w tych trudnych czasach ciężko jest poświęcić się trudnej pracy utrwalania naszej przeszłości, odszukiwać niezbędne materiały, ale ten trud daje satysfakcję dodrze wykonanej pracy, która ma duże znaczenie dla przeszłych pokoleń” – napisał prezes TPN.
Rocznik wydano z pomocą finansową Miasta Międzyrzec Podlaski. Można go nabyć w „Księgarni AZ” przy ulicy Lubelskiej 13.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny