Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
3.7°C
Kontakt
miasto Międzyrzec Podlaski

Nowy Rocznik Międzyrzecki już w sprzedaży

24 lutego 2023 08:21 | autor: redakcja

Towarzystwo Przyjaciół Nauk wydało kolejny, podwójny numer Rocznika Międzyrzeckiego. To już 51. i 52. tom tego periodyku.

- Rocznik ten jest pod względem zawartości zróżnicowany. Znajdują się w nim zarówno materiały związane z działalnością Towarzystwa Przyjaciół Nauk w kadencji 2019–2022, jak i osobiste wspomnienia działaczy społecznych oraz artykuły wzbogacające naszą wiedzę historyczną o regionie – mówi prezes TPN Andrzej Kurenda.

W nowym Roczniku znajdziemy kilka tematów przewodnich. Jeden z nich, to historie związane z działalnością antykomunistycznej organizacji Związek Ewolucjonistów Wolności, utworzonej w latach powojennych przez uczniów międzyrzeckich szkół średnich. Działaczka ZEW Wanda Krajewska–Hofman w swoim artykule wspomina „Najmłodszych więźniów systemu stalinowskiego w Międzyrzecu Podlaskim”. Oddzielne teksty poświęcono wspomnieniom o dwóch nieżyjących już członkach ZEW Marianie Dąbrowskim i Zdzisławie Kaleniku. W szerszym kontekście o tej historii pisze dr Jacek Wołoszyn w artykule „Postawy młodzieży województwa lubelskiego w latach 1944–1956”.

W Roczniku prezentowany jest również komiks „ZEW – oni pragnęli wolności”, nagrodzony w ogólnopolskim konkursie „Epizody z najnowszej historii w komiksie”. Stworzyła go uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych Anna Siłaczuk. O dokonaniach i sukcesach uczniów „Ekonomika” na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci dowiemy się dużo więcej z tekstu Marii Witkowskiej i Joanny Pióro, nauczycielek tej szkoły.

W rozdziale „Prezentacje i Recenzje” Rafał Orlewski pisze o książce Stanisława Jana Kulika „Prowincja dzień. O Ryszardzie Kornackim rekonesans”. Twórczości międzyrzeckiego poety jest również poświęcony fragment pracy magisterskiej Emilii Bębenek, który znajdziemy w Roczniku.

Regionalistów i historyków powinien zainteresować tekst Andrzeja Bojaczuka „Zarys dziejów Polskowoli zwanej dawniej Ruskowolą” oraz opracowanie przygotowane przez Mateusza Borysiuka ”Handel żydowski w Międzyrzecu Podlaskim do 1939 r.”.

Na łamach Rocznika znajdziemy też wspomnienia o międzyrzeckim pisarzu i publicyście Mieczysławie Puliku autorstwa Ryszarda Kornackiego. Adam Szulik przedstawia sylwetkę Kazimierza Drewniaka – jednego z założycieli międzyrzeckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Przyjaciele i nauczyciele wspominają ks. Janusza Stefaniuka (1967–2019). TPN żegna swego wieloletniego członka Mieczysława Kalickiego.

Wśród innych ciekawych opublikowanych materiałów znajdziemy m.in. wspomnienia Ryszarda Turyka, tekst o działalności grupy rekonstrukcyjnej Zakon Ziemi Międzyrzeckiej oraz historię zespołu „Sezamki”.

Nowe tomy Rocznika Międzyrzeckiego możemy nabyć w siedzibie TPN przy Placu Jana Pawła II oraz w Księgarni „AZ” przy ul. Lubelskiej.

REKLAMA
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny