Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
9.3°C
Kontakt
miasto Międzyrzec Podlaski

104 lata temu Polska odzyskała niepodległość!

12 listopada 2022 21:16 | autor: redakcja
Obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości (fot. Międzyrzec Info)

Tradycyjnie w dniu Narodowego Święta Niepodległości mieszkańcy Międzyrzeca Podlaskiego spotkali się przy pomniku Bohaterów Miasta, by oddać cześć poległym w walce o wolność.

Tegoroczne obchody rozpoczęła msza święta w kościele św. Mikołaja, koncelebrowana przez proboszczów międzyrzeckich parafii oraz ks. Józefa Brzozowskiego. Eucharystii przewodniczył ks. dziekan Dariusz Parafiniuk, który wygłosił także do zebranych homilię.

- Ci którzy bili się o naszą niepodległość mieli w sobie marzenia, które się spełniły 11 listopada. My dzisiaj patrząc na świat który nas otacza też mamy marzenia. Nie chcemy żeby na naszym terenie toczyła się wojna dlatego musimy być silni i zwarci. Tego dzisiaj żądamy od tych, którzy wzięli na siebie odpowiedzialność za losy naszej Ojczyzny - mówił ks. dziekan.

Z kościoła zebrani przemaszerowali na Plac Jana Pawła II, by złożyć kwiaty przy pomniku Bohaterów Miasta. Krótkie przemówienie wygłosił tam burmistrz Zbigniew Kot.

- Nie tylko armią można nam zagrozić. Globalizacja, silna więź narodów może być szybko zachwiana. Doświadczamy tego dziś na własnej skórze. Poczucie bezpieczeństwa zostało naruszone i to nie tylko przez wojnę przy naszej granicy, gdzie krwawią nasi sąsiedzi, ale też przez wrogie działania tych, którzy świadomie starają się zniszczyć porządek, bezpieczeństwo i to co służy dobru całej ludzkości (...) Nie wiemy jak spędzimy zimę, ani tym bardziej jak spędzą ją nasi sąsiedzi. Czy wystarczy nam ciepła, energii, cierpliwości, determinacji. Ja mam taką nadzieję i takie marzenie, że damy radę, bo to co nas łączy to przede wszystkim wspólnota dziejów, wiara ojców i cel. Nie raz próbowano nas stłamsić, zmienić nasze poglądy, odebrać nam wiarę, kulturę. Mocni jednak jesteśmy i tą moc pokazujemy też dzisiaj. I jestem pełen wiary, że obronimy się przed działaniami, których doświadczamy – mówił burmistrz.

List do uczestników międzyrzeckich obchodów 11 listopada wystosowali senator Grzegorz Bierecki i poseł Dariusz Stefaniuk. Przy pomniku odczytał go zastępca burmistrza Paweł Łysańczuk.

Uroczystości zakończono na cmentarzu parafialnym przy mogile żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej, gdzie odmówiono modlitwę za zmarłych i odczytano apel poległych.

W uroczystości uczestniczyli m.in. wicestarosta Janusz Skólimowski oraz dyrektor bialskiej delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Małgorzata Bogusz. Honorową asystę zapewnili żołnierze z 23 Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej. Swoją obecność zaakcentowali też międzyrzeccy motocykliści, młodzi strażacy oraz harcerze z I Międzyrzeckiej Drużyny Harcerzy Bór im. rotmistrza Wiktora Pileckiego oraz harcerki z I Międzyrzeckiej Drużyny Harcerek Watra im. harcmistrzyni Józefy Kantor.

Uroczystości uświetnił występ młodzieżowego chóru Cezarego Wocha i łukowskiej orkiestry dętej z Towarzystwa Muzycznego im. Antoniego Próchniewicza pod dyrekcją Tadeusza Bochmana.

W parku Potockich 11 listopada odbył się Rodzinny Bieg Niepodległości, którego organizatorem był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

>>>> Fotogaleria z obchodów Narodowego Święta Niepodległości <<<<

REKLAMA
REKLAMA
Dodaj swój komentarz:
 • captcha
 • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
  (22 stycznia 2023 15:44)
  Panowie co z rocznicą powstania styczniowego
  autor: gość

  reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

  «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

  Copyright 2020 © Międzyrzec.info
  Lokalny portal informacyjny