Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
-1.2°C
Kontakt
miasto Międzyrzec Podlaski

2025: Rok Rodziny Eichlerów

26 grudnia 2024 08:16 | autor: Redakcja/Urząd Miasta

Rada Miasta podjęła decyzję o ustanowieniu roku 2025 w Międzyrzecu Podlaskim rokiem rodziny Eichlerów.

W 2025 roku przypada 65. rocznica śmierci Witolda Eichlera, 120. rocznica śmierci Bogumira Eichlera oraz 170. rocznica śmierci Karola Ferdynanda Eichlera. Te trzy okrągłe rocznice to bardzo dobry moment, aby przywołać pamięć związanych z Międzyrzecem Podlaskim Eichlerów. Ich działalność badawcza na gruncie archeologii, astronomii, meteorologii, zoologii, farmacji, a w szczególności botaniki miała ogromny wpływ na poziom wiedzy i popularyzację nauki.

Karol Eichler był znanym w Królestwie Polskim aptekarzem. Walczył z cholerą, która trzykrotnie nawiedzała Międzyrzec. Ratował życie zarówno Polaków, jak i carskich żołnierzy, za co otrzymał od cara szlachectwo. W 1847 r. napisał pierwszy polski kodeks dla aptekarza i jego rodziny pt. „Instrukcja dla mojej apteki”.

Bogumir Eichler ceniony botanik i florysta, z zawodu był geometrą. Szczególnie doceniane są jego prace dotyczące grzybów, śluzowców oraz roślin zarodnikowych. Dzięki jego badaniom okolice Międzyrzeca należą do obszarów najlepiej poznanych w Polsce pod względem występujących grzybów. Dzięki Bogumirowi mykologia światowa uzyskała wiele nowych cennych danych.

Urodzony w Międzyrzecu Witold Eichler sprzedał rodzinną aptekę i przeniósł się do Pabianic. Był działaczem Macierzy Szkolnej. Zakładał szkoły średnie i elementarne, uniwersytety ludowe, biblioteki i ochronki. Po I wojnie światowej realizował rodzinną tradycję badawczą – odbywał wyprawy do Algierii, Tunezji i Maroka.

W ramach obchodów Roku Rodziny Eichlerów w 2025 roku planowane są liczne wydarzenia, które przybliżą mieszkańcom historię rodziny i jej rolę w kształtowaniu nauki. Organizowane będą konferencje oraz inicjatywy tematyczne mające na celu edukację młodszych pokoleń.

Na początku grudnia powołano komitet organizacyjny, który zajmie się koordynacją wydarzeń planowanych w ramach Roku Rodziny Eichlerów. W jego skład wchodzą: burmistrz Paweł Łysańczuk, przewodnicząca rady miasta Ewa Kieruczenko, prezes TPN Andrzej Kurenda, prezes Stowarzyszenia Miłośników Historii Międzyrzeca Podlaskiego Mirosław Maraszek, dyrektor wydziału polityki społecznej UM Anna Kaliszuk, dyrektor MOK Andrzej Marciniuk, dyrektor MBP Halina Bugajewska, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej Janusz Samociuk, regionalista Adam Szulik, krajoznawca Grażyna Puszkarska i historyk Kamil Jędruchniewicz.

Fot. arch. Bogumir Eichler (1843-1905)

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (04 stycznia 2025 19:54:12)
    Podgadaj z właścicielami kurnika i terenu przy boiskach, to może zrobią z tym porządek!
    autor: gość

    (04 stycznia 2025 08:45:55)
    Czy z okazji roku rodziny Eichlera przestanie na ulicy o tej nazwie śmierdzieć kurnik i zrobi się porządek ze śmieciami aż do płotu sąsiadującego z boiskami ZPO3? Może powołany komitet niech zadba o tak prozaiczne rzeczy.
    autor: gość

    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny