YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Międzyrzec Podlaski

3 Maja w Rogoźnicy

3 maja 2018 21:23:04 | autor: SP Rogoźnica
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy postanowiła w sposób szczególny uczcić Święta Konstytucji 3 Maja w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Rogoźnicy (fot. SP w Rogoźnicy)

27 kwietnia w Publicznej Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczystość miała za zadanie przedstawić akt uchwalenia Konstytucji 3 maja, który odbył się podczas obrad Sejmu Czteroletniego 1788-1792. Jej twórcy chcieli zreformować wadliwy system rządów, a przede wszystkim ograniczyć „złotą wolność szlachecką”. Miała też stanowić fundament do przeprowadzenia zasadniczych i gruntownych reform.
Apel przygotowała pani Monika Mazurek, dekorację zaś - pani Anna Kalinowska. W inscenizacji udział wzięli uczniowie klasy III gimnazjum oraz VII szkoły podstawowej, którzy z powagą a zarazem dumą prezentowali kolejne fragmenty z historii Polski, jakie doprowadziły do uchwalenia Konstytucji, ale też i rozbiorów Rzeczypospolitej. Przedstawienie urozmaicała nastrojowa i budująca napięcie muzyka oraz prezentacja multimedialna.

Na naszej kameralnej uroczystości pojawili się wyjątkowi goście, m.in. proboszcz parafii w Maniach – ksiądz Sylwester Gałach, sekretarz gminy Międzyrzec Podlaski – pani Maria Szmytko, pracownicy Urzędu Gminy, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej - p. Magdalena Chodzińska, dyrektor fundacji Doktor Clown - p. Jarosław Sędłak, członkowie Klubu Seniora w Rzeczycy na czele z prezes - p. Teresą Kuraszyk. W tej pięknej uroczystości nie mogło zabraknąć współinicjatorów akcji sadzenia Dębów Niepodległości, czyli przedstawiciela Lasów Państwowych w osobie p. Leszka Michalca - nadleśniczego Nadleśnictwa Międzyrzec.

Podczas inscenizacji zaprezentowano również film ukazujący współpracę naszej szkoły z Polską Macierzą Szkolną z Pińska. Uroczystość połączono też z akcją Szkolnego Klubu Wolontariusza, który nawiązał współpracę z Klubem Seniora z Rzeczycy, a jej efektem był wspólny wypiek pysznego, prawdziwie wiejskiego chleba. Uczniowie i goście mogli skosztować go w postaci pięknych patriotycznych, biało-czerwonych kanapek, o jakże wymownych nazwach: „róża niepodległości”, „kopiec Piłsudskiego”, „słodka flaga”, „serce patrioty” czy „biały orzeł”.

Tego dnia nie tylko podczas apelu dominowały barwy narodowe. Cała szkoła, a zwłaszcza jej okna, była ozdobiona biało-czerwonymi elementami – kwiaty, serca, balony, bociany, chorągiewki. Pomysłów nie brakowało.

Dalsza część obchodów odbyła się w plenerze. Tegoroczne obchody Konstytucji 3 maja zostały połączone z wyjątkowym, historycznym wydarzeniem, jakim było zasadzenie Dębu Niepodległości. To wydarzenie nawiązywało do zapoczątkowanej tuż po odzyskaniu niepodległości tradycji sadzenia przez społeczeństwo wraz z leśnikami królewskich drzew, żywych pomników ubiegłych czasów, które uosabiają siłę i długowieczność. Tak cenna inicjatywa została zainicjowana przez Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie we współpracy z Lubelskim Kuratorem Oświaty oraz Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie. Symbolicznego posadzenia drzewka dokonali wszyscy zaproszeni goście, na czele z dyrektorem szkoły - p. Dorotą Herda.

Wierzymy, że dzisiejszymi działaniami przyczyniliśmy się do tworzenia Niepodległej. Bo każde działanie, każda najdrobniejsza aktywność, nawet jeśli swym zasięgiem obejmuje małą szkołę - jak nasza w Rogoźnicy, to element budowania wielkiej Polski.


Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Rogoźnicy


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male