Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
7.5°C
Kontakt
miasto Międzyrzec Podlaski

83 lata temu Niemcy napadli na Polskę

2 września 2022 17:27 | autor: redakcja
83. rocznica wybuch II Wojny Światowej (www.fotomj.pl)

Wyjątkowo bogaty był program tegorocznych obchodów wybuchu II wojny światowej. Międzyrzeczanie mogli wybrać się na patriotyczny koncert i wojskowy piknik.

W samo południe kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Miasta złożyły władze z burmistrzem Zbigniewem Kotem na czele. Po południu na Placu Jana Pawła II odbył się patriotyczny koncert pod patronatem burmistrza. Wystąpił Chór Miejski pod dyrekcją Cezarego Wocha oraz warszawski zespół Menele, który zaprezentował piosenki z okresu okupacji hitlerowskiej, takie jak "Posłuchajcie ludzie", "Gdy w noc wrześniowe", "Za spalone domy", "Siekiera, motyka", "Na dworze jest mrok".

Rocznicowe obchody zorganizowało również Stowarzyszenie Centrum oraz Fundacja Duch Dusza Ciało. Do Międzyrzeca przyjechali żołnierze z batalionu zmechanizowanego 1 Warszawskiej Brygady Pancernej z podpułkownikiem Marcinem Zimnym oraz terytorialsi z bialskiego 23 Batalionu Lekkiej Piechoty z majorem Piotrem Pyszczakiem. Obecny był również poczet sztandarowy 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka.

Przy pomniku Bohaterów Miasta modlitwę za zmarłych żołnierzy i cywilów poprowadził ks. dziekan Dariusz Parafiniuk, a Apel Poległych odczytał kapitan Norbert Pielka. Wiązanki kwiatów złożyli radna wojewódzka Barbara Barszczewska, dr Marcin Mazuryk z Ministerstwa Obrony Narodowej oraz przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego i parlamentarzystów.

Z Placu Jana Pawła II zebrani przemaszerowali na parking przy ulicy Łukowskiej, gdzie odbywał się woskowy piknik. Międzyrzeczanie nieśli 100-metrową biało-czerwoną flagę, a asystowała im lubelska Orkiestra Wojskowa.

Na pikniku można było obejrzeć czołg LEOPARD 2A5, kołowy transporter opancerzony ROSOMAK, samobieżny moździerz M12 RAK oraz samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy POPRAD. Było też sporo drobniejszego sprzętu, takiego jak moździerze, granatniki, broń strzelecka. Swoje stoiska przygotowały także inne służby mundurowe m.in. Inspekcja Transportu Drogowego i Straż Graniczna.

> > > > > > > > Galeria < < < < < < < <

Dodaj swój komentarz:
 • captcha
 • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
  (10 września 2022 16:27)
  Bardzo ciesz fakt, że są jeszcze ludzie w naszym mieście którzy chcą i potrafią coś sensownego zrobić, Szacunek dla Pana Janusa!!!!!!!!
  autor: gość

  (10 września 2022 15:41)
  Inicjatywa obywatelska spacyfikowana przez kolorowego Burmistrza. Brawo dla organizatorów.
  autor: patriota

  (8 września 2022 23:55)
  Jakie długi?? Tam w tym Urzędzie ktoś nad czymś panuje? Panie napuszone jak kogut na kupie gnoju , burmistrz śpi urzędniczki niedomyte i ustrojone jak na dożynki w Rudnikach
  autor: gość

  (8 września 2022 22:56)
  Kasa miasta jest tak pusta jak nigdy. Ciuła się na wybory, bo trzeba będzie oddać 1) pałac, i 2) kino które jak stok będzie puste stało, 3 rozpocząć budowę hali..
  autor: gość

  (8 września 2022 16:41)
  Rewiralizacja
  Jak już ktoś wspomniał o młodych kadrach urzędu to faktycznie nieźle sobie poczynają. W znacznej części miasta jest prowadzona rewitalizacja, ciekawe czy mieszkańcy rewitalizowanej części miasta zdają sobie sprawę jak mocno wzrośnie im podatek od nieruchomości... ale budżet miasta odżyje trochę. Jak to się mówi coś za coś.
  autor: gość

  (8 września 2022 14:52)
  Gdzie KONSTYTUCJA, na koszulkach i w ustach, PO-spolitych oszustów.
  autor: Gość

  (8 września 2022 14:23)
  Nieładnie się te młode kadry w urzędzie zabawiają. Gdzie tu praworządność? Gdzie demokracja?
  autor: gość

  (7 września 2022 22:52)
  Jak to jest, że władza opowiadająca się za poszanowaniem KONSTYTUCJI wydaje zakaz zgromadzenia. Sąd uchyla. Mimo to, władza nie wykonuje wyroku i nie publikuje inf. o zgromadzeniu. To jest jawny gwałt na KON-STY-TU-CJI, ale PO można. Niech by tylko PiS-ior coś takiego odwalił.. oj TVN i TVN24 miałoby co naparzać przez cały dzień. Dd świtu do nocy...
  autor: gość

  (7 września 2022 20:22)
  Jak tam sobie chcesz. tylko burmistrza zamień na wiceburmistrza.
  autor: gość

  (7 września 2022 20:13)
  I to jest PO-dsumowanie działań urzędników miejskich, z burmistrzem na czele.
  autor: Gość

  (7 września 2022 19:13)
  Wojak ty nie pierwszy raz bzdury wypisujesz. Palma ci odbiła i chcesz za rzecznika całego wojska robić. Ale to temat na inną okazję. Prawda jest taka że w urzędzie nie było żadnych planów obchodów 1 września. Żadnych!!! Dopiero gdy przyszedł Janus i poprosił o zgodę na organizację uroczystości na placu to się zaczęło gorączkowe kombinowanie jak to storpedować. Ostatecznie nic nie wymyślili i wszystko zwalili na MOK zlecając organizację koncertu.
  autor: gość

  (7 września 2022 17:29)
  Konkurencyjną? Dla zor. Na biegu koncert MENELI.. dobree. Wino było?
  autor: gość

  (7 września 2022 17:19)
  Impreza z wojskiem była imprezą konkurencyjną dla władz miasta. Przyszedł kwit z góry, wojsko zostało wmanewrowane w polityczne rozgrywki. Ogólnie było to żenujące, iż w rocznicę tak tragicznych dla Polski wydarzeń musimy patrzeć na polityczne podziały. Także Panowie J., K. i D. - wojsko patrzy na Was krytycznie. Politykę mamy głęboko w ....
  autor: gość

  (7 września 2022 10:36)
  Aaa czemu pod pomnikiem nie ma przedstawicidli Miasta
  autor: gość

  (6 września 2022 20:11)
  A 367 lat temu Szwedzi napadli na Polskę.
  autor: Gość

  (5 września 2022 23:43)
  Podziękowania dla Nadleśnictwa Międzyrzec Podlaski oraz OSP Stołpno.
  autor: gość

  reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

  «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

  Copyright 2020 © Międzyrzec.info
  Lokalny portal informacyjny