Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
-2.6°C
Kontakt
miasto Międzyrzec Podlaski

900-lecie powstania Zakonu Templariuszy

10 października 2019 17:06 | autor: redakcja

Zakon Rycerski Ziemi Międzyrzeckiej zaprasza na obchody 900-lecia powstania Zakonu Templariuszy. 12 października w Pałacu Potockich odbędzie się konferencja naukowa poświęcona zakonom rycerskim. Będzie również specjalna wystawa i koncerty.

Na wystawie "Templariusze" prezentowane będą m.in. repliki średniowiecznej broni, stroje wierzchnie i bojowe rycerzy zakonnych oraz mapy i plany Wypraw Krzyżowych i Ziemi Świętej w czasach krucjat. Odbędzie się też koncert muzyki średniowiecznej w wykonaniu zespołu Viatores oraz koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej.

Bardzo ciekawie zapowiada się konferencja naukowa poświęcona historii zakonów rycerskich. Międzyrzec 12 października odwiedzą:
Prof. Maria Starnawska - absolwentka historii Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie pracownik Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Zajmuje się dziejami zakonów rycerskich i szpitalnych, kultem świętych oraz kulturą religijną w Polsce średniowiecznej. Należy do Polskiego Towarzystwa Historycznego, Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i Siedleckiego Towarzystwa Naukowego. Autorka wielu publikacji i artykułów. Na konferencji opowie o okolicznościach powstania Zakonu Templariuszy.
Prof. Marian Małecki - autor wielu książek o historii zakonów rycerskich. Wygłosi referat na temat aresztowania i procesu Templariuszy.
Dr Bogusz Wasik - pracownik działu archeologii w Muzeum w Malborku. Przedstawi referat na temat architektury zamków krzyżackich i różnych budowli zakonów rycerskich.
Mgr Błażej Skaziński - historyk sztuki i konserwator zabytków w Gorzowie Wielkopolskim, autor wielu publikacji na temat architektury i sztuki Zakonów rycerskich. Opowie o zamkach i komandoriach francuskich Templariuszy.
Mgr Mieczysław Bienia - studiował archeologię na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 1995 r. pracownik bialskiego Muzeum Południowego Podlasia. Opiekun Koła Archeologicznego „Fibula", które zajmuje się m.in. badaniami archeologicznymi na terenie gminy Drelów. Na konferencji opowie jak Podlasie wyglądało w średniowieczu i co się działo na tym terenie.
Mgr Sławomir Majoch - historyk sztuki, i pracownik Muzeum Narodowego w Toruniu opowie o obecności Zakonu Templariuszy na ziemiach polskich.
Mgr Paweł Moszczyński - miłośnik historii, a szczególnie architektury, który od wielu lat tworzy wizualizacje miast, zamków i grodów. W Międzyrzecu przedstawi wizualizację zamku templariuszy w Ziemi Świętej.
Anna Domosławska - od wielu lat związana z ruchem odtwórczym. Zajmuje się m.in. kaligrafią czyli pismem średniowiecznym. Opowie o kaligrafii okresu średniowiecza.

O godz. 18.00 obchody przeniosą się do kościoła Św. Mikołaja, gdzie odbędzie się uroczysta msza św. Po niej będzie można obejrzeć monodram "Memento Finis" w wykonaniu aktora Michała Wojciechowskiego, opowiadający o ostatnich dniach życia Jakuba de Molay - ostatniego Wielkiego Mistrza Zakonu Templariuszy. Jeżeli pozwoli na to pogoda, to na zakończenie odbędzie się przedstawienie Teatru Ognia.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny