Na wystawie "Templariusze" prezentowane będą m.in. repliki średniowiecznej broni, stroje wierzchnie i bojowe rycerzy zakonnych oraz mapy i plany Wypraw Krzyżowych i Ziemi Świętej w czasach krucjat. Odbędzie się też koncert muzyki średniowiecznej w wykonaniu zespołu Viatores oraz koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej.
Bardzo ciekawie zapowiada się konferencja naukowa poświęcona historii zakonów rycerskich. Międzyrzec 12 października odwiedzą:
Prof. Maria Starnawska - absolwentka historii Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie pracownik Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Zajmuje się dziejami zakonów rycerskich i szpitalnych, kultem świętych oraz kulturą religijną w Polsce średniowiecznej. Należy do Polskiego Towarzystwa Historycznego, Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i Siedleckiego Towarzystwa Naukowego. Autorka wielu publikacji i artykułów. Na konferencji opowie o okolicznościach powstania Zakonu Templariuszy.
Prof. Marian Małecki - autor wielu książek o historii zakonów rycerskich. Wygłosi referat na temat aresztowania i procesu Templariuszy.
Dr Bogusz Wasik - pracownik działu archeologii w Muzeum w Malborku. Przedstawi referat na temat architektury zamków krzyżackich i różnych budowli zakonów rycerskich.
Mgr Błażej Skaziński - historyk sztuki i konserwator zabytków w Gorzowie Wielkopolskim, autor wielu publikacji na temat architektury i sztuki Zakonów rycerskich. Opowie o zamkach i komandoriach francuskich Templariuszy.
Mgr Mieczysław Bienia - studiował archeologię na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 1995 r. pracownik bialskiego Muzeum Południowego Podlasia. Opiekun Koła Archeologicznego „Fibula", które zajmuje się m.in. badaniami archeologicznymi na terenie gminy Drelów. Na konferencji opowie jak Podlasie wyglądało w średniowieczu i co się działo na tym terenie.
Mgr Sławomir Majoch - historyk sztuki, i pracownik Muzeum Narodowego w Toruniu opowie o obecności Zakonu Templariuszy na ziemiach polskich.
Mgr Paweł Moszczyński - miłośnik historii, a szczególnie architektury, który od wielu lat tworzy wizualizacje miast, zamków i grodów. W Międzyrzecu przedstawi wizualizację zamku templariuszy w Ziemi Świętej.
Anna Domosławska - od wielu lat związana z ruchem odtwórczym. Zajmuje się m.in. kaligrafią czyli pismem średniowiecznym. Opowie o kaligrafii okresu średniowiecza.
O godz. 18.00 obchody przeniosą się do kościoła Św. Mikołaja, gdzie odbędzie się uroczysta msza św. Po niej będzie można obejrzeć monodram "Memento Finis" w wykonaniu aktora Michała Wojciechowskiego, opowiadający o ostatnich dniach życia Jakuba de Molay - ostatniego Wielkiego Mistrza Zakonu Templariuszy. Jeżeli pozwoli na to pogoda, to na zakończenie odbędzie się przedstawienie Teatru Ognia.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny