YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

Akcja najlepszym szkoleniem

15 listopada 2020 15:02:37 | autor: Anna Ostapiuk
Akcja ratowania życia osoby poszkodowanej w wypadku samochodowym przebiegła sprawnie i zakończyła się sukcesem. Towarzyszący jej pokaz ratownictwa medycznego i prezentacja sprzętu strażackiego to elementy ćwiczeń terenowych jednostki OSP z Żerocina, które odbyły się w ramach podsumowania projektu modernizacji i rozbudowy lokalnego domu ludowego.

Pokaz ratownictwa medycznego i technicznego w wykonaniu druhów OSP z Żerocina (fot. Anna Ostapiuk)

Tuż przed zbliżającym się finałem projektu "Remont i modernizacja wraz z wyposażeniem Domu Tradycji Dwóch Kultur w Żerocinie" miało miejsce wydarzenie podsumowujące dotychczasowe działania. W niedzielne przedpołudnie 15 listopada okolicę wypełniły dźwięki syreny alarmowej i strażackich pojazdów bojowych. Strażnica OSP i dom ludowy zatętniły życiem. Na miejscu zebrali się aktywni druhowie miejscowej jednostki, wezwani do uczestnictwa w szkoleniu terenowym, którego celem było doskonalenie umiejętności ratowania zdrowia i życia poszkodowanych, a także prezentacja wyposażenia formacji.

Przed budynkiem został wyeksponowany sprzęt używany w akcjach gaszenia pożaru lasu: przenośny basen wodny o pojemności 15 tys. litrów, a także pompa szlamowa podająca wodę na kurtynę wodną. - Na sali zaprezentowaliśmy ratownictwo medyczne z użyciem fantomów i sprzętu defibrylacyjnego, narzędzia pneumatyczne, umundurowanie strażackie i kombinezon chroniący przed ukąszeniami pszczół i szerszeni. Pokazaliśmy również działanie i obsługę piły motorowej - wyjaśnia zastępca naczelnika OSP Żerocin Karol Bieniek.


Karol Bieniek, zastępca naczelnika OSP Żerocin

Na uwagę zasługuje fakt, iż posiadany przez jednostkę zbiornik wodny pozwala prowadzić nieprzerwaną akcję gaszenia pożaru lasu i jest dysponowany również w akcjach mających miejsce poza powiatem bialskim.

Głównym elementem szkolenia był udział w akcji ratowania życia kierowcy, którego auto uległo zderzeniu z drzewem. Na obrzeżach miejscowości zainscenizowano wypadek drogowy, do którego wezwana została lokalna jednostka OSP. Przybyli na miejsce druhowie ochotnicy zabezpieczyli teren, po czym przystąpili do akcji wydobycia nieprzytomnego kierowcy zakleszczonego w pojeździe. Ich kompleksowe działania miały na celu ochronę poszkodowanego w trakcie rozcinania karoserii sprzętem hydraulicznym, wydobycie zabezpieczonego medycznie kierowcy i jego reanimację do momentu przybycia karetki, a także akcję gaszenia pianą palącego się pojazdu. - Druhowie z OSP Żerocin są wyposażeni w hydrauliczny i pneumatyczny sprzęt ratownictwa technicznego. Z takim zaopatrzeniem mogą brać udział w akcjach, również w wyjazdach samodzielnych. Są także szkoleni w zakresie ratownictwa medycznego. Tę akcję ogarnęliśmy wzorowo – podsumował druh Hubert Włodarczyk. Rolę kierowcy poszkodowanego w wypadku zagrał mieszkaniec Żerocina, Kazimierz Popijantus. Szkolenie i ćwiczenia terenowe, zgodnie z założeniami proejktu, zostały zarejestrowane w postaci nagrania video.

Niedzielne szkolenie to jeden z nieodłącznych elementów projektu opiewającego na kwotę ok. 1 200 000 zł. Same prace budowlane i modernizacyjne związane z przebudową Domu Tradycji Dwóch Kultur w Żerocinie pochłonęły milion złotych, pozostała część środków została przeznaczona na działania promocyjne, szkolenia oraz towarzyszące projektowi różnorodne działania. - Środki te nieprzypadkowo trafiły do Żerocina. OSP KSRG Żerocin, partner projektu, jest w krajowym sytemie ratowniczo - gaśniczym. To jedna z najbardziej mobilnych jednostek, często wyjeżdża do akcji, na tych druhów zawsze można liczyć. Należą również do systemu ratownictwa technicznego. Uważam, że jest to jedna z lepszych jednostek w powiecie - podkreśla komendant gminny OSP w Drelowie Adam Bahonko. OSP z Żerocina jest również jedyną jednostką w powiecie zadysponowaną do działań związanych z przeciwdziałaniem pandemii Covid-19, zwłaszcza do przewozu osób skierowanych na kwarantannę.


Adam Bahonko, komendant gminny OSP w Drelowie

Jednostka liczy obecnie 46 druhów, sprzętowo należy do typu S2, co oznacza, że posiada dwa samochody ratowniczo – gaśnicze: volkswagen i dwuletnie Iveco. - Mamy sprzęt, którego nie możemy się wstydzić. Tylko w tym roku uczestniczyliśmy w blisko 30 akcjach wyjazdowych. Dawniej naszą jednostkę zasilał pies ratowniczy Bero, którego byłem przewodnikiem. W 2027 będzie stulecie naszej jednostki. Do tej pory, mam nadzieję, uda się wykończyć strażnicę, zrobić salę pamięci i wydać publikację o OSP Żerocin - przybliża plany jednostki jej prezes Tomasz Bieniek, pełniący na co dzień również funkcję sołtysa. - Choć jest niedziela, to własnie dziś organizujemy ćwiczenia związane z projektem. Pracujemy każdego dnia, ponieważ pożar nie wybiera ani dnia, ani godziny, jesteśmy gotowi w każdym czasie do wyjazdu.  


Tomasz Bieniek, prezes OSP Żerocin

Zamknięcie projektu "Remont i modernizacja wraz z wyposażeniem Domu Tradycji Dwóch Kultur w Żerocinie" ma nastąpić jeszcze w tym roku, a towarzyszyć mu będą Festiwal kuchni lokalnej, którego partnerem jest Bialskopodlaska Lokalna Grupa Działania, a także wystawa fotograficzna "Walory przyrodnicze i wydarzenia historyczne na terenie gminy Drelów" we współpartnerstwie z Fundacją Pomocy Osobom Uzależnionym i Ich Rodzinom We Wsi Dołha.

REKLAMA
reklama


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male