Plac szkolny Publicznej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Tłuśćcu w niedzielne popołudnie wypełnił się przedstawicielami społeczności gminy Międzyrzec Podlaski, którzy 6 września wspólnie wzięli udział w narodowym czytaniu jednego z najważniejszych polskich utworów dramatycznych - "Balladyny" Juliusza Słowackiego. - Nie byłoby narodowego czytania, gdyby nie para prezydencka, my tylko wpisujemy się w trend umiłowania książek i dzielenia się tą miłością z innymi - witał zebranych gminny mecenas kultury i oświaty wójt Krzysztof Adamowicz . - Nic nas tak nie rozwija, jak słowo pisane. Otwiera przed nami nieznane. Każdy z nas w różny sposób interpretuje i odbiera różne utwory. I to jest w tym najpiękniejsze, że każda książka czytana kilkukrotnie przynosi nowe wrażenia i refleksje oraz uczy nas systematyczności i trwania do końca .
W odczytaniu fragmentów "Balladyny", niczym przysłowiowe panienki z okienka, wzięli udział nauczyciele szkół, przedstawiciele samorządu i instytucji kultury, urzędnicy i przyjaciele gminy, którzy wcielili się w znane nam z utworu postacie. Pomysłowy sposób przygotowania okiennych mini-scen dla każdego aktora świetnie wpisał się w potrzebę zachowania dystansu społecznego, dając przy tym ciekawy efekt dramatyczny.
Organizator i pomysłodawca wydarzenia, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej zs. w Wysokim Magdalena Chodzińska, podkreślała kilkukrotnie wagę wspólnego czytania i promocji czytelnictwa. W hołdzie książkom przeprowadzono w ostatnich miesiącach konkurs "Duch książki na fotografii" , którego rozstrzygnięcie miało miejsce właśnie tego dnia. Do konkursu mającego na celu kształtowanie wrażliwości literackiej i doskonalenie sztuki fotografowania, zgłoszono cztery prace, za które przyznano równorzędne nagrody. Wśród laureatów znaleźli się nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele szkół podstawowych. - Nauczyciele po raz kolejny podjęli się wyzwania. W tym roku wystąpiliśmy w roli Pippi Pończoszanki i Balladyny. Nie mamy doświadczenia fotograficznego, jesteśmy amatorami, ale jedna z naszych koleżanek podjęła się funkcji fotografa - wyjaśnia dyrektor PSP w Rogoźnicy Dorota Herda , która wspólnie z prawie dwudziestoma nauczycielami placówki wzięła udział w konkursie, pozując do zdjęć ukazujących najciekawsze książkowe sceny. D o konkursu przystąpiły Szkoły w Tłuśćcu, Rogoźnicy i Rzeczycy.
Jednym z punktów spotkania było również wręczenie statuetek "Przyjaciel Biblioteki" , które przyznano w trzech kategoriach:
Kat. urzędnik: Michał Teofilski
Kat. osoba: Katarzyna Tymoszuk
Kat. instytucja/organizacja: Radio Biper
- Są ludzie, którym się chce, którzy cieszą się, gdy dzieje się coś wokół. Którzy z uśmiechem, radością i oddaniem angażują się w przeróżne inicjatywy - podkreśliła Magdalena Chodzińska podsumowując kryteria wyboru tegorocznych przyjaciół biblioteki. - Tacy ludzie stanowią serce biblioteki. Bez nich było by to tylko miejsce do przechowywania książek.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny