YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Międzyrzec Podlaski

Balladyna w towarzystwie przyjaciół oraz pasjonatów literatury i fotografiki

6 września 2020 22:50:42 | autor: Anna Ostapiuk
Społeczność gminy Międzyrzec spotkała się w Tłuśćcu na wspólnym odczytaniu fragmentów "Balladyny". Narodowemu czytaniu towarzyszyło uhonorowanie przyjaciół biblioteki i wystawa prac konkursowych "Duch książki na fotografii".

Narodowe Czytanie 2020 Balladyny w Tłuśćcu (fot. miedzyrzec.info)

Plac szkolny Publicznej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Tłuśćcu w niedzielne popołudnie wypełnił się przedstawicielami społeczności gminy Międzyrzec Podlaski, którzy 6 września wspólnie wzięli udział w narodowym czytaniu jednego z najważniejszych polskich utworów dramatycznych - "Balladyny" Juliusza Słowackiego. - Nie byłoby narodowego czytania, gdyby nie para prezydencka, my tylko wpisujemy się w trend umiłowania książek i dzielenia się tą miłością z innymi - witał zebranych gminny mecenas kultury i oświaty wójt Krzysztof Adamowicz. - Nic nas tak nie rozwija, jak słowo pisane. Otwiera przed nami nieznane. Każdy z nas w różny sposób interpretuje i odbiera różne utwory. I to jest w tym najpiękniejsze, że każda książka czytana kilkukrotnie przynosi nowe wrażenia i refleksje oraz uczy nas systematyczności i trwania do końca.  

W odczytaniu fragmentów "Balladyny", niczym przysłowiowe panienki z okienka, wzięli udział nauczyciele szkół, przedstawiciele samorządu i instytucji kultury, urzędnicy i przyjaciele gminy, którzy wcielili się w znane nam z utworu postacie. Pomysłowy sposób przygotowania okiennych mini-scen dla każdego aktora świetnie wpisał się w potrzebę zachowania dystansu społecznego, dając przy tym ciekawy efekt dramatyczny. 

Organizator i pomysłodawca wydarzenia, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej zs. w Wysokim Magdalena Chodzińska, podkreślała kilkukrotnie wagę wspólnego czytania i promocji czytelnictwa. W hołdzie książkom przeprowadzono w ostatnich miesiącach konkurs "Duch książki na fotografii", którego rozstrzygnięcie miało miejsce właśnie tego dnia. Do konkursu mającego na celu kształtowanie wrażliwości literackiej i doskonalenie sztuki fotografowania, zgłoszono cztery prace, za które przyznano równorzędne nagrody. Wśród laureatów znaleźli się nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele szkół podstawowych. - Nauczyciele po raz kolejny podjęli się wyzwania. W tym roku wystąpiliśmy w roli Pippi Pończoszanki i Balladyny. Nie mamy doświadczenia fotograficznego, jesteśmy amatorami, ale jedna z naszych koleżanek podjęła się funkcji fotografa - wyjaśnia dyrektor PSP w Rogoźnicy Dorota Herda, która wspólnie z prawie dwudziestoma nauczycielami placówki wzięła udział w konkursie, pozując do zdjęć ukazujących najciekawsze książkowe sceny. Do konkursu przystąpiły Szkoły w Tłuśćcu, Rogoźnicy i Rzeczycy.

Jednym z punktów spotkania było również wręczenie statuetek "Przyjaciel Biblioteki", które przyznano w trzech kategoriach:

Kat. urzędnik: Michał Teofilski
Kat. osoba: Katarzyna Tymoszuk
Kat. instytucja/organizacja: Radio Biper

- Są ludzie, którym się chce, którzy cieszą się, gdy dzieje się coś wokół. Którzy z uśmiechem, radością i oddaniem angażują się w przeróżne inicjatywy - podkreśliła Magdalena Chodzińska podsumowując kryteria wyboru tegorocznych przyjaciół biblioteki. - Tacy ludzie stanowią serce biblioteki. Bez nich było by to tylko miejsce do przechowywania książek.


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (7 września 2020 10:56:13) Poprawione :-) Dziękuję za czujność. Późna pora redagowania tekstu, pomimo jego wielokrotnego czytania, przyczyniła się do chochlika, którego nie wyłapałam. Pozdrawiam i zachęcam równocześnie do komentowania samej istoty wydarzenia :-) autor: Anna Ostapiuk
    (7 września 2020 09:55:24) Do Ucznia Dokładnie, masz rację! Przed publikacją należałoby dokonać korekty tekstu. Dobry uczeń także powinien stosować się do zasad poprawnej pisowni i napisać "błędem" - a nie "bledem". autor: Mariusz
    (7 września 2020 08:25:42) Ortografia ,,Byłoby" pisze się łącznie.W wypowiedzi Wójta redaktor napisała z bledem autor: Uczen
    logo male